• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
NE YAPMALI?
01/07/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


NE YAPMALI?

Trabzonspor Basketbol’da sert esen rüzgârlar yerini sakinliğe bıraktı. Asbaşkan Zeyyat Kafkas Bey, geçtiğimiz gün katıldığı Pota Arkası programında tüm basketbol camiasını aydınlatacak bilgiler sundu. Trabzonsporlu taraftarların kafa karışıklığını giderdi. Yeri gelmişken belirtelim, böylesine bilgilendirmelerin daha sık yapılması gereklidir.

Zeyyat Bey’in açıklamalarına göre öncelik borçlara verilmiş. Son derece yerinde bir karar. Tabii takıma ayrılacak bütçe de haliyle düşük tutulmuş. Açıklamadaki kilit ifadelerden biri, geçtiğimiz sezon yapılanmasındaki popülizmden şikâyet edilmesiydi. Doğan Hakyemez’in uyarısına uyulmayıp, biraz bonkörce davranıldığını söylüyor asbaşkan ve tekrarlanmayacağını ekliyor.

Diğer önemli husus ise Trabzon basketboluna emek vermiş kişilerle işbirliğine gidileceğinin sinyallerinin verilmesidir. Teknik anlamda değerli hocalarımızın tecrübelerinden Trabzonspor bünyesinde faydalanılmalıydı elbette. Yönetimde de yenilik yaşanacağına dair ipuçları verdi Sayın Kafkas.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken takımın inşasında geç kalınmamalı. Düşük bütçeyle çalışmış, hedefleri doğrultusunda başarılı olmuş, yapıya uygun bir koç göreve getirilmeli. Akıllara gelen öncelikli isimler Yücel Platin ve Ahmet Kandemir oluyor.

Yıllarca Oyak Renault’da elindeki ekmekle en fazla köfteyi vermek için çalışmış bir hoca Yücel Platin. İki yıl önce verdiği bir röportajında rakiplerinin milyon dolarlık takımlarına karşı sadece 600 bin dolarlık bütçeyle takım kurduğunu anlatmıştı. Genç oyunculara rahatlıkla güvenebiliyor. ABD Kolej Ligi’nden senelik 50–60 bin dolara oynayacak oyuncuları bulabiliyor. Onları takımına, sistemine kolayca adapte edebiliyor. Mesela Josh Heyvelt’i iki sene önce 70 bin dolara Türkiye’ye getirdi, oyuncu ligde iyi bir performans gösterdi. Sonraki sene ise İtalya’nın Lottomatica Roma takımında Euroleague seviyesine yükseldi.

Keza Ahmet Kandemir de benzer yöntemleri izliyor. İsimler çok önemli olmasa da kriterler aşağı yukarı belli...

Sisteme uygun, doğru koçun belirlenmesinin ardından, rotasyonun rahatlaması amacıyla 20 dakika civarında oynayabilecek “yerli” gard, forvet ve uzun oyuncu üçlüsünü bulmak gerekiyor. Yerli oyuncu adaylarının sayısı oldukça azaldı. O nedenle çok da alternatif yok. Yabancı seçimlerinde ise geçtiğimiz yıldan daha farklı bir yol izlenecektir diye tahmin ediyorum. Pahalı Avrupalılar yerine daha düşük maliyetli Amerikalılar’a yönelmek gerekecektir. Yeni düzenlemeye göre gelecek sezon takımlar kadrolarında 4 Amerikalı bulundurabilecek. Bunun sayesinde takımların işi kolaylaştı…

Trabzonspor Basketbol’un takım kurgusuna dair düşüncelerimi yukarıdaki gibi özetleyebilirim. Bir de saha dışı organizasyon var ki; takımın devamlılığı, şehrin desteği, üniversite-belediye-valilik işbirliği, salon-taraftar-bilet satışı gibi konuları içeriyor. Devam edeceğim…2577 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı