• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
DERS
27/11/2010

  

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


DERS

Bir basketbol maçı düşünün. Tam derslik… Alın, ilkokulda bu sporu seven çocuklara anlatın.

 

İçeriye pas indirildiğinde, M. Wright ve V. Dragojlovic beslendiğinde skor bulmuşsunuz. Yardım savunmasıyla kazanılan toplarla hızlı hücumlarda Ersin üretkenlik göstermiş. Setler doğru oynandığında, doğru adamların, doğru yerden attıkları şutlar isabetli olmuş. Tabii ki bunda Rasic’in oyun zekâsının etkisi, top dağıtma becerisi yadsınamaz. Boşuna dememişler “oyun kurucun kadar konuş” diye…

 

Peki, süre aldığı dakikalarda diğer oyun kurucu İlker’in yaptıkları… Oyuna girer girmez Iverson’a yaptığı gereksiz faulü gördünüz mü? Kara delik gibi, verdiğiniz pas bir daha geri gelmiyor. Ya gereksiz zorlamalarla top kaybı oluyor ya da uzunların arasına girip blok yiyor. Veya son son 48 saniyede sahadaki diğer şutörleri oynatması gerekirken kaldırıp atması, kaçırması…

 

MP Trabzonspor’un sezon başından beri en büyük handikabı çok top kaybetmesi. Bjk karşısında ikinci çeyrekte tek top kaybıyla oynayarak oyuna tutundu. Maç içi istikrar hala yakalanamadığından bunu diğer çeyreklerde göremedik. Yine de böylesine küçük gelişmelerden mutlu olmaktayız. Aslına bakarsanız vaziyet pek de iyi demek değil anlamına geliyor bu.

 

Takımın hücum gücü diye getirilen Snow ve Obasohan toplam 24 şut kullanmışlar, 5 isabet bulmuşlar. Maşallah hiç çekinmeden de attılar. Boşu da kaçırdılar, el üstünü de… 24 saniye dolarken de kaçırdılar, tek pasta hücuma çıkıp dripling dahi yapmadan atılan şutları da…

Kaçan şutlardan sonra geriye koşabildi mi takım, hayır! Bu arada 22 hücum ribaundu aldı MP Trabzonspor. Düşünün, 22 defa tekrar hücum etme şansı demek bu. Bjk ise sadece 9.

 

Üçüncü çeyreğin başında, günün etkili oyuncuları Ersin ve Dragojlovic dörtleyince Alaeedin Yakan onlardan faydalanamadı. Kritik anlarda Obasohan’ın çizgiye basması, Wright’ın üç saniyede kalması arka arkaya hücumlardan boş dönülmesine sebep oldu. Fark biraz açıldı, periyot sonunda alan savunması Gs Cafe Crown maçındaki gibi etkili oldu. Ardından Hakan’ın üst üste bulduğu 6 sayı sonunda son 10 dakikaya 62–61 geride girdi MP Trabzonspor.

 

İlk üç çeyrekte sekizde bir dış şut atan rakibe karşı alan savunması daha uzun süre denenebilirdi ama koç bunu tercih etmedi. Bordo mavililer, Obosohan’ın kaçan şutundan sonra bir de pota altında kaybettiği toplarda hızlı hücumlarda çok sayı yedi. Periyodun üç dakikası geride kalırken 9-0’lık seri yakalamıştı Bjk Cola Turka. Takımın skor garantisi Wright’ın eline top değmeden Caner, Snow ve Obasohan’ın elinden çıkan toplar isabetsiz oldu. İlk otuz dakikada 62 sayı yiyen takım, son on dakikada dağıldı ve 32 sayıyı potasında gördü.

 

Evet, doğrularla yanlışlar birbirini götürdü. Geriye hakemler kaldı. Hakemler nereden çıktı demeyin. Ersin’e çalınan teknik faul öncesinde kendisine açık faul varken bunu vermediler. Üstüne, bir de Ersin’i mağdur ettiler. Hele ikinci yarının başında Recep Ankaralı’nın Ersin’e çaldığı dördüncü faul. Bunun izahını soracak mı Sayın Doğan Hakyemez? Hakan’ın rakibinin kafasına veya bedenine sarjı yokken nasıl sportmenlik dışı faul çalınıyor, kim soracak bunların hesabını? Peki, Serhat Çetin’in kendisini geçen Snow’u formasından çekmesi… Hepsini geçtim, ortadaki her top Bjk Cola Turka’ya verildi. İnsaf!

 

Korku tünelinden geçtik, şimdi umutla kazanmayı beklediğimiz haftalar(!) geldi çattı (Sanki Mersin BŞB’yi kesin yenecekmişiz gibi düşünülüyor). Halbuki acaba sorun tamamen fikstürde mi, yoksa bir türlü çözülemeyen kendi sorunlarımız ve bitmek bilmez sakatlıklar mı? Ya da genle direktörün demeçlerinde yer alan oyucuların yetersizliği mi? O zaman soruyorum: Pilot takım için 150 bin TL bulunamazken, milyon dolarlar bu seviye için yetersiz oyunculara mı verildi?

 

Artık bahane kalmadı. Her şey kazanmak mı? Sahaya kaybetmek için çıkmadığına göre… Evet, bu takım kazanmak zorunda!

 2769 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı