• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Gerçeklerle Yüzleşme
15/10/2011

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve TAKA Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


Gerçeklerle Yüzleşme

Trabzonspor’un yaşadığı sıkıntılı süreçte “Bu takımın sahaya çıkabilmesi bile mucizedir” demiştik.

Bu süreci iki paragrafa sığdırmak mümkün değil. Gerek şehir, gerek kulüp, gerek oyuncular ve en önemlisi de Trabzonlu basketbolseverler çok acılar yaşadı.

Bunun camiaya olan maddi ve manevi negatif yansımalarını silmek çok da kolay olmayacak.

Belki de en hayırlısı sütten ağzı yananın yoğurdu üflemesi misali,  yeni yönetimin büyük özverilerle oluşturmaya çalıştığı “Ayağına göre yorganını uzat” felsefesiyle yeniden, yani sıfırdan başlamaktı. Tıpkı şu anda yapıldığı gibi.

***
Yazımızın başında belirttiğimiz işte o mucize gerçekleşti ve Türkiye Kupasının hemen akabinde başlayan normal lig sezonunda takım, Fenerbahçe maçıyla parkelere ayak bastı.

İki takımı gerek kadro, gerek bütçe, gerekse de organizasyon olarak kıyaslamak mümkün değil.

Takımımız adına tek tesellimiz; Türkiye Kupası karşılaşmalarında gösterdiği dirençti.
Aslında bu direnç, kulübün yaşadığı sıkıntılı süreçten sonra kamuoyunda oluşan olumsuzluğun neticesi olarak, rakiplerimizin bizi “sıradan takım” olarak düşünerek çantada keklik olarak görmelerinden kaynaklandığına dair ciddi şüphelerimiz vardı.

Bu şüpheyi ortadan kaldıracak karşılaşmaydı Fener maçı. Çünkü tüm camia takımın Türkiye Kupasında gösterdiği direnci bu maçta da bekliyordu. Ama olmadı, gösteremedi.

Trabzonspor, Kaan’ın üçlükleri, Milosevic’in smacı ve Levent Bilgin’in  sayılarıyla başladığı alan savunma düzenli karşılaşmaya, Fenerbahçe kolay hücum edemeyip dış atışlara yönelince ilk devre başa baş geçti diyebiliriz. Tıpkı Türkiye Kupasında gösterdiğimiz dirençli maçlar gibi.

Ama ne olduysa 3. Periyot oldu. Fenerbahçe Ülker vidaları sıkıp, baskılı savunmasını neredeyse tüm alana yayınca Trabzonspor’da hatalar zinciri özellikle top kayıplarıyla başladı. Trabzonspor hücumda da sayı üretemeyince haliyle fark da bir ara 40’lı sayılara doğru çıktı. Son periyot savunmasını yarı alana yayan TS biraz toparlanır gibi olsa da farklı yenilmekten kurtulamadı.

Karşılaşmanın özeti ise; Trabzonspor ilk devre istediği ve oynamak istediği oyun düzeniyle oynadı. Son 2 periyot takımın direnci düşünce oyuncular da oyun düzeninden tamamen kopup bireysel oyuna döndüler. Skor yükünü çekmesi beklenen Gibson 1/8 üçlükte, pota altında da Miloseviç etkisiz kalınca sonuç ta haliyle kaçınılmaz oldu.

Hayallere kapılmaya gerek yok, gerçeklerle yüzleşmemiz gerek. Fenerbahçe bizim rakibimiz değildi. Bizim rakiplerimiz belli. Haftaya Mersin maçı bu takımın şu ana kadar ki en önemli karşılaşması olacak.

Son olarak Kaan’a  bir paragraf açmak istiyorum. Bir oyun kurucu takımı nasıl yönetmesi gerekiyorsa o şekilde  yönetti. Yetmedi takımın skor yükünü çekti. Tebrikler Kaan.

TrabzonBasket.Com2986 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı