• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
Trabzon'un Basketbola İlgisi
15/08/2010

zeytin@trabzonbasket.com

( Yazarın Önceki Yazıları )


TRABZON’UN BASKETBOLA İLGİSİ 03 Ağustos 2010 12:37:09

Yıl içerisinde fırsat bulamayıp özlemimi dindiremediğim Trabzon’daydım geçtiğimiz haftalarda. Ailem, dostlar, Boztepe, Ganita derken içten içe merak ettiğim basketbol takımımızın birinci lige çıkmasının yarattığı etkiyi ölçmekti.

Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki tarihi başarımızı yaşadığımız anlardaki heyecanı, ertesi gün takımımızın Trabzon’da gördüğü coşku beklentilerimi yükseltmişti. Yine de temkinliydim.

Trabzon’a ulaştığımda dikkatimi çeken ilk husus, 2011 yazında gerçekleşecek olan Avrupa Gençlik Olimpiyatları’na verilen önemdi. Halkımız tatlı bir telaş içinde.

Diğer bir konu ise Akyazı veya alternatif stadyum projelerine ilişkin merak. “Ne olacak?” diye soruyor herkes birbirine. Belirsizlik had safhada. Ve biraz da kandırılmışlık hissinden kaynaklanan öfke…

Ve haliyle futbol takımı… Transferler, yönetim, Süper Kupa tartışmaları pek yabana atılacak gibi değil.

İşte tüm bunların arasında, basketbol takımımızı arayın ki bulasınız! Dost meclislerinde sözü bir şekilde basketbol takımına getirip şehrimizin nabzını tutmaya çalıştım. İşte dikkat çeken noktalar:

Öncelikle spor salonunun durumu pek iç açıcı değil. Taraftarlarımızın çoğu Pelitli’ye yapılan yeni salonun kente uzak kaldığını düşünüyor. Ulaşımın sorunlu olacağını iddia ediyorlar. Belediyenin, kulübün ve özellikle üniversitenin maç günlerinde servislerle seyircilerin taşınmasında destek sağlamalarını bekliyorlar. Böylece geçmiş yıllarda 19 Mayıs Spor Salonu’nda görülen atmosferin Pelitli’de devamı etmesi kolaylaşır.

Saner Ayar’a olan güven/hayranlık neredeyse eksiksiz. Doğan Hakyemez’e de aynı şekilde yoğun sempati duyuluyor. Ancak yönetim kurulu üyelerinin kimlerden ve hangi şekilde oluştuğuna dair taraftarlarımızın bilgisi yok. Hele kongre öncesinde futbol takımı yöneticilerinin açıklamalarıyla kamuoyunda meydana gelen “iki farklı kulüp imajı” rahatsızlık yaratmış durumda.

Bir konu var ki, genç-yaşlı herkes bunu soruyor: “Altyapı ne durumda? Ne yazık ki altyapıdaki gelişmelerden bir türlü haberdar olamıyoruz. Nasıl bir sistem işletilecek? Hangi yaş gruplarında hangi eğitmenlerle çalışılacak? Spor okullarının geleceği var mı? Çevre iller ve okul taramalarına ne ölçüde ilgi gösterilecek? Ailelerin, çocuklarının spor-öğrenim dengesine dair endişelerinde kulübün yaklaşımı nasıl olacak?” gibi ciddi sorularla karşı karşıyayız.

Bu soruların cevaplarına ilişkin çalışmalar elbette yapılıyordur, fakat taraftarları tatmin edecek açıklamaların gelmemesi, doğal olarak endişeler yaratıyor.

Bu arada taraftarlarımızın beklentilerinden biri de şehrimizde basketbol duayenlerini görmek, onlarla sohbet etmek, fikirlerinden faydalanmak. Böyle organizasyonlara özellikle KTÜ’lü genç taraftarlarımızın ilgi göstereceğine şüphe yok!

Futbolda yıllardır rekabet yaşadığımız diğer camiaların basketbol vasıtasıyla Trabzon’a gelecek olması, taraftarımızın heyecanını perçinliyor. Belki ilk etapta basketbola adapte olmakta güçlük çekilebileceğini ancak orta-uzun vadede başarılara yelken açılacağına inancı tam olan bir kent, Trabzon!

Bölgenin en büyük markası Trabzon kenti ve Trabzonspor, biraz sabır ve biraz destekle hepimizin gururu olamaya devam edecek…

Saygılarımla

NOT: Trabzon’da, değerli düşüncelerini benimle paylaşan herkese teşekkür ederim. Özellikle “BordoMavi.net TRABZON” üyelerine…1764 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı