• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
SUÇ ve CEZA
09/10/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


 

SUÇ ve CEZA

2008 – 09 sezonunda hazır bir takım (Alpella) satın alındı. İkinci ligde başarılı bir sezon geçirildi ama hedefe ulaşılamadı.

Sonraki sezon (2009-10) yenilenmiş kadroyla yola çıkıldı. Emeklerin karşılığı şampiyonluk olarak geri döndü.

Burada duralım ve soralım: 2010 yazında kulübün borcu ne kadardı? Geliri/bütçesi aşağı yukarı ne kadardı?

Devam edelim: 2010–11 Beko Basketbol Ligi maratonu başladı. Haliyle maliyetler arttı. Buna paralel olarak gelirler de arttı. Hele ki Medical Park ile yapılan anlaşma dillere destanı(!) Bu birliktelik neden sona erdi? Trabzonsporlular’ın bunu öğrenmeye hakkı var! Kâğıt üzerindeki anlaşmayı kim, neden bozdu?

Ve 2011 yazı… Açıklanan resmi borç 4.135.000 TL. Bu borç nasıl oluştu? Özellikle geçen sene mi arttı? Hayali bir bütçeyle mi yola çıkılmıştı? Şimdi ne yapılacak, ne kadar sürede ödemesi planlanıyor ve hangi kaynaklarla? Detayları paylaşılmayabilir, fakat bu takımla yatıp kalkan, onun geleceğiyle kaygılanan Trabzonsporlular merak ediyor.

Geçen sene dikkat çekmiştim. Kimse “bu genç ne diyor” diye sormadı. Beobasket’den bahsediyorum… Engin’i istedik; “olmaz” dedi, Rasic’i gönderdiler. “Bize skorer lazım” dedik, Obasohan’ı gönderdiler. Pivot lazım dedik, Dragojlovic’i gönderdiler. Onun ardından “alın size Cakic” dediler. Onca yerli hoca uygun durumdayken, biz yine Sırbistan dolaylarında koç aradık. Bay Misko, “Sakota size çok uygun” dedi. Ligin yarısında anladık ki Snow oyun kurucu değil, o zaman Milosevic’i uygun gördüler. Oyuncular/hoca iyi-kötü tartışması değil bu, “geçen sene Trabzonspor Beobasket firmasına bu oyuncular üzerinden ne kadar ödeme yaptı ya da yapamadı?” Borçlar arasında bu firmaya olan ne kadar yer tutmaktadır?

Menajerlik sistemi basketbolun hatta sporun gerçeği ancak bir firmaya böylesine göbeğinden bağlı olmak kulübü nereye götürür hiç düşüldü mü? Ve acı son: Dün kol kola girdiğiniz bu firma, bugün Trabzonspor aleyhine dava açtı.

Geçmişten bir – iki örnek verirsem durumun ciddiyeti daha iyi anlaşılabilir. 2009–10 sezonunda Beşiktaş Cola Turka’da oynayan Lonny Baxter 150 bin dolarlık alacağını üç ay içinde tahsil edemeyince FIBA’ya başvurdu. Mahkeme oyuncuyu haklı buldu, Beşiktaş’ı 250 bin dolar ödemeye mahkûm etti. 2008–09 yılında Konya Selçuk Üniversitesi’nde forma giyen Alex Dunn alacakları için yasal yollara başvurdu. FIBA kulübü uyardı ama 2011 yazına kadar ödeme yapılmayınca kulübe transfer yasağı cezası verildi. Ortada bir suç varsa, cezasız kalmıyor.

*

Belli ki sponsor filan bulunamayacak. Sezonluk biletlere bile bahaneler şimdiden başladı: “Salon çok uzak. Takım iddiasız” vs. Yani ana gelir kalemleriniz işlemedi şu ana kadar. Geriye tek çıkar yol kalıyor: Trabzonspor!

Sayın Sadri Şener bugün sahip çıkmayacaksa Trabzonspor Basketbol’a ne zaman destek verecek? Merakla bekliyoruz…

TrabzonBasket.Com2505 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı