• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
DİK OYNADIK
13/11/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


DİK OYNADIK

Trabzonspor’un sezonun ilk galibiyetine Edirne’de şahitlik ettim. Baştan sona heyecanımız bir an olsun dinmedi. Tribünde yöneticilerimiz, kenarda Tolga Hoca ve ekibi, parkede ise “dik oynayan” oyuncularımız… Hepsine teşekkürler.

*

Trabzon’dan İstanbul’a döneli henüz bir gün olmuştu. Seyahat yorgunluğunu üzerimden atamamıştım. Özel işlerimin programını dahi hazırlayamadan emir geldi büyük yerden. Trakya’daki Trabzonspor sevdalısı büyüklerimizden sayın Cengiz Çubukçu’nun davetini geri çevirmek gibi bir şansım yoktu. Ancak bayram sonrası Edirne’ye gitmek için otobüslerde yer bulmak imkânsızdı. Tren de öyle… Bir şekilde şartları zorladık ve cumartesi günü yola çıktım. Hafta içinde görüştüğümüz dostlarım biliyor; Edirne’de kolay kolay teslim olmayacağımıza inanıyordum. Ve hatta bir önceki yazımda umutlu olduğumu da belirtmiştim. Neden mi?

Olin Edirne, hafta içinde Avrupa Kupası maçı oynamıştı. Yorgunlardı. Ve bu sezon henüz takım olamadıkları gerçeğini biliyorduk. Oyun kurucu sıkıntısı yaşıyorlardı. Bizse, kötü gidişe son vermek için çok çalışan bir takıma sahibiz. Oyuncularımızın emeğinin karşılığını alması gerekiyordu. Yerli çekirdek kadromuz artık rollerini biliyordu. Sorun yaşadığımız yabancıların takımdan kesilmesi yönünde çalışmalar başlamışken, onlar da performanslarını arttırmak, kendilerini ispatlamak zorundaydı.

Maça hızlı başlayan Olin oldu. Yağmur gibi üçlük yağdı potamıza. Anlaşılan boyalı alanda Stimac’ı etkisiz kılmak istiyordu Tolga Hoca. Bu plan maç boyunca tuttu. Ancak dış şutlara bir türlü çare bulamadık. Olin Edirne üçlüklerle karşılaşmayı önde götürüyordu. İlk çeyrek sonrasında savunmayı sertleştirdik. Taraftarının oluşturduğu atmosfer ev sahibi ekibe büyük güç veriyordu. Buna rağmen oyuncularımız son ana kadar pes etmedi. Olin ise son çeyrekte yorgunluğa bağlı olarak oyundan düşmeye başladı.

Türkiye Kupası maçlarından itibaren özellikle vurguladığım nokta şuydu: İnatçı bir takımız. Son topa kadar direniyoruz. Ancak kritik anlarda soğukkanlı kalamıyoruz. İşte bu sefer başardık. Gibson’ın her geçen gün olgunlaşan basketbolu… Levent’in tecrübe ve mücadelesi… Serhat’ın kenardan getirdiği enerji… Polat’ın savunmaya kattığı sertlik… Kaan’ın sade ve bir o kadar da verimli oyunu… Lige istediği gibi başlayamamasına rağmen Edirne’de kendini bulan Kerem… Ve hepsinden önemlisi molalarda takım arkadaşlarına (gerideyken-öndeyken) moral aşılayan Oktay, Faik, Oğuzhan, Erkan… Özetle, takım kimyası memnun edici seviyelerde.

Teknik detaylara çok fazla girmek istemiyorum. Ancak kısaca belirtmek gerekirse: Savunma ribaundu alınca hızlı hücumlarla sayı bulabildiğimizi Olin Edirne karşısında gördük. Ve daha önceki maçlarda da gördüğümüz gibi alan savunması uyguladığımız dakikalarda rakibin hızını kesiyoruz. Dar rotasyondan ötürü süre dağılımında yoğunlaşmalar bazı oyuncularımızda “fiziksel düşmelere sebep olur mu” diye endişeleniyorduk. Aksine, zamanla daha diri bir takım kimliğine bürünüyoruz.

Şimdi görevi Trabzon’daki basketbolseverlere devrediyoruz. Edirne gibi zor bir deplasmandan galibiyetle dönen bu genç takımı gelecek hafta Banvit karşısında yalnız bırakmayınız.

TrabzonBasket.Com2330 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı