• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
SON HUCÜM TARTIŞMASI
08/12/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


SON HUCÜM TARTIŞMASI

Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du. Bunun sebebi de şüphesiz turuncu topun çemberden geçmemesiydi. Eğer ki şut isabetli olsa tüm günü 4/19 gibi kötü oranla şutlamış Gibson bir anda haftanın kahramanı ilan edilecekti. Maç kaybedilince oyuncunun tercihinden koçun çizdiği sete kadar her şey hedef tahtasına oturtuldu.

Öncelikle “garanti iki sayılık basket bulup maçı uzatmaya götürme opsiyonu neden tercih edilmedi” serzenişine değinmeliyim. Benzer durumlarda hemen hemen her koç topu takımın şutörüne teslim eder. Onun “winner” karakterini oynamasına izin verir. Bu bir kumar mıdır? Bence değil! Sonuçta, amaç kazanmak ise size 3 sayı lazımsa o şutu denersiniz. Kaldı ki yukarıda belirttiğim “garanti iki sayılık basket” sanıldığı kadar garanti değildir.

Örneğin sahadaki beşten, Elton Brown’a inecek bir pas şüphesiz faulle cezalandırılacaktır. Maçın o anına kadar 37 dk oyunda kalmış ve çizgiden 4/11 atmış Brown’a “hack to Shaq” yapmaları büyük ihtimaldir.

Ayrıca uzatmaya götürseniz maçı, senaryo pek iç açıcı değil. Levent 5 faulle kenara gitmiş. Gibson ve Brown da 4 fauldeler. Rakibe baktığınızda Hüseyin, Marsh, Amaning, Collins, Murat’ın faul sorunu yok. Sanders’ın 4 faulünü rahatlıkla tolere edebilirler. Uzatmadaki 5 dakikayı bu şekilde oynamayı göze almanın riski, son topu kazanmak için kullanmaktan daha düşük değil!


“Neden Kerem değil de Gibson sorusu” ise tüm bu tartışma içerisindeki en kritik soru bence. Aslında maç performanslarına baktığınızda haklılık payı da içermiyor değil. Ancak Kerem’in savunmacısının etkinliği ile Gibson’ın savunmacısının etkinliği aynı mıdır? Ayrıca Kerem’in bulduğu şutlar ağırlıklı olarak pas üzerinden; ancak Gibson penetresini kullanıp daha hareketli oyunlarını şutla bitirebilen bir oyuncu. Dolayısıyla topun Gibson’ın elinde olması doğru. Belki o şut pozisyonunu yaratamaması durumunda, alternatif hamlesi Kerem’i bulmaktı belki de… Bir-iki pozisyon önce drive edip Levent’e çıkardığı bir pozisyonu Kerem’e oynatacaktı, kim bilir?

Uzatmayayım: Tüm maçı geriden gelip oynamışsınız. Son iki dakikada avantajınızı koruyacak gücünüz olmadığını görüyorsunuz. Mental olarak sinirlerinize hâkim olup, 20 saniyeliğine dişinizi sıkıp artık maç topunu oynayıp son kurşunu sıkmak gayet doğal. Gelin görün ki her doğru düşünce kendisi kadar doğru işleyen bir eylemle tamamlanamayabilir. Ve siz “kaybeden” olursunuz tek bir şut yüzünden. Hayat ne kadar acımasız, değil mi?

Kupadaki Hacettepe Üniversitesi ve Banvit maçlarında son anları oynamanın önemine o zaman değinmiştim. İşte tüm bu anlar genç takımımıza tecrübe olup geri dönecek. Artık bu tartışmayı geride bırakıp gelecek maçlar için hazırlanmalıyız.

Sosyal medyada “ah şimdi Trabzon’da olsaydım Hayri Gür’e gidip Trabzonspor’umuzu izlerdim” diyen İstanbul’daki basketbolseverler için vakit geldi çattı. İşte size takımınıza destek olma fırsatı. Sinan Erdem’de buluşalım…

TrabzonBasket.Com2082 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
CUMARTESİ HAYRİ GÜR’E - 17/11/2011
Trabzonspor Basketbol takımı bu hafta cumartesi günü saat 16:00’da Banvit ile zorlu bir maça çıkacak.
 Devamı