• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
YÖNETEMEME
13/12/2010

  

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


YÖNETEMEME

 

Uykumu almıştım. Kahvaltımı yaptıktan sonra işe (veya okula) gitmek üzere evden çıktım. Bu saatlerde hangi yolda trafik sorunu olacağını az çok öngörüyordum. Alternatifleri düşündüm kısaca, kendimce uygunu seçtim. Belki bu yolda da trafik başıma bela olacak, bilemiyorum. Denemeden bilemem ki!

 

“Tüm bunların basketbolla ne alakası var” diyorsanız, merak etmeyin, şimdi öğreneceksiniz. Bu ve benzeri süreçleri hepimiz defalarca yaşıyoruz. Yolda yürürken, sınavda soruları çözerken, işte karar alırken… Kısacası yönetiyoruz. Zamanımızı, işimizi, hayatımızı!

 

Yönetirken farkında olmadan sorunları çözüyoruz. Bazen en duygusal anımızda yakalıyor bizi hayat, fakat çoğu zaman mantık süzgecinden geçiriyoruz bilgilerimizi. Rasyonel düşünüp sağduyuyla hareket ediyoruz. Vicdanımızı karşımıza almaktansa hep kaçınmışızdır.

 

İşte yönetmenin en basit modeli budur. Gelin görün ki, ülkemizde sporu yönetmeye talip olanlarda ne duygusallık var ne de mantık! İşin özü, saçmalık!

 

İl Güvenlik Kurulları türedi. Görevleri şu: O şehirdeki spor organizasyonları öncesi YASAK kararları almak. Onlar için yönetmek, yasak demek. Çünkü sorun en kolay bu şekilde çözülüyor. “Deplasman takımı gelmesin, bizi uğraştırmayın güvenlikle” diyor büyüklerimiz.

 

Trabzonspor basketbol maçları için taraftarlarının İstanbul’daki salonlara girmesi yasak! Lige bu sene katılmış bir takımın destekçilerine neye dayanarak salonlara almıyorlar, kimsenin cevabı yok. Şimdi bu halkaya Edirne de dahil oldu. Belki yarın Karşıyaka, Antalya, Erdemir de istemeyecek bizi. Olmaz demeyin, bu ülke basketbolu Dünya ikincisi! Bizde her şey olur! Evet, dünya ikincisi demişken, parkedeki performansımız dünya ikincisi. Masa başındaki yöneticiler ve onların zihniyeti ise eşsiz; ilk ve tek!

 

Medical Park Trabzonspor Başkanı Sayın Saner Ayar diyor ki: “Ben bu takımı futbol takımının gidemediği Edirneli, Balıkesirli, Mersinli vs. Trabzonsporluların özlemini dindirmek için kurdum”. Böylesine kutsal bir hedefi yerine getirmek için mi Olinli yöneticilerle oturup karşılıklı olarak, salonlara deplasman takım seyircisi almamak üzere anlaştınız?

 

Federasyon, lig kurulları, kulüp yöneticileri eğer sporu yasaklarla sevdireceklerse, bilsinler ki planları ters tepiyor. Salonlar da stadyumlar gibi anarşinin eline geçiyor. Basketbolun kendine has adetleri yok oluyor. Sevginin yerini kin alıyor. Centilmence mücadelenin yerini kirli kazanmacı bir hava alıyor. Ülke sporuna hizmet buysa, herkesin yolu açık olsun!

 

“Olin Edirne maçını anlatmayacak mısın” diye sormayın lütfen. Farz edin ki 30 farkla kazandık, ne değişecek? Bence koca bir hiç. Öyleyse rahat olun: 92–63 kaybettik. Üzülmeyin, ne de olsa “ikinci yarıdaki maça da Edirne seyircisi gelmeyecek. Biz de onları yeneceğiz.” Mantık bu değil mi! Varsın yensinler, yenilsinler…

 2431 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Basketbol     13/12/2010 22:43

Sayın Oguz ZEYTİN, 42 yaşında bir basketbolsever ve Trabzonspor taraftarı olarak "YÖNETEMEME" yazınız nedeniyle sizi canı gönülden tebrik ediyorum.
L KETEN

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı