• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
KADRO
28/12/2010

  

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


KADRO

Basketbolda geride bıraktığımız haftanın mesajlarını analiz edelim:

* Bütçenin büyüklüğünden ziyade fayda/maliyet oranının yüksekliği

Menajerlere sorarak alacağınız “pahalı oyuncular” size belki bir, belki iki maç kazandırır. Gerçek anlamda istikrarı, zevk veren basketbolu ise birbiriyle uyumlu parçalardan oluşmuş “takım”dan bekleyebilirsiniz ancak. Rakibimiz Antalya BŞB’nin bütçesini MP Trabzonspor ile kıyaslamak bile abestir (çok daha azdır). O kısıtlı imkânlarla alınan yabancıların verimi, yerli oyuncuların uyumu, gençlerin mücadelesi takdire şayan. Bizde ise Rasic ve Wright’ı bir tarafa ayırıp diğer oyuncularımıza baktığımızda kimin ne ürettiğini anlamıyoruz.

Snow, bir numarada kullanılamıyor, skorer gard pozisyonu içinse yetersiz bir oyuncu. Obasohan, takımın dış skor gücünü karşılasın diye beklerken kötü ötesi performansıyla hayal kırıklığı yarattı. Bu iki oyuncumuz, takıma ortalama 17 sayılık katkı veriyor. Gelin görün ki Oyak Renault, maç başına 18 sayı bulan Gibson’ı yeterli bulmayıp gönderiyor.

MP Trabzonspor, bu iki oyuncuyu gönderip yerlerine takım savunmasını sertleştirecek, top dolaşımını sağlayıp pas trafiğini kontrol edecek, hücumda tempoyu ayarlayacak saf oyun kurucu ile istikrarlı şutu ve penetre kabiliyeti olan, atletik bir şutör gard/kısa forvet getirmeli. Adres belli: Gelişim ligi (NBDL)! Bu ligde oyuncular, sene içerisinde NBA’den veya Avrupa’dan gelecek teklifleri beklerler. Ya da NBA takımları kadrolarında sezona başlayan ama sonradan kesilen oyuncular da düşünülebilir. Yerli oyuncuların takım içi rolleri çok baskın olmadığından yabancı oyuncuların değişmesi şart oldu. Ve unutmamak gerekir ki, zaten yerli oyuncu takviyesi yapmak da bugün için imkânsız gibi…

Peki, benim önerim kim(ler) olur? Oyun kurucu pozisyonu için Aaron Miles. Bu oyuncu daha önce Fransa, İspanya ve Yunanistan’da da şans bulduğundan ligimizin temposuna uyum sağlamakta zorlanmayacaktır. Alternatif isimler olarak yine Gelişim Ligi’nden Vernon Hamilton ve Mustafa Shakur düşünülebilir.

Skorer gard içinse şu an boşta olan Maurice Ager ve ligimizde daha önce forma giyen Eddie Basden uygundur. Her iki oyuncu da atletik ve iyi savunmacılar. İkisinin de şutör özelliği biliniyor.

* Bugünü değil geleceği düşünmek asıl kazançtır.

Hafta içinde olaylı bir Avrupa Kupası maçı oynayıp yurda dönen Pınar KŞK, federasyona tepki olarak Bjk Cola Turka karşısına genç ve yıldız takım oyuncularından oluşan bir kadroyla çıktı. Bjk’de ise NBA yıldızı Iverson oynadı! Ve o gençler terinin son damlasına kadar mücadele ettiler. Yılların emeği var tabii bu mahsulde. Bir de dönüp Mp Trabzonspor’a bakıyorum. Artık sıradan bir şekilde fark 30’a dayanmış Antalya BŞB karşısında. Rakipte 1994 doğumlu Berkay ve 1992 doğumlu Seray süre alırken bizim gençlerimizin oynayabilecekleri bir pilot takım bile yok. O ki pilot takım yok, bari 30 fark gerideyken oyuna girseler. Ne mümkün! İki hafta önce Edirne’de Kamer’e, bu hafta ise Antalya’da İsmet’e bu fırsat verilmedi. Sizce de bu gençlerin değerlendirilmesi gerekmez mi?2664 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı