• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
PLAY-OFF HESAPLARI
21/03/2011

  

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


PLAY-OFF HESAPLARI

MP Trabzonspor, geride kalan dört haftada “sırat köprüsünden” geçti. Her ne kadar sonuç dörtte sıfır olsa da “şehir + yönetim + taraftar” yani TAKIM olarak büyük deneyim elde edilmiştir.

Bu dört maçın ortak özelliği (bunlara kupadaki Bjk CT maçını da ekleyebiliriz) “nefes yetmezliği”dir. Son beş – altı dakikaya kadar muazzam gayret gösteren oyuncular dakikalar ilerledikçe halsiz kalıyor, ayaklar çekilmiyor. Gereksiz fauller artıyor, top kayıpları baş gösteriyor, kolay şutlar kaçıyor. Dünyanın en iyi koçu da gelse bu malzemeden daha verimli sonuç alamazdı, dolayısıyla Sakota, sistemin en masumudur. Zaten efes Pilsen maçı sonrası söyledikleri koca sezonun özetiydi: “Rakiplerimiz hem oyuncu sayısı hem de güç olarak bizden daha iyiler. Son periyotta oyuncularımın üzerinde ekstradan 10 kiloluk ağırlık vardı.”

Asıl mücadele şimdi başlıyor desek inanan olur mu? Ama gerçekten durum böyle. Yani yitirilmiş bir şey yok. Puan tablosuna baktığımızda play-off (yani ilk sekiz) için Fb Ülker, Gs Cafe Crown, Banvit, Efes Pilsen, Pınar Kşk, Bjk Cola Turka ve Olin Edirne’nin yerleri garanti gibi… Son sıra için Antalya Bşb, Tofaş, Türk Telekom, Erdemir ile yarışacak MP Trabzonspor. Antalya Bşb diğer dört takımdan dört galibiyet fazla almış.

MP Trabzonspor, Erdemir ve Türk telekom’u yendiği takdirde rakiplerini altına alacak. Tofaş’ın ise ekstradan kaybetmesini bekleyecek. Asıl hedef takım ise şüphe yok ki Antalya Bşb. Antalya temsilcisinin kalan sekiz maçının beşi dış sahada ( Fb Ülker, Olin Edirne, MP Trabzonspor, Pınar Kşk, Gs Cafe Crown). İçeride ise Bjk CT gibi güçlü bir takımı ağırlayacaklar. Diğer iki maçları ise Tofaş ve Erdemir ile…

Şimdi, kağıt üzerinde kaba bir hesap yapacak olursak Antalya Bşb’nin altı mağlubiyet yaşaması hiç de düşük olasılık değil. Buna karşın MP Trabzonspor içerideki dört maçını kaybetmez diye düşünüyoruz (zaten Aliağa Petkim’e, Erdemir’e, Antalya’ya, Olin’e içeride kaybedecekse bu kadar umutlanmanın anlamı kalmıyor). Deplasmanda ise Mersin Bşb ve Türk Telekom’u geçmeden son sekize kalmak imkansız. Geriye Banvit ve Pınar Kşk deplasmanları kalır ki, işte püf noktası burası.

Hem ligde iz bırakmak hem de hedeflere ulaşmak için buraları da başarıyla geçmek gerekir.

İlk yarıdaki performansa bakınca “neden olmasın” diyebiliyorum. Fakat Efes Pilsen karşılaşmasının ilk yarısının son hücumunda ( Dikkat! Maç sonu değil, ilk yarı sonu!) eli ayağına dolaşan oyuncularımızı görünce “daha aşılması gereken çok yolumuz var” diye düşünüyorum.

Kısacası, play-off için şansımız var. Çalkantılı geçen bu sezonu güzel anmak için yönetim kadrosu elinden geleni yapmalı. Maddi – manevi destek bugün değilse ne zaman verilecek?

Okurlarımız arasında, “Play-off oynamak önemlidir” diye soranlar varsa şöyle açıklayayım: “Sene başında resmi ağızlarca konulan hedef, ilk altıydı. Şimdi ilk sekizin hesabını yapıyoruz. O da prestij için! Trabzonspor markasının ağırlığı için. Geleceğe dair umutların sönmemesi için…”

İşte bu sebeple, asıl mücadele şimdi başlıyor!2359 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı