• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ
28/04/2015

    

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) oguz.zeytin@gmail.com


TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ

Trabzon’dan bir kupa ve sayısız anı geçti üç günde. En sonda söyleyeceklerimle başlayayım: Teşekkürler Trabzonspor!

Ara sıra sizin de sorguladığınız oluyor mu? “Neden bu renkler beni peşinde böylesine sürüklüyor? Neden işimizi gücümüzü, ailemizi ihmal edip düştük bu sevdaya?” Kesinlikle “başarıya alışkanlık” değil, özellikle gençler için… Peki ya ne? Trabzonlu oluşumuz mu? Öyleyse neden Trabzon’u hayatında hiç görmemiş, şehirle hiçbir bağı olmayan dostlarımız da evlerinden kalkıp Bordo Mavili formalarıyla Hayri Gür’e koştu? Demek ki başka bir etken yatıyor bu gizli bağın altında. Tutku, heyecan... vs. açıklamaya yetmez. İşte tarif edilemez hisleri yaşattığın için teşekkürler Trabzonspor!

Hayri Gür’de binlerce, ekranları karşısında milyonlarca yürek birlikte çarptı. Bizim için en büyük başarı budur ve kupadan da önemlidir. Bu, hamaset değil aksine gerçeğin ta kendisi. Neden mi? Basketbolu Trabzon’a yakıştırmayanlar fırsat buldukça “Kapatın bu takımı, rezil oluyoruz” derdi. Şimdi bakıyorum, aynı Trabzonsporlular finalle yetinmiyor. Demek ki zamanında atılan tohumlar er geç yeşermeye başlamış. Daha da fazlasını yapabilir, yeni başarılara yelken açabiliriz. Yeter ki bu şehir coşkusunu kaybetmesin! Gençlerinin önünü tepedeki insanların şahsi çekişmelerine kurban etmesin. 

1993’te Efes Pilsen Saporta Kupası finalinde Aris’e 50-48 kaybetmişti. Üç yıl sonra 1996’da Korac Kupası’nı kaldırdı. 2013’te Pınar Karşıyaka Eurochallenge finalini evinde Krasnye Krylia'ya 76-77 kaybetti. İki sene sonra yani bu sezon Eurocup’ta çeyrek final oynadı.

Bu örnekleri şunun için verdim: Bazen bir final kaybedersin, o sana çok şey öğretir. Ve gelecek için önünü aydınlatır. İnşallah Pazar günkü tecrübe bizim yolumuzu açar. Ama "96'da futbolda Fenerbahçe’ye de böyle yenilmiştik" deyip geçmişe takılıp kalırsak olduğumuz yerde sayarız. Doğru planlamayla ve sağlam bütçeyle gerçek hedeflere doğru yola çıkmak gerek. Bir sonraki basamak daha çetin olacaktır. Başarıya ulaşmak daha fazla zaman alabilir. Sabırla yürümeliyiz.

En az Eurochallenge Final Four organizasyonu kadar önemli bir basketbol etkinliği bugün (28 Nisan) Trabzon’da başlıyor. Türkiye Genç Erkekler Anadolu Şampiyonası’nda şehrimizi Trabzonspor ve İdmangücü temsil edecek. Diğer katılımcılar ise Banvit, Samsun BŞB, Malatya Yıldızları, Gaziantep Zirve Üniversitesi, Denizli Basket ve Akhisar Belediyesi.

A takımımız Eurochallenge finali oynayıp TBL’de play-off kovalarken alt yapı takımlarımız sessiz sedasız adından bahsettirmeye başladı. Yıldız takımımız da Balıkesir’de Anadolu Şampiyonası ikincisi oldu. Şimdi Trabzon şehrini yönetenlere büyük görev düşüyor. Bu gençlere destek için spor salonlarının sayısı çoğaltılmalı. Ne kadar fazla spor salonu, ne kadar fazla takım olursa o kadar fazla sporcu ve sporsevere sahip oluruz. Hem bedenini hem de beynini terbiye eden nesiller yetiştiririz. Ve o nesillerin dolduracağı salonlarda sigara dumanı olmaz. Pazar günü Hayri Gür’de sigara içip binlerce insanı pasif içici duruma düşüren saygısızları ve onlara bu imkânı tanıyanları organizasyonun en kötüleri olarak ilan edebiliriz.

Takımı, oyuncuları ve oyuna gelirsek… Özetle: ikili oyunları oynadığımız sürece hücumda üretkendik. Her iki rakibimiz de gardlarımıza baskıyla buna izin vermedi. Dolayısıyla alıştığımız akıcı hücumları Final-Four’da seyredemedik. Bu noktada setlere yön verecek oyun zekâsı yüksek playmaker eksikliğini hissettik. 

HÜLASA: 26 Nisan 2015 Trabzonspor Medical Park için sonuç değil yeni bir başlangıç olmalı. 


5008 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARNE ZAMANI - 12/01/2015
Trabzonspor MP için karne zamanı geldi. Karnemizin şablonu biraz farklı olacak, detaya girmeden mini SWOT şeklinde analiz etmeyi uygun gördüm. Sözü uzatmadan başlayalım:
VEDA - 25/12/2011
Sevgili basketbolseverler, Dünkü Pınar KSK maçı ile ilgili yorumlarımı yazmam gerekirdi bu satırlarda. Ancak bizler basketbol konuşmaktan çok kişileri tartıştığımız için maçtan bahsetmeyeceğim.
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
2010 Haziran’ından bu yana Trabzonspor Basketbol Takımı ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaştım.
SİNAN ERDEM GÜNLÜĞÜ - 10/12/2011
TBF haftanın tüm karşılaşmalarını tek güne sıkıştırınca, bize de yayın piyangosundan saat 13:00 maçı çıktı. Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda o saatteki maça yetişmek için şehrin diğer ucundan sabahın erken vaktinde yola koyuldum.
SON HUCÜM TARTIŞMASI - 08/12/2011
Trabzonspor Basketbol Takımı’nın Hacettepe Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyet sonrası en çok konuşulan/tartışılan başlık “son hücum”du.
DİRENİŞ VE HÜZÜN - 04/12/2011
Üç haftadan beri, Edirne’deki galibiyetten sonra Hacettepe Üniversitesi maçına odaklanmıştım. Banvit ve Galatasaray gibi zorlu dönemecin ardından yeni yabancıların takıma daha fazla uyum sağlayacağını düşünmüştüm.
ABDİ İPEKÇİ’DEN… - 28/11/2011
Bir yanda anlamsız deplasman yasakları… Diğer yanda Trabzonspor’umuzu izleme ve sessiz de olsa destekleme arzusu…
HACETTEPE’YE HAZIRLIK - 22/11/2011
Banvit… Ülkemizde 2000’li yılların en önemli basketbol organizasyonlardan biri, belki de en iyisi. Altyapılardaki doğru planlamaları, şirket-takım rol paylaşımındaki isabet “Banvit modeli”nden bahsedilmesini sağlıyor.
CUMARTESİ HAYRİ GÜR’E - 17/11/2011
Trabzonspor Basketbol takımı bu hafta cumartesi günü saat 16:00’da Banvit ile zorlu bir maça çıkacak.
 Devamı