• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
YABANCI OYUNCU MESELESİ
13/09/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


YABANCI OYUNCU MESELESİ

Takımdaki oyuncuları yerli-yabancı diye nitelendirmek pek mantıklı olmasa da Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF)’nun aldığı kararlar neticesinde mecburen bu ayrıma gitmek zorundayız. Çünkü kurallar diyor ki, parke üzerinde Türk pasaportu olmayan (yerli oyuncu statüsünde sayılmayan) en çok 3 oyuncu olabilir. Yani 4 yabancılı bir beşle oynayamazsınız.

Yine kurallar diyor ki, takım kadronda toplam 5 yabancı olacaksa biri Bosman statüsünde (Avrupa pasaportlu) olmalı (bu kural geçen yıl en az 2 idi).

Bir başka yönetmelik talimatı diyor ki, eğer siz 5 yabancı oyuncuya lisans çıkarırsanız TBF’ye 125 bin dolar ödemek zorundasınız. 5 yabancılı takımların ödeyeceği bu para bir havuzda toplanıp sezonu en çok 3 yabancı oyuncuyla geçirmeyi federasyona ileten takımlar arasında pay edilir.

Şimdi… Bugün itibarıyla Anadolu Efes, Fb Ülker, Galatasaray, Beşiktaş (büyük ihtimalle), Banvit, Aliağa Pektim takımları beş yabancı ile anlaşmış durumdalar.

Üç ve daha az yabancı oyuncuyla anlaşan takımlara bakalım: Türk Telekom, Erdemir, Bandırma Kırmızı.

Bu durumda Trabzonspor, sezonu 3 yabancıyla tamamlarsa oluşacak havuzdan 125 bin Dolar kazanacak. Bu seneki bütçe düşünüldüğünde fena sayılamayacak bir gelir. Ancak, olayın bir de kadro boyutu var.

Baş antrenörümüz Tolga Öngören’in yaptığı bir açıklamada 2, 4 ve 5 numaralara yabancı oyuncu düşündüğünü belirtmişti. Fakat oyun kurucu Cüneyt Erden ile anlaşılamayınca o pozisyon için de yabancı oyuncu bekleniyor. Hatta Levance Fields ile anlaşılmıştı. Fakat oyuncu hazır olmadığı için denendi ve beğenilmedi. Şu anda kadroda iki yabancı oyuncu var: Monwell Randle (4 numaralı pozsiyonda) ve Andrew Washington (2 numara) (Yabancı oyuncularımıza dair geniş değerlendirmeye gelecek yazılarımda yer vereceğim).

Özetlersek karşımızda üç seçenek var:
1. Seçenek: Oyun kurucu olarak Cüneyt Erden'in kulübüyle sorunlarını halletmesini sağlayıp takımın dümenini onun tecrübesine ve gençlerin enerjisine vereceğiz. Dominant bir yabancı pivot getireceğiz. Hem de federasyon gelirini elde edeceğiz.

2. Seçenek: Son günlerde ismi Trabzonsporla anılan Fatih Solak’ı pivot pozisyonuna monte edip takım idare etme becerisi yüksek yabancı bir oyun kurucu getireceğiz. Bu durumda da federasyon gelirinden faydalanabiliyoruz.

3. Seçenek: İki yabancı getirip, federasyon gelirinden olacağız.

Bu iki pozisyon (oyun kurucu ve pivot) o kadar önemli ki, takımın üzerine inşa edileceği temel olarak görebiliriz. Kabataslak anlatmak gerekirse… Oyun kurucu, tempoyu ayarlayacak, setleri organize edecek, pas dağıtımını kontrol edecek; kısacası takımın beyni olacak. Pivot ise özellikle savunmada boyalı alanı kapatarak rakiplerin potaya yaklaşmasına engel olmalı.

Kısıtlar belli. Elde edilmesi muhtemel beklentiler az çok belli. Çözümü zor bir denklem…2012 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı