• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
HATALAR ZİNCİRİ
19/12/2017

   

  

 HATALAR ZİNCİRİ

Alt sıraları ilgilendiren ve mutlak galip gelmemiz gereken bir maçta Demir İnşaat Büyükçekmece’ye iki uzatma sonunda 105-113 mağlup olarak mağlubiyet serisini dörde çıkardık.

Ve bu önemli maçı, Fenerbahçe maçında yaşanan olayların tarafımıza kesilen faturası nedeni ile seyircisiz oynamak zorunda kaldık.

Salon boş olunca karşılaşmanın seyir keyfi azaldığı gibi, oyuncular da atmosfer ve taraftar baskısından yoksun kalmış olacaklar ki tam anlamıyla maça konsantre olamadıkları gibi, önemini de pek kavrayamamışlar.

Basketbol tamamen akıl, mantık ve çoğu da zekaya dayalı bir oyundur. Hal böyle olunca karşılaşma boyunca yapacağınız ince dokunuşlar veya kritik hatalar maçların kazanılıp kaybedilmesine sebep oluyor.

Misal Alper’in periyot sonunda rakibine uçarak yaptığı anlamsız faul bize eksi 3 sayıya mal olurken, çift hanelerle önde olduğumuz bölümde koçun Bora Hun Paçun tercihi farkın Çekmece lehine kapanmasına sebep oldu.

Karşılaşmanın en kritik son bölümünde en iyi savunmacın ve en iyi ribaund kovalayıp pota altında savaşan Harris’in kenarda tutulup Heslip gibi savunma zaafı olan oyunculardan son topun savunulmasının beklenmesi.

En kritik son hücumlarda takımın beyni Vasiliauskas'ın bu kritik anlarda hücumu organize edip top paylaşımını yapması gerekirken ardı ardına sorumsuzca çembere gönderdiği toplar.

Ve maçın bitimine saniyeler kala ve üstelik 2 sayı öndeyken Çekmece’nin son hücumunda basketbol dehamız Obekpa’nın her zamanki gibi kontrolsüz sıçrayıp devamında rakibine faul yaparak alacağımız maçı kaybetmemize sebep olması gibi.

Uzunu olmayıp sadece dışarıdan oynamaya mecbur kalan takımın maçın kaybedilmesinde o kadar çok ince detay ve hatalar zinciri var ki, bu hatalar zincirini çoğaltıp okuyucuları ayrıntılarla boğmak istemiyorum.

Aslında yaşanan onca sıkıntının olduğu bir ortamda parkeyi konuşmak en son yapmamız gereken bir durum ya toparlayalım.

Oyuncu ve teknik heyeti etkileyen maddi problemler, saha kapatmaya varan yanlışlar ve koçun yetersizliğine oyuncuların da son dönemde takım oyunundan uzaklaşmaları son oynanan Büyükçekmece ve öncesindeki kritik mağlubiyetlerin özeti ve hatalar zincirinin bir halkasıdır sadece.

 İMECE

Sürdürülemez bir noktaya gelen kulübün mali durumu bir yana, ödemesi yapılamayıp boşa düşen oyuncuların takımdan ayrılması gündeme gelince başkan ve yönetim kendi aralarında yaklaşık 600 Bin TL’yi İMECE usulü toplayarak acil ödemeleri yapıp takımın dağılmasını önlemişler.

Birliktelik ve kulübü sahiplenme anlamında güzel bir hareket ancak yapılan bu ödeme sadece geçici can suyu. Peki sonrası ne olacak?

Mevcut borçlar bir yana, sadece sezonu tamamlayabilmek için tahminen 1 Milyon USD gibi bir kaynağa ihtiyaç var.

Ve ne yapıp edip bir şekilde bu kaynağın bulunması gerekiyor yoksa bu organizasyonun yürüme şansı yok.

Ne diyelim; Allah kolaylık versin.

 DİP NOT:  Kulüpte yaşanan ekonomik problemlerden en çok etkilenenler elbette ki aylardır evlerine ekmek götüremeyen çalışan emekçiler.

Başkan da bunun farkında ve bu hafta çalışanların tüm alacaklarını kapatacağını söyledi. Bize de buradan iletmek düşüyor.

 TUTMA ŞANSI YOKTU

Yeni sezona Zare Markovski ile başlayan Trabzonspor Basketbol, Büyükçekmece mağlubiyeti sonrası koçla yollarını ayırmak zorunda kaldı.

Aslında yolların ayrılmasından önce oldukça kötü bir geçmişi olan bir ismin neden getirildiğinin sorulması gerekirken bu bölümü es geçelim.

Maç yazısında da belirttiğim gibi basketbol anlık müdahalelerle oyunun seyrini kendi lehinize çevirebileceğiniz veya tam tersi sadece seyredip yapamadığınız müdahalelerle rakibe kaptırabileceğiniz bir oyundur.

Kısaca basketbol anlık bir refleksler oyunudur.

Sezon başından beri Markovzki’nin kritik bir maçı çevirebilecek tek bir ince dokunuşuna şahit olamadığımız gibi, yapılamayan bu ince dokunuşlar sonucu kaybedilen bir sürü maça şahit olduk.

Geçmiş kariyerindeki başarısızlıklarını bir kenara koyup yeni bir sayfa açsak bile, sadece bu örnekler bile Markovski’nin yetersizliğini ve neden tutmadığını ortaya koymaya yeter.

Özetle doğru ama geç kalınmış bir karar.

 HOŞGELDİN BULKAZ

Trabzonspor Basket Markovski ile yollarını ayrıldıktan sonra Muratbey Uşak ile yollarını ayıran Ozan Bulkaz ile anlaştı.

Açıkçası Ozan Bulkaz hiç beklemediğimiz bir isimdi ve bize de sürpriz oldu.

Markovski ile kenar yönetimi anlamında dip yaptığımız için bundan sonra kim gelirse gelsin Trabzonspor’a daha faydalı olacağı kesindir.

Ozan Bulkaz, Uşak ile özdeşleşen ve oldukça düşük bütçelerle oluşturduğu mütevazi kadrolarla bir anlamda Uşak’taki basketbol ateşini yakıp bu günlere taşıyan isim.

Ayrıca oyuncumuz Paul Harris ve Sarunas Vasiliauskas kendi oyuncusu, yardımcı antrenörümüz Aybars Aksu’da kendi asistanı.

Yani başarısız olması için bir sebep yok aslında. Ve TS’un potansiyelli kadro yapısını bilmese bu kaos ortamında geleceğini de hiç sanmazdım.

Ancak altını çizmek gerekiyor ki; kulüpte yaşanan maddi problemler çözülmeden değil Ozan Bulkaz, Obradovic’i bile getirsek anlamı olmaz.

 SAATLİ BOMBA

Biz yazmaktan usandık, kendisi bozmaktan vazgeçmiyor.

Büyükçekmece ile oynayıp 2 uzatma sonunda kaybettiğimiz maçın yıldızı da her zamanki gibi Obekpa oldu!

Macar takımına elenmemize sebep olup takımı Avrupa’ya veda ettirdi.

Fener maçında kibriti çakıp Trabzonspor’u yaktı.

Çekmece maçında yaptığı 2 alley oop ile “vauvvvvvv” dedirttikten sonra son salisede yaptığı faul ile maçı kazanmamıza engel oldu.

Bunlar başlıca vukuatları.

Oyunculuğunu, basketbol bilgisini filan geçtim, herif bildiğin saatli bomba.

Gönderin diyeceğim FİBA yasağı var oyuncu alamazsın.

Kalsın diyeceğim ne zaman takımı yakacağı belli değil.

Çık işin işinden çıkabiliyorsan.

 DENİZ KILIÇLI - BORA HUN PAÇUN

Deniz Kılıçlı ile yollarını ayıran Trabzonspor, Bora Hun Paçun takviyesini yaparak bir anlamda Deniz’in açığını Bora ile kapatmaya çalıştı.

Deniz aslında kaliteli ve güçlü bir oyuncu ancak kendi oyun yapısı olarak Trabzonspor’un mevcut kadro yapısına uymazdı, uymadı da zaten.

Bora Hun’a gelince bizim 5 numara açığımızı kapatacak bir yapısı yok.

Ancak niye alındı kısmını bir kenara koyup başka bir pencereden baktığımızda ise şöyle bir gerçek var karşımızda.

Deniz Kılıçlı yıllık 900 Bin TL - Bora Hun Paçun ise 40 Bin TL.

Antrenman için bile oyuncu alsanız bu paraya alamazsınız.

Ki, şu anda bırakın boyalı alanı domine edecek oyuncuyu, antrenman için bile 5 numarada oyuncumuz yoktu.

 BASKETBOLA DESTEK

Basketbolda yaşanan maddi sürecin tüm camiayı oldukça üzdüğü malum.

Bu problem kamuoyuna yandığında da Trabzonspor markasına sahip çıkan taraftarların “Hesap açın kulübe yardım yapalım” baskısı kulübü harekete geçirmiş olacak ki kulüpte bu baskıya kombine kampanyası ile karşılık verdi.

Trabzonspor markasının hesap açıp taraftardan para toplaması elbette şık olmazdı. Ancak yapılabilecek en doğru hamleyi yaparak kombineyi taraftara sundu.

Az olsun çok olsun fark etmez, şimdi camiaya düşen piyasaya sürülen kombinelerden alarak basketbolumuza destek olmaktır.

TAKA Gazete LİNK
2187 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı