• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
TARAFTARLAR SORUYOR: PROJELER
13/09/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


   

TARAFTARLAR SORUYOR: PROJELER

Trabzonspor taraftarı oldukça iyimser. Takımlarının zor zamanında destek olabilmek için projeler düşünüyorlar: Cep telefonundan kısa mesajla destek kampanyası, forma satışı, sezonluk bilet organizasyonu... Lakin bunları uygulamaya koyacak yapı var mı? Hele Eylül ayı gelmiş hala bunları konuşuyorsak… Gerisini siz düşünmeyin, birlikte bakalım:

Lisanslı forma satışı… Şimdilik imkânsız görünüyor. Iverson gibi bir dünya yıldızı gelince Bjk Cola Turka inanılmaz rakamlarda forma mı sattı? Hadi onu geçtim, Trabzonspor taraftarının futbol takımı formalarına yoğun şekilde rağbet ettiği söylenebilir mi, ki basketbol formasına insanlar 70–80 TL versin? Bunun yerine, yine kulübün resmi tedarikçi firmayla işbirliği içinde üretip satabileceği tişörtler tasarlanabilir. Tıpkı Amerika’da Kolej Ligi’nde tüm üniversite öğrencilerinin aynı tişörtle salonu doldurdukları gibi… Ya da Nokia Arena’da Maccabi seyircisinin sarı tişörtleriyle salonu ayçiçeği tarlası misali sarıya boyaması gibi… Ya da OAKA’nın (Panathinaikos) Yonca Yeşili atmosferi…
*

Destek kampanyası... Eski başkan Saner Bey böyle bir durumdan bahsetmişti. Sonrası gelmedi. İnternetteki oluşumlarda samimi tavırla bir araya gelmiş 10–15 kişideki heyecan Trabzonspor genel taraftarını/kamuoyunun genel düşüncesi değil ne yazık ki. Basketbol takımımızdan bihaber, onu umursamayan insanların sayısı da azımsanmayacak derecede. Takım yoluna devam etsin diye çabalayan, destek olmaya hazır taraftarlarımızın karşısında,  "kapatın gitsin " diye oturduğu yerden böbürlenen Trabzonsporluların sayısını tahmin dahi edemezsiniz. İşte bu kişiler de Trabzonsporlu! Trabzonspor’un adının geçeceği böyle bir kampanya vasıtasıyla taraftarlarımızda takıma dair farkındalık yaratılabilir. Sezon öncesi maddi olduğu kadar manevi destek de sağlanır. 

*

Ne yazık ki, geçen sene çok kötü geçirildi. Basketbol takımı, taraftarların çoğunun gönlüne sevgi yerine (üzülerek yazmak zorundayım) nefret doldurdu. Evet, ne yazık ki yanlış okumadınız, nefret! Futbolda yıllarca başarısızlıkları sineye çeken milyonlar, basketbolda Efes’i ve diğer İstanbul takımlarını gözlerine kestirdi. Hâlbuki sempatik, kendi yağında kavrulan, insanlara umut veren bir takım olamaz mıydık?
*

İşte bu amaç doğrultusunda, en acil uygulanabilir plan Hayri Gür Spor Salonu için makul fiyatlarla sezonluk bilet satışıdır (Futboldaki en iyi zamanımızda bile kombine almadı bu taraftar, bunu da unutmayalım). Fakat hedef kitle bu sefer farklı! (Hedef kitle tabiriyle, taraftarı müşteri gibi algıladığım düşünülebilir. O ayrı bir tartışmanın konusudur. Saklayamayacağım bir gerçek var ki, ben de Avni Aker’de maç izleyerek büyümüş bir “taraftarım”). “Ölmeye ölmeye ölmeye geldik” diye bağıracak, insanların oturması için yapılmış koltukların üzerinde zıplayacak taraftarlara zaten Avni Aker'de bakanlar, yöneticiler bedava bilet temin ediyor. Yanlış mı? Değil. Bu kitlenin işi yok da basketbol maçına mı gelecek!? Basketbol takımı için ayrı bir seyirci profili oluşmalı. Burada adres belli: Aileler, üniversite öğrencileri, basketbolseverler... Yani basketbol maçını sosyal aktivite olarak gören, salona gelip eğlenmesini bilecek, bunun maddi bedelini kendi cebinden ödeyecek kişiler.

Geçenlerde bir söylenti vardı, biletler 75-100 TL arasında olacakmış. Trabzon’da 15 maç oynanacak sezon içerisinde. Yani bir maçın bedeli 5 TL civarında. Fb Ülker - Gs Cafe Crown final serisi 7 TL'den satıldı geçen sezon. 5 TL'ye sinemaya gidemezsiniz. Gayet makul bir fiyat. Hem ilk sene taraftarlar salona ve takıma alışır. Aradaki bağ yeniden inşa edilir (Bu biletlerin yanı sıra alım gücü yüksek kesimler için bir bölüm ayrılabilir).

*

Her açıdan geç kalmış bir organizasyon Trabzonspor Basketbol. Bari bu sefer heyecanı bitme noktasına gelmiş bir avuç taraftarın taleplerine kulak verilsin. İşte o zaman bir kar tanesi büyüyerek koca çığa dönüşür belki. “Bize destek olun” ilgililere taraftarların cevabıdır yukarıdakiler: Desteğe hazırız!


2167 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı