• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
“DEV”E – CÜCE
17/09/2010

zeytin@trabzonbasket.com

( Yazarın Önceki Yazıları )


Basından: “ Yalova – Yenikapı seferini yapan Kanuni Sultan Süleyman feribotu yolcuları, A Milli basketbol takımımızın maçını izlemek istemişler, fakat yayıncı TV kanalı açılmayınca yetkililerle tartışmışlar. Kaptan, feribotun güvenliğinden endişe etmiş, 25 dakika rötar yaşanmış.”

 

Şaşırtıcı değil mi? Bir basketbol maçını izleme talebi kavga sebebi oluyor ülkemizde. Sayın İsmet Badem’in yıllardır bıkmadan usanmadan şehir şehir dolaşıp konferanslar vermesi, ülke sathında gençlerimize basketbol sevgisi aşılasa da, genel anlamda bu uyanışın tetikleyicisi “12 Dev Adam” markasıdır. Anadolu’nun birçok noktasında açılan “ 12 Dev Adam Basketbol Okulları”, miniklerin ilgisini çekmiştir. Çünkü artık hayallerinde Hidayet’e, Mehmet’e, Mirsad’a, İbrahim’e, Ersan’a yer açmışlardı.

 

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası da, basketbol tarihimizin dönüm noktalarından biri, belki de en önemlisi. Takımımızın finale kadar ilerlemesi, aileleri ekran başına kilitledi. 30 Ağustos’ta Zafer Bayramı’nı artık coşkuyla kutlayamayan milletimiz, 31 Ağustos’taki Yunanistan galibiyetiyle kenetlenmişti. Ramazan Bayramımız öncesinde çeyrek final maçında Slovenya’yı darmadağın eden oyuncularımız, milletimize bayram hediyesi verirken insanlarımızın mutluluğu hiçbir şekilde ölçülemezdi. Ve yine bayramımızın son günü, Sırbistan’ı geride bırakıp finale yükselirken, tarih yazılıyordu. Annelerimizin duası, çocuklarımızın haykırışları ve belli etmemeye çalışsalar da babalarımızın gurur gözyaşları…

 

Her şey onlar içindi…

 

Ta ki, “MADDİ manevi” destek taleplerine kadar. Tüm ülke, maç sonrası zafer kutlaması yaparken, oyuncularımız kaptanlarıyla birlikte canlı yayın röportajlarında “MADDİ manevi” destek beklediklerini söylüyorlardı. Bunu, final maçı sonrası söyleseler bir nebze anlaşılır. Ama henüz eleme turu maçı sonunda, yani daha somut bir başarı elde edilmemişken oyuncularımız bizleri şaşırtmıştı. Çoğunluk espri olarak algılamak istedi. Çünkü MİLLİ formayla mücadele etmenin bedeli olmayacağına inanıyorlardı. Fakat bir kereyle kalmadı, tekrarlandı. Gittikçe sempatiden uzaklaşıldı. Hele yetkililerimizin açıkladıkları ödül miktarı toplumun tepkisini çekti. Dünya üçüncüsü Litvanya’nın açıkladığı ödül oyuncu başına 4300 Avro, 2008 Olimpiyat ikincisi İspanya’nın oyuncu başı 120 bin avro iken, bizde verilecek olan 1,5 milyon TL yadırgandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti büyüktür, bunu kimse tartışamaz. Devlet, sporcusuna destek olmalıdır. Ama memuruna 40 TL zam verirken, sporcularımızın ödüllendirildiği bu meblağ epey uçuktur. 

 

Bizler, oyuncularımızın başarısıyla gurur duyduk, mutlu olduk. Kendilerine sonsuz teşekkürler. Aldıkları paralarda da gözümüz yok, Allah daha çok versin.

 

Sonuç olarak, kameralar karşısına geçip “bize maddi destek verin, biz de ona göre oynayalım” demek hiç hoş olmamıştır. Hele MİLLİ forma giyen oyunculardan hiç beklenmeyen bir davranıştı.

 

Başarılarıyla DEV yaptıklarımız, “MADDİ – manevi” ile CÜCE olmuşlardır.

 

Saygılarımla2241 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı