• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Sonuca Yansımayan Mücadele!
07/03/2011

  

alkan@trabzonbasket.com  ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


  

Sonuca Yansımayan Mücadele!

Sonuca Yansımayan Mücadele!
Eurolig’e veda ederek moralsiz gelen yıldızlar topluluğu Fenerbehçe ile,  son Galatasaray karşısında aldığı şanssız yenilgi sonrası Play Off umudu için kesin galibiyet  parolasıyla çıkan Trabzonspor’un mücadelesi, beklediğimiz gibi üst düzey oldu.

Fenerbehçe Ülker’in  ilk periyot Ukiç, Thomas ve Kaya’nın önderliğinde Trabzonspor potasına bıraktığı 30 sayıya baktığımız zaman, Trabzonspor’un savunma adına pek bir şey yapamadığını gördük. Bu periyot  Ali’ye,  Snow ve Cakic ekstra katkı verince oyunda tutunarak periyotu 22-30 geride kapattık.

Trabzonspor 2. periyota adam paylaşımlı alan savunmasını daha da sertleştirerek başlamasının meyvesini, periyotu  20-13 önde kapatarak aldı ki, ilk periyot 30 sayı atan Fenerbahçe Ülker, 2. periyot potamıza sadece 13 sayı bırakabilirken, Miloseviç’in Trabzonspor’u öne geçirdiği turnikesine Ömer Onan son saniyelerde cevap verince devreye 42-43 geride girmek zorunda kaldık.

Fenerbahçe Ülker üçüncü çeyrek savunmasını daha agresif tutunca uzun süre sayı üretmekte zorlandık. Skor beklentilerimiz olan Rasic ve Obasohan’dan da ses çıkmayınca, Fenerbahçe Ülker Emir Preldzic’in de etkili oyunuyla 8-0’lık seri yakalayarak  bu periyotu  25-14 önde geçti.(56-68)

Final periyotunda Oğuz ve Lavrinoviç gibi iki önemli uzununu 5 faulle kaybeden Fenerbahçe, tam da bizim istediğimiz oyuncu kadrosuna, yani 4 kısaya dönmek zorunda kaldı. Fenerbahçe’nin 4 kısaya dönmesinin sonunda savunma mekanizması ve pas trafiği de beklentimiz tersi yönde artınca, Trabzonspor Rasic ve Miloseviç’le maalesef karşılık veremediği gibi, hızlı hucümlardan potasında oldukça fazla sayı yemeye de başladı.

Fenerbahçe’nin çift hanelere çıkan farkını Snow’un da katkısıyla 6-0’lık seri ve seyircinin de inanılmaz desteğiyle farkı 5 sayıya indiren Trabzonspor;  uzunlarını kaybeden ve panik havasına girerek üst üste yaptığı top kayıpları sonucu demoralize olan Fenerbahçe, boş pozisyonda Rasic’in kaçırdığı üçlük, Miloseviç’in 2 kez potaya inerek bıraktığı topların  kaçması sonucu fast break’tan yediğimiz 4 sayı ve Hadi’ye pota altında vurdukları blokla karşılaşmaya tutunmamıza olanak vermezken, oyundan da kopmamıza ve karşılaşmanın 74-86 aleyhimize sonuçlanmasına sebep oldu.

Dar rotasyon ve pota altındaki sezon başından beri devam eden sıkıntımıza rağmen bu tarz karşılaşmaları kazanmamızın ekstra yolu;  Ali Karadeniz’e eşlik edebilecek olan kısalarımızın gününde olmasıydı. Ama ne yazık ki, Ersin’in tamamen boş pozisyonda 4 üçlüğünün girmemesi Ersin’i oyundan düşürdüğü gibi, Trabzonspor  adına da yenilgiye zemin hazırladı diyebiliriz.

Fenerbahçe’nin 19’u hucüm olmak üzere çektiği 49 ribaunt ve yediğimiz 7 blok mağlubiyetin zeminini hazırlayıp maça tutunmamıza engel olurken; Fener’in baskılı savunması sonucu boş atış bulamayan Rasic  ve Obasohan’ın, Ali ve Snow’a eşlik edememesi de mağlubiyetin hazırlayıcısı olmuştur.

Sonuç itibariyle Eurolig seviyesindeki Fenerbahçe’ye karşı başa baş mücadele eden, hatta öne bile geçen Trabzonspor’un, biraz şanslı olsa lidere karşı ekstra bir galibiyeti olacakken, ezilmeden ve başa baş giden bir mücadelenin sonunda,  gününde olmaması sebebiyle üzücü bir mağlubiyeti oldu.

Bizlere de, kendi evimizde ilk kez bu kadar üst düzey ve adrenalini yüksek bir karşılaşma izlettikleri için teknik heyet ve oyuncularımızın hepsine teker teker teşekkür etmek kalıyor.

 2259 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı