• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
KAZANDIK
13/10/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


 

KAZANDIK

Spor Toto Türkiye Kupası Grup Elemeleri için takımımız Eskişehir’de sırasıyla Bjk Milangaz, Hacettepe Üniversitesi ve Banvit ile karşılaştı.
 
Maçlar öncesindeki tahminler ağırlıklı olarak, “hazırlık maçlarında iki defa yenildiğimiz Hacettepe Üni.’yi zorlarız ama diğer iki rakibimizden fark yeriz” şeklindeydi. Üç aşağı beş yukarı bu kalıp dışında düşünenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Takım geç kurulmuş, rakiplerin 1 ay gerisinden geliyormuş, oyun kurucun sakatmış, pivotun takıma yeni katılmış… Olsun, önemli değil; “fark yeriz”! Kaybettik, mahvolduk, yak-yık-gönder-getir: Bu kadar basit ne de olsa.
 
Turnuva öncesine gidelim yeniden. Tolga Hoca ne diyordu? “Kupa maçlarını lige hazırlık maçı gibi görüyoruz.” Gruplar belli olduğu zaman da yazmıştım, ben de aynen böyle düşünüyorum. Geç kurulmuş bir ekip, dilediği ölçüde hazırlık maçı oynayamamış, oynadıklarında oyun kurucusuz-pivotsuz-skorersiz kalmış. İşte bu nedenle kupa maçlarına farklı bir gözle bakmak lazım.
 
Fakat şöyle bir tehlike var. “Bu takım geçen sene finali son dakikada kaçırdı” karşılaştırmasıyla bugün gelinen nokta bir anda değersizleştirilebilir. İki – üç ay önce takımın satılması/kapatılması konuşmaları unutulur. Bu süreci ve gündemi, taraftarına doğru bir şekilde anlatmayan yönetimdedir kabahat. Kısacası kimse ah’lar vah’larla karamsarlığa düşmesin. Skorlara bakıp yanılmasın. Çünkü…
 
NBA All-Star’ı Deron Williams, 12 Dev Adam’dan Semih Erden, Euroleague skoreri David Hawkins, Avrupa’nın genç yıldızlarından Zoran Erceg gibi oyuncuları kadrosunda barındıran Bjk Milangaz’a ilk periyotta sadece 9 sayı atacaksınız, fark 20’lere dayanırken ikinci çeyreğin ortalarından itibaren direnç göstereceksiniz. Farkın açılmasına engel olacaksınız. Basit top kayıpları olmasa, hücum ribaundları verilmese ritim yakalayıp maça ortak olma şansınız olacak.
 
Hazırlık maçlarında ayakta kalamadığınız Hacettepe Üni.’yi maç boyunca geriden takip edip oyunu kafa kafaya getireceksiniz. Hatta son dakikalara önde gireceksiniz. Ve son hücumda isabet bulamadığınız için kaybedeceksiniz.
 
Arka arkaya üç gün üçüncü maçta fiziksel olarak ne vereceğimiz meçhulken; Euroeleague ön elemesi oynamış, yerli-yabancı tecrübeli isimlerle dolu kadrosuyla savunma takımı Banvit’e ezilmiyorsunuz. Üç günün yorgunluğu yetmiyormuş gibi maçı uzatmaya götürüyorsunuz. Uzatmada da pes etmiyorsunuz. Rakibin hamlelerine reaksiyon gösteriyorsunuz. Tam kazandım diye sevinirken, çoğu kişinin mucize dediği bir şutla yitiriyorsunuz.
 
“İyi de hep kaybetmişiz, sen kazandık demiştin başlıkta” derseniz: Evet, kazandık! Tecrübe kazandık. Bjk Milangaz maçında direnç gösterdik. Hacettepe Üni. Maçında maç sonu oynamayı, baskı altında son topu doğru şekilde kullanmayı test ettik. Banvit maçından son 3 saniyede geriye koşmak gerektiğini, her topun kıymetli olduğunu çıkardık. Lig öncesi bundan daha faydalı antrenman veya hazırlık turnuvası olamazdı.
 
Elbette her şey dört dörtlük değil, eksiklerimiz de var doğal olarak: Öncelikle savunma ribaundlarında daha etkili olmalıyız. Banvit maçının bir bölümünde rakip üst üste 3–4 defa hücum etti. Kısaların havuza düşen toplara yardımcı olması gerektiği aşikâr. Bir diğer sıkıntı boyalı alan savunması. Hele Hacettepe Üni gardı Collins’in Milosevic üzerinden bıraktığı 3 turnike pozisyonunda Milosevic’in el dahi kaldırmaması… Savunma, takım halinde yapılır ama bu tarz oyunlarda caydırıcılık yaratması bakımından Milosevic’in ve diğer oyuncuların rakibe bu mesajı vermesi gerekir. Milosevic demişken… Tepede picklerden sonra içeri devrilmede başarılı. Peki ya bitiricilik? Açıkçası bu konuda çok ham göründü. Savunmada çok sert olmadığı gibi rakip pota altında topu alınca da patlayıcılığı yok. Tabii ki 3 maçla kanıya varmak istemem. Fakat görünen bu. Bir diğer problem savunmada zorla kazandığımız topları hücumda çok basit şekilde kaybetmemiz. Bu da oyuncuların bir arada oynadıkça giderilecek sorunlardan.
 
Karşılaşmaların en önemli anı belki de şuydu: Banvit maçında bir ara 91 doğumlu Faik, 89 doğumlu Erkan ve 88 doğumlu Kerem aynı anda sahadaydı. Bjk Milangaz maçının kritik dakikalarında NBA yıldızı Deron Williams’ı 93’lü Oğuzhan’la savunduk. İşte, yeni Trabzonspor’u analiz ederken bu detayları göz ardı etmemek gerek.
 
Son olarak, sevgili Trabzonsporlular’a bir çağrım var. Genç kadromuz, bize güzel sinyaller verdi gelecek adına. Ama yolumuz engellerle dolu, çetin. Bize düşen, onların yanında 6. Adam olmak. Sezonluk biletlerle hem salondaki yerimizi alıp takıma güç vermeliyiz, hem de maddi zorluk çeken kulübümüze destek olmalıyız. Biletler çarşamba günü Sadri Şener Sosyal Tesisleri’nde satışa çıkıyor. Yepyeni bir salonda (Hayri Gür) rakiplerimize eşsiz bir deplasman atmosferi yaratmaya var mısınız?

TrabzonBasket.Com2431 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı