• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
DURUM ANALİZİ
30/09/2010

  

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com

DURUM ANALİZİ

MP Trabzonspor,  geçen haftayı üç hazırlık maçı yaparak geçirdi, sahadan farklı mağlubiyetlerle ayrıldı. Önceki yazılarımda maç sonuçlarının bu aşamada bizim için önemli olamayacağını, fakat zamanla kazanma alışkanlığı edinmemiz gerektiğini belirtmiştim. Bu maçların ölçü alınacak yanlarını bulmak çok zor. Çünkü takımımıza bir oyunca katılsa, diğeri sakatlanıyor.

Aleksander RASIC takıma dâhil olmuş, böylece oyun kurucu açığımız bir nebze giderilmişti (Rasic’in iki numarada daha verimli olacağını düşünüyorum). Fakat Olin Edirne maçında Caner ÖNER’in sakatlığı büyük talihsizlik oldu. Tam kadro çalışamamak, yeni sezon öncesi bir takım için en büyük handikap olsa gerek!

Böylesine aksi koşullarla karşı kaşıya kalan takımımız, bu hafta Bandırma’da düzenlenen TÜBAD Turnuvası’ndan çekildi. Gaziantep’te yapılacak olan Türkiye Kupası maçları öncesi inzivaya çekildi desek yanlış olmaz. İstanbul’da kampa girildi. Burada çalışmalar sürüyor.

Bu arada, oyun kurucu pozisyonuna bir takviye yapıldı. Avrupa basketboluna yabancı olmayan Amerikalı gard Alvin SNOW artık MP Trabzonspor forması giyecek. Bu demek oluyor ki Michael WRIGHT, Türk statüsüne geçmiş.

Şimdi pozisyonlar bazında kadromuzu değerlendirelim:

* Oyun kurucu (1 numara): Bu pozisyonunda en uzun süreyi A. SNOW alacaktır. Kendisini A. RASIC’le dinlendirebiliriz. Yerli oyun kurucu olarak takımımızda sadece İlker TÜREL var.

* Şutör gard ( 2 numara): A.RASIC, aslında her iki gard pozisyonunda da görev alabilen bir oyuncu. Geçen yıl Partizan’da Bo McCALEBB ve bu yaz Sırbistan milli takımında TEODOSIC’in yanında iki numara gibi oynadı. Onu yeri geldiğinde Ersin GÖRKEM ve Caner ÖNER ile yedekleyeceğiz.

* Kısa forvet (3 numara): Geçen yılın Fransa ligi sayı kralı Derrick OBASOHAN’dan beklentimiz çok yüksek. Özellikle skora katkı yönünde. Ersin GÖRKEM, tecrübesiyle, bire bir savunma etkinliğiyle ve oyunun sıkıştığı anlarda sorumluluk alıp skor yapmasıyla kenardan takıma katkı verecektir.

* Uzun forvet ( 4 numara): M. WRIGHT’ın sağlıklı olması durumunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Hakan YAPAR da çok olgun bir basketbol oynuyor. Hadi ÖZDEMİR ve Serhat BÜKER bu pozisyona derinlik katıyor.

* Pivot ( 5 numara): Kaptan Harold JAMISON hazırlık dönemini sakatlıkla geçirdi. Bu pozisyonda, genç Mutlu DEMİR onu tamamlayacak.

Beko Basketbol Ligi’nde, aynı anda en fazla 3 yabancı oyuncu parkede olabiliyor. WRIGHT’ın Türk statüsünde olması koç Alaeddin YAKAN’ın işini rahatlatıyor. Fakat Jamison oyundayken kısalardan biri kenara gelecek. Burada süre paylaşımları çok önemli. En verimli hücum-savunma kombinasyonlarını bulmak gerek. Bir kez daha vurgulamak gerekir ki, Beko Basketbol Ligi’nde yerli oyuncular çok büyük önem taşıyor (Evren BÜKER’in bizim için bu açıdan avantajı büyüktü).
Son olarak takımımızın gençlerine göz atalım. Hazırlık kampında, İsmet ALKAN, A takımla birlikte çalıştı. Kamer, Cüneyt ve İsmail Can pilot takımda kaldılar. İsmet, İzmir Turnuvası’nda süre aldı. Yönetmeliklere göre altyapıdan en az iki oyuncu maç kadrosunda yer almalı. Volkan İNCEKARA’nın ayrılmasından sonra, Caner ÖNER ile birlikte İsmet altyapıdan oyuncularımız olarak maç kadrosunda olacaklardır.

Özet olarak durumumuzu analiz etmeye çalıştım. Zaman içerisinde sakatlıklar düzeldikçe, daha iyi olacağız. Basına yansıyan maddi sorun iddialarının gerçek olmamasını umuyorum; eğer böyle bir sorun varsa da büyümeden önlem alınmalı. Yoksa daha takım olamadan, büyük sıkıntılar bekler bizi…2420 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Celal Bey     03/10/2010 00:20

Hakan K., maddi sıkıntılardan dolayı ülkemize geri döndü. KEndisini Polonya'dan bir takım da istiyor. Biz de ilgilenmiştik, fakat o Trabzon'da oynamayı düşünmediğini açıklamıştı. Snow-Rasic-İlker ile lige başlayacağız. Bence kilit nokta, Snow'un performansı. Açıkçası kendisi hakkında detaylı bilgim yok. Takımı oynatmaktan çok, skorer bir gard. Rasic ile birbirlerini tamamlayabilirlerse sorun olmaz. Ayrıca, piyasada da oyuncu kalmadı. Olin Edirne'den ayrılmayı düşünen Tufan Ersöz'le ilgileniyormuşuz. Pazartesi'ye kadar sonuçlanacak. Saygılarımla
Oğuz Zeytin

1 numara     01/10/2010 11:26

oğuz bey analinize bende katılıyorum ama 1 numarada eksiğimiz olduğunu düşünüyorum lig uzun bir maraton maçlar oynamadan bu hisedildi bugün medyadan takip ettiğime göre hakan köseoğlu yunanistandan geri gelmiş bu oyuncu 3 sezondur ligimizin asist kralı böyle bir oyuncuya ihtiyacımız yokmu amerikalı alınmasına rağmen çünkü sakatlık sorunu yaşıyacaz gibi gözüküyor. ligin deneyimli oyuncusu diyorum hacanı trabzonumuza çok uyar
celal sarı

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı