• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Altyapı, KTÜ ve Akyazı...!!
07/08/2013
  twitter/ialkan       

alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )


  

ALT YAPI, KTÜ ve AKYAZI…!

Hani geçmiş yazılarımızda bu şehrin yaklaşık 12 milyon USD kaynağı dışarı aktı dedik ya, altyapımıza bırakın kaynak aktarmayı, üç kuruşa çalışanların bile maaşlarını ödemekte sıkıntı yaşadık yıllardır.

İş olsun, dostlar alışverişte görsün altyapısı yaptık kısaca!

Elimizde kala kala zor bela yetiştirip A takım seviyesine getirebildiğimiz bir oyuncu var. O çocuğumuza da yıllardır neler yaşatıldığını anlatsam roman olur!

Keza, yine zamanında VİTRİN ve GÖZ BOYAMAK için A takıma alınan, daha doğrusu alınmış gösterilen İsmail, Cüneyt, Kamer gibi çocuklarımız neredeler?

A takımda altyapıdan oyuncuların olması ve bu çocukların süreler almalarının altyapımızdaki çocuklar ve bu çocukların gelecek hayalleri adına ne ifade ettiğini yazmaya gerek yok. Minikler A takıma bakarlar ve kendilerini ona göre yönlendirirler. Kısaca çekim merkezi diyelim. Tabii ki bunu görecek olan CESARETLİ teknik heyetler ve en önemlisi  de amacı basketbola hizmet olan cesaretli yönetimlerdir.

Trabzon’a gelen koçların Trabzonlu çocuklara reva gördüklerini ve bu çocukların nasıl hor görüldüklerini zamanı gelince teker teker deşifre edeceğim…!

O kadar var ki, hangisini yazalım? Hayri Gür’e antrenman için giden çocukların bir servislerinin bile olmayıp kendi paralarıyla gittiklerini mi?

Kısaca altyapımız, Trabzonspor’un liglere katılımındaki zorunluluğu ve kontenjanı olarak görüldü.

Ancak şimdi yeni bir dönem var önümüzde. Yeni dönem, Muharrem Usta’nın da belirttiği gibi altyapıda yeni hayaller demek. Eyvallah… İnşallah havada kalmaz…

Muharrem USTA yine altyapı için “Devrim Şart” demişti, yüzde yüz katılıyorum. Devrim gerçekten şart. Zihniyetler ve bakışlar değişmeden bu kervan yürümez.

Alt yapıya yatırım demek, paramız var diye yüz binlerce TL’yi dışarıdan gelen insanlara akıtmak  da değildir, yanılmayalım. Bunu geçmişte yaptık, işe yaramadı.

Aslında çok da zor değil. Sadece Karadeniz’in hırçın, asi ve hırslı çocuklarına güvenmek, onlara gereken olanakları sağlamak yeterli. Önce çocuk inanacak, siz ona o güveni vereceksiniz. Gerisi gelir…

İnanın bana, bizim çocuklarımız ülke basketbolunda üst seviyelere gelen çocuklardan aşağı değil, hatta iddia ediyorum birkaç gömlek üstündür. Çünkü Karadeniz’in yapısı gereği agresif ve hırslı, coğrafyası nedeniyle de çabuk ve atletiktirler.

Benim sürekli gündeme getirdiğim bir iddiam var; bir gün gelecek Türkiye’nin en iyi 1, 2 ve 3 numaraları Trabzon’dan çıkacak. Yaşarsak bu günleri de göreceğiz.

Altyapı konusunda ne yapılması gerektiğini madde madde sayarım ancak bu işin mutfağını ve hamurunu bilen Ceyhun Eskici gibi insanlar var yönetimde. Yeter ki bütçe ayrılıp, Trabzonspor’a yakışır bir organizasyon kurulsun. Biz de Muharrem Usta ve ekibini baş tacı ederiz.

Bu konuda bir ilave yapmak istiyorum, bu ilave de; madem basketbol altyapısında müthiş hayallerimiz var, bunun bir ayağı kesinlikle İstanbul’da olmalı. İstanbul’da basketbol spor okullarından başlayarak yeni bir yapılanmaya gidilip, Trabzonlu ve Karadenizli çocuklarımızı basketbola kazandırabiliriz.

Gurbettekileri getirmekte zorluk yaşarsak, biz gurbete gidelim. Ki, İstanbul Trabzonspor için gurbet değil, kendi evidir.

KTÜ VE BASKETBOL…

Trabzon gibi futbolun beşiğinde basketbolu yaşatıp tabana yaymak oldukça zordur.  Ancak elinizin altında ülkenin en köklü ve en kalabalık üniversitelerinden biri varsa bir adım öndesiniz demektir.

Ayrıca üniversiteler, basketbol gibi branşların yaşaması ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çünkü her iki kesimin hitap ettiği kitleler çakışıyor.

Günümüzde ülkemizin basketbol liglerine baktığımız zaman bir sürü üniversitenin her ligde boy gösterdiğini ve yatırım yaptığını görürsünüz. Yatırımın özünde kültür, insan ve geleceğe, en önemlisi de gençlerin hayata hazırlanmasına katkı ve yatırım vardır.

Devam edelim. Basketbol ve eğitim, tavanda birleşen yan yana iki kültürdür. Ayrıca gençlerin altyapılar sonrası eğitimi, eğitim sonrası hayata hazırlanması ve hayatın zorlu yollarında ışıktır.

Ancak basketbol geçmişimize baktığımız zaman KTÜ gibi bir devi ne hikmetse basketbolla ilişkilendiremedik. Bir dönem EBBL’de yatırım kararı alındı fakat o da direkten döndü.

Geçtim, KTÜ gibi bir üniversite BESYO’da yetenek sınavını kaldırmış!

Detaya bir başka yazıda gireriz ancak kısa birkaç cümleyle anlatmak gerekirse; bir Üniversitenin Trabzon gibi sporun beşiği dediğimiz bir şehirde BESYO’da yetenek sınavını kaldırması demek, Trabzon’un spor geleceğine vurabileceği en ağır darbe demektir.!

BESYO, dışarıdan getireceğiniz genç yeteneklere üniversite tahsili verebilmeniz ve bu sayede elinizde tutabilmeniz, tam tersi de; kendi altyapılarınızdan ciddi yatırımlarla yetiştirdiğiniz gençlerin üniversite eğitimi sayesinde elinizden uçup gitmelerine engeldi, en önemli fırsatı kaçırdık…

Sonuç olarak KTÜ’nün EBBL’den başlayarak basketbola ilgisinin sağlanarak bir şekilde basketbolun içine sokulması gerekiyor.

KTÜ adına bir başka önemli nokta da BESYO’da yapılan yanlışlığın düzeltilerek öğrenci alımlarının tekrar eski ve olması gereken sistemle, yani yetenek sınavıyla yapılmasıdır.

AKYAZI VE 19 MAYIS SPOR SALONU…

Trabzon’da kör topal giden basketbol hayatını ayakta tutan amatör kulüplere ve Trabzonspor’a baktığımızda her sezon salon sıkıntısıyla karşı karşıyayız.

Yeni yapılan Hayri Gür Spor Salonu bu sıkıntıyı ciddi oranda ortadan kaldırdı. Ancak şimdi farklı bir sıkıntı var ve kimsenin umurunda değil!

Avni Aker, Yavuz Selim ve 19 Mayıs Spor Salonu alanının TOKİ’ye verilerek yapılan meşhur Akyazı stadının da içinde olacağı spor kompleksinin ilk projesinde spor salonu vardı, ne hikmetse son projede çıkarıldı!

Yukarıda kulüplerin sıkıntılarını anlattık. Sadece Hayri Gür hiçbir kulübe yetmez.

Yarın bu kulüpler antrenman salonu ve saati için bir birlerine girecekler, demedi demeyin.

Biz, inşaat başlamadan uyarımızı yapalım. Ya Akyazı projesine çıkarılan spor salonu tekrar ilave edilsin, ya da 19 Mayıs Spor Salonu kurtarılsın.

Bunun yolu da bellidir, anlatmaya gerek yok!6977 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı