• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
YENİ HAMLELER ve UMUT IŞIĞI
10/11/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


YENİ HAMLELER ve UMUT IŞIĞI

Tanıdık sözlerle başlayayım: “Mütevazı bütçesi ve dar kadrosuyla lige hüsranla başlayan Trabzonspor…”

Bu ifadeler bana ait değil. Trabzonspor basketbol takımı ile ilgili hemen hemen her yazı bu şekilde başlıyor. Klişe olduğu kadar da doğru, değil mi?

Daha önce de kadro yapısına dair düşüncelerimi bu sayfalarda belirtmiştim. Referansım daima yöneticilerimizin ve hocamızın açıklamalarıydı.

Örneğin 4 numara konusu… Randle, Tolga Hoca’nın sistemine uyan bir oyuncu. Nasıl mı? Yüzü dönük oynayabilen, şutu olan… Fakat bekleneni verebildi mi? Hayır! Şimdi gereken yapıldı. Bir hatta iki seviye üstü ama benzer tarzda oynayan Marc Salyers ile anlaşıldı.

Marc Salyers’ın kariyeri başarılarla dolu ve ilk dikkat çeken notu, Euroleague Sayı Kralı’na verilen “Alphonso Frod Ödülü” sahibi oluşu. Bu ödülü kazanmış diğer oyuncular oldukça tanıdık: Charles Smith, Drew Nicholas, Igor Rakocevic ve Linas Kleiza. O dönemki Roanne takımı Salyers üzerine kuruluydu. Ancak bu durum, Salyers’ın başarısına gölge düşürmez. Çünkü Avrupa’nın NBA’i Euroleague’de sorumluluk alıp, sert savunmalara karşı sayı bulmak hiç de kolay iş değil. Buradan yola çıkarak geleceğim nokta, Salyers’ın takımımızın hücum varyasyonlarını artıracağıdır. Bugüne dek (Erdemir maçını izleyemediğim için onu muaf tutuyorum) Gibson’a odaklanan rakip savunmalara karşı alternatif oluşturamamıştık. Zaten bu da maçlarda bulduğumuz skora yansımıştı. Bu transferin bir diğer önemi ise geçen yazımda belirttiğim maç sonları ve kritik anlarda topu eline verebileceğiniz lider oyuncu eksiğimizdi. Salyers –her ne kadar yaşı ilerlemiş olsa da- önemli bir silah.

Avrupa kariyerindeki 11. sezonuna başlayacak Salyers. Bu zaman kadar 360 maça çıkmış ve ortalama 31 dk oyunda kalmış. Bu sürede 16,4 sayı 6,1 ribaund 1,8 asist 1,4 top çalma 2,6 top kaybı 0,4 blok ve 2,7 faul ile oynamış (Şut yüzdeleri: %52,3 ikilik, %32,4 üçlük, %66,4 faul atışı).

Roanne ile geçen harika yılların ardından özellikle son iki sezonunun istatistiklerine baktığımızda ort. 29 dk. 11,7 sayı 4,5 rib 2,2 asist 1,2 top çalma 2,0 top kaybı 0,3 blok ve 2,9 faul sayılarını görüyoruz.

Şimdi sırada takımın direksiyonuna geçecek, savunmayı yükseltecek bir oyun kurucu eklemesi var. Eğer o da, Salyers gibi taraflı tarafsız herkes tarafından saygı gören bir oyuncu olursa,  Trabzonsporluların heyecanı Hayri Gür’e taşınır. Karanlığın içinden umut ışığı süzülmeye başladı.

Son olarak şahsi düşüncemi tekrarlamakta fayda görüyorum. 5 numarada Levent’in yükünü hafifletecek, takıma çatı olacak pivot açığımız sürüyor. Aliağa Pektim karşısında, Milosevic yerine ortalama bir pivot oynasaydı direncimiz bu kadar kolay kırılır mıydı?

Yönetimimizin ve hocamızın Salyers tercihindeki isabetini oyun kurucu ve pivot konusunda da tekrarlamasını dilerim.

* Değerli okurlarımın, mübarek Kurban Bayramı’nı kutlarım.

TrabzonBasket.Com

 2348 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı