• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
CEVAPSIZ SORULAR
19/05/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


CEVAPSIZ SORULAR

Geçtiğimiz hafta Trabzonspor Basketbol takımının daha iyi bir yapıya kavuşması için görüşlerimi paylaşmıştım. Özetle, Trabzonspor Kulübü’nün basketbol şubesine sahip çıkması gerektiğini önermiştim. Yazımın sonunda sponsor Medical Park’ın takım üzerindeki etkisini eleştirmiştim.

Organizasyonun sağlamlaşması üzerine tartışalım dediğim yazı yayınlandığı gün, Medical Park’ın Trabzonspor’un ana sponsorluğundan çekildiği haberini aldık. 2012 yılına kadar devam edeceği bilinen, sezonun ortasında baş gösteren ödeme krizi sonrasında yapılan açıklamada anlaşmanın 2013’e kadar uzatıldığı söylenen bir ortamda ne oldu da yollar ayrıldı?

Bildiğiniz üzere Fenerbahçe basketbol takımlarının arkasında Ülker var. Galatasaray’ın Cafe Crown, Beşiktaş’ın Cola Turka ile olan anlaşmaları bu yıl sona eriyor. Ve Galatasaray Bayan takımının sponsoru Medical Park. Geçenlerde BordoMavi.Net sitesinde Trabzonsporlu basketbolseverlere şunu sormuştum: Ya Medical Park, Galatasaray erkek takımının da sponsoru olursa?

Ve oldu! Trabzonlu olmakla reklâm yapanlar Trabzonspor’a sırt çevirip Galatasaray’la çalışma kararı almıştır. Hayırlı olsun demek adettendir.

Ama cevap bekleyen sorular var. Medical Park bu tercihi niçin yapmıştır? Ticariyse, Trabzonluluk nerede kaldı? 3-4 milyon doları Trabzonspor’a çok görüp Galatasaray bayan takımına tek bir oyuncuyu 1,2 milyon dolara nasıl almışlardır? Hukuki sorumluluklar yerine getirilmediyse Trabzonspor kanadı neleri eksik yapmıştır? Merakla resmi açıklamaları bekliyoruz.

*

Pekiyi, bu durumu nasıl aşabiliriz? Geçen hafta da belirttiğim gibi Trabzonspor Kulübü ana desteği olmadan en iyi sponsoru da bulsanız bir yarınız eksik kalacaktır. Belli ki Sayın Sadri Şener basketbolu maliyet olarak görüyor.

Şimdi şu örnekler üzerinde düşünelim: Aliağa ve Ereğli ilçeleri PETKİM ve ERDEMİR gibi yöresel destekler buluyorlar. Edirne şehri takımının arkasında OLİN desteği var. Trabzon, endüstrisi gelişmemiş bir kent. Dolayısıyla şehirden böyle bir güç beklemek hayalcilik olur. Yine de ÇAYKUR veya FİSKOBİRLİK gibi bölgenin yükünü omuzlayan kuruluşlarla irtibata geçilebilir.

Beko Basketbol Ligi ekiplerinden Bandırma BANVİT’in ikinci ligdeki pilot takımı Genç Banvitliler bu yıl Beko basketbol Ligi’ne yükseldi. Fakat Adanaspor ve İTÜ’nün bu takımı satın alma talepleri var. Banvit yönetimi de, ligde iki takımla yer almak istemiyor. Onlarla irtibata geçilip uygun şekilde güç birliğine gidilebilir.

Gelecek haftaya kadar yeni bir sponsor bulunması ihtimali var. Eğer Medical Park’la yapılan anlaşmadaki hatalar tekrar ederse durum daha da kötüye gidecektir. Biz, 2010–11 sezonunu geçiş dönemi olarak görmüştük. Belli ki gelecek yıl da (şayet takım lige katılırsa) yerimizde sayacağız.
Son söz: Trabzonspor, sponsor şirketlerin keyfine bırakılmayacak kadar büyüktür!2584 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı