• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
SAYIN USTA, ÖNCE BASKETBOL
14/03/2018

     twitter.com/ialkan   alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )  


 TESELLİ OLDU

Basketbol Süper Ligi 20 hafta karşılaşmasında Anadolu Efes’e konuk olan Trabzonspor, müthiş mücadeleye sahne olan karşılaşmayı son dakikalarda (98-91) kaybederek ekstra bir galibiyetten oldu.

Sakarya BŞB, İstanbul BBSK ve son Banvit galibiyeti ile 3 haftalık seri gelince acaba Efes’i de mağlup ederek ekstra bir galibiyet çıkarabilir miyiz diye düşünürken, takım da tam bu düşüncemize paralel oynamaya başlayınca açıkçası “galibiyet geliyor” diye düşünmedik değil.

Takımın lideri konumundaki Caleb Green’in olmadığı bu maçta Green’in sürelerini alan Ozan ve takımın  beyni Vasiliauskas’ın etkili oyunuyla Efes’e karşı daha maçın başında 13 sayılık farkı yakalamayı başardık.

İlk iki periyot rakip boyalı alanda Ozan ve Harris’in mücadelesi ile çekilen hücum ribaundlarına kısalar da isabetli dış atışlarla destek verince skor üstünlüğü de sürekli Trabzonspor lehindeydi. Anadolu Efes ise eski oyuncumuz Birkan’ın ekstra dış atışlarıyla farkın daha da açılmasını önleyip Trabzonspor’u yakalamak derdindeydi.

Ancak maçın ikinci devresinde savunmasını sertleştirip Heslip ve özellikle de Vasiliauskas’ı Doğuş ile kilitlemeye çalışan Anadolu Efes,  Errick McCollum, Dunston , Weems ve Doğuş’un etkili oyunuyla farkı eritip final periyotuna önde girmeyi başardı.

Anadolu Efes üçüncü çeyrekte sertleştirdiği savunmasını final periyotunda da devam ettirerek Trabzonspor’un topu paylaşmasını önledi. Bu savunma kısaların rahat dış atış bulmalarına engel olup oyun kurmakta zorlanan Trabzonspor kritik top kayıpları da yapmaya başlayınca ibre de bir anda Efes’in lehine döndü.

En kritik bölümde hızlı hücum ile Efes’i yakalama şansı yakalayan Trabzonspor Harris’in kritik top kaybı sonrası bu şansını da değerlendiremeyince karşılaşmadan mağlup ayrılmaktan kurtulamadı.

Her ne kadar %42 gibi oldukça yüksek bir yüzde yakalamış olsak da, tamamına yakını dış atıcılardan oluşan Trabzonspor’un karşılaşmada takım olarak ikilik atışları bile sollayarak 33 kez dış atış denediğini gördük.

Bu istatistik şutlar girdiği müddetçe keyif verir ancak tehlikeli. Kısalarımızın çemberi daha çok zorlaması gerekiyor. Özellikle ligin ilk devresinde sürekli çemberi zorlayan Heslip’in ikinci devre çemberden uzaklaşması düşündürücü.

Sonuç olarak yakalanan 3 maçlık galibiyet serisi bozulmuş olsa da Efes’e karşı oynanan oyun ve takım olarak verilen mücadele teselli oldu.

NEDEN KAYBETTİK?

Efes’in Birkan ve Doğuş’tan aldığı ekstra katkının yanında, iki takımın diğer istatistikleri benzer olsa da, Efes’in yaptığı 5 top kaybına karşı Trabzonspor’un yaptığı oldukça kritik 15 top kaybı nedeniyle.

 ZATEN HEP BİZE RASTLAR

Birkan ve özellikle de Doğuş’un lig ve bizim maçtaki performansına baktığımız zaman hayretler içinde kalmamak mümkün değil.

Sezon boyu %30 civarı üçlük isabeti bulan Birkan bizim maçta 4/7 isabetle %60’a yaklaşmış

Daha vahim olanı ise sezon boyu 2/21 gibi oldukça kötü bir performansla üçlük isabeti bulan Doğuş’un bu maçta %100 üçlük isabeti bulması.

Ve bu iki oyuncunun ekstra performansı ile maçtan kopmayan Efes galibiyete uzandı diyebiliriz.

İlk devre Trabzon’da kaybettiğimiz maçta da Efes’in uzunu Dunston 2’de 2 üçlük isabeti bulmuş, bu üçlük performansı da basketbol kariyerinin tek üçlük isabeti olmuştu.

Zaten bu gibi anormal istatistikler de ne hikmetse hep bizi bulur.

 SAYIN USTA, ÖNCE BASKETBOL

Sayın Muharrem Usta Akhisar maçı sonrası yaptığı açıklamada Usta’ca bir hesaplamayla “Trabzonspor’u aldığım borçla bırakmayı taahhüt ediyorum” diyerek adaylık sinyali vermiş.

Başkan seçildiği kongre öncesi delege ve camiaya yönelik verdiği süslü mesajlar gibi şimdi de “Güç bende” diyerek “beni seçin” demiş.

Hesap makinesini elimize aldığımızda karşımıza devasa bir rakam çıkıyor.

 “Bittim tükendim” diyerek az da olsa basketbola kaynak yaratamayan sayın Usta bu devasa ödemeyi nasıl yapacak merak ettim!

Madem bu devasa borcu kapatabilecek güç mevcut o halde oturduğu makama ulaşmasını sağlayan ve hedefine ulaştıktan sonra da sırtını dönüp krize giren basketbola 1 Milyon USD’lik bir kaynak aktararak takıma sezonu tamamlatsın… Bekliyoruz.

 USTA’NIN HESABI

Sayın Usta’nın bir anda seçim kararı almasına çoğu insan şaşırsa da ben hiç şaşırmadım çünkü bu şekilde bir çıkış yapacağını biliyordum.

Basketboldan geldiği için iyi tanıdığımı sandığım sayın Usta spor yöneticiliğinde sınıfta kalsa da aslında oldukça zeki ve cin gibi bir insandır.

Kanıtı da Akhisar maçı sonrası camianın kafasını karıştıran çıkışı.

Bu ilginç ve pek karşılığı olmayan çıkışın arkasında ise tek aday olarak girip ikinci kez başkan olabilmek arzusu yatıyor. Çünkü kendisi de çok iyi biliyor ki, karşısına aday çıkarsa kazanma şansı yok gibi.

Şansı olmadığını bildiği için de bu çıkışla “Battık” diyen camianın önce kafasını karıştırdı, devamında da kendisini kurtarıcı olarak öne çıkartıp tek aday olarak arkasında durulmasını bekliyor.

Tersi durumda ise aday olmayacağı gibi Trabzonspor defterini de bir daha açmamak üzere kapatacaktır.

 BASKETBOL ANAHTARI  

Son dönemlerde Trabzonspor başkanlığına talip olan isimlere, yöneticilere ve hatta başkana bile baktığımız zaman basketbolu görüyoruz.

Hani sürekli “basketbol hayattır” diyoruz ya, Trabzonspor başkanlığına giden yolun anahtarı da örneklerle sabit olduğu üzere basketbolda.

Devasa bütçe ve devasa borçlara rağmen futbol kulübü başkanlığı insanları cezbederken, mütevazi bütçelerle yoluna devam eden basketbol ise her zaman sıkıntıda!

Kısaca anahtarı kapan arkasına bakmıyor.

 KİM GELİRSE SİYASETE MUHTAÇ! 

Başkanlık kulisleri hareketli ancak şöyle de bir durum var ki, mevcut iktidardan ciddi destek bulamayan hiçbir adayın bu mali tabloda başarı şansının olmadığı gibi acı bir gerçekle karşı karşıyayız!

Hal böyle olunca da iktidara kim daha fazla güven veriyorsa Trabzonspor’un yeni Başkanı da o olacaktır.

 1537 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı