• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
BASKETBOL AKLI
07/07/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


BASKETBOL AKLI

“Ne Yapmalı” başlıklı önceki yazımda Trabzonspor Basketbol’un takım kurgusuna dair düşüncelerimi paylaşmıştım. Saha dışı organizasyon (takımın devamlılığı, şehrin desteği, üniversite-belediye-valilik işbirliği, salon-taraftar-bilet satışı… vs.)  hakkındaki fikirlerimle devam edeceğimi belirtmiştim.

Fakat hafta başında İstanbul’da yapılan toplantının basına yanıysan bazı bölümleri beni rahatsız etti. Sezonun bitişiyle birlikte maddi konularda yaşanılan sıkıntılar, Trabzonspor Basketbol için yeniden yapılanma adına fırsat doğurmuştu. Asbaşkan Zeyyat Kafkas’ın açıklamalarından vardığımız sonuç, geçmişten ders alındığı izlenimini uyandırmıştı.

Yani, düşük bütçeli ama sağlıklı maddi yapılanma ve buna bağlı personel seçimi ve nihayetinde kısa – orta vadeli hedefler…

Önce takımın Beko Basketbol Ligi’ne katılma kararı basketbol çevrelerinde memnuniyetle karşılandı. Ardından basına yansıyan bütçe pek yeterli görünmese de, lig de daha önce bu büyüklükte takımların yaşadığı (göreceli) başarılar umut oldu.

Bu sütunda asla şahısları tartışmadım, yargılamadım ya da yüceltmedim. İnandığım doğru, yapıya uygun sistemin kurulmasıdır. Elbette insan kaynağı bu sistemin en önemli unsurudur.

Bu açıklamayı şu sebeple yapıyorum. Hafta sonu yaygın basketbol medyasında Trabzonspor’un koç olarak Yücel Platin’i düşündüğü haberleri yer aldı. Taraftar yorumları ve otorite görüşleri tek bir görüşte birleşiyordu: “Daha iyisi olamaz, doğru karar!” (Ben de bu yorumlara katılıyorum).

Ancak İstanbul’da toplanan Trabzonspor Basketbol yönetimi büyük ihtimalle farkında olmadan yaptıkları bu olumlu girişimi fazla süre geçmeden terse çevirmeyi başardı. Kim olduklarını bilmediğimiz, basketbola ilgilerinden şüphe duyduğumuz bazı yöneticiler Yücel Platin’i istememiş. Onların kafasında başka bir aday varmış.

Zamanında Altar Tunçkol’u düşünenler şehrin gerçeklerinden habersiz adım atmayı planlıyordu, eyleme geçemeden kaldılar. Aklın yolu bir nihayetinde… Şimdi imkanlar belliyken, yeniden başlangıcın ilk basamağı iyi şekilde çıkılmışken neden yanlışta ısrar edilir, anlamıyorum.

Cumartesi ve Pazar günleri medyaya yanıysan Trabzonspor haberlerine şöyle bir göz atsalar Yücel Platin’in Trabzonspor için ne kadar uygun olduğunu görecekler. Veya Ahmet Kandemir’in… Ligde geçmiş yıllarda, düşük maliyetli oyuncularla, dar kadrolarla, doğru yabancı seçimleriyle, genç yerlilerle kupa finali oynamış ve play-off görmüş bu hocalar sizin aradığınız kan değil mi?

O zaman neden başka maceralar arıyorsunuz? Lütfen tekrar düşünün! Geçmişte yaptığınız onca hatayı tecrübesizlik olarak gördük. Tam doğrular yapılmaya başlanıyor derken, yeniden yanlışa düşmeyin.2850 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
 Devamı