• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
KENDİLERİNİ BAĞLADILAR
09/01/2018

   

  

 KENDİLERİNİ BAĞLADILAR

Kulübün 4 Ocak günü yapmış olduğu “Radikal kararlar almak için toplanacağız” açıklaması üzerine yapılan son toplantıda, radikal hiçbir karar çıkmadığı gibi en basit kongre kararı beklentisi de karşılanmamış oldu.

Açıkçası kulüp beklentiyi yüksek tutunca eleştiriler de ardı ardına geldi.

Gelen tepkilerin merkezinde ise ilk açıklamadaki “radikal kararlar” sözü etkili oldu elbette.

Ancak ben “Neden radikal kararlar almadınız?” penceresinden değil de biraz daha farklı bir pencereden bakmak istiyorum.

Ufukta sahip çıkacak kimse yokken alınabilecek olan bir kongre kararıyla, kendilerini daha rahatlatıp olası yeni maddi problemlerde topu camiaya atmak varken yapmış oldukları bu açıklama ile belki de farkında olmadan kendilerini bağlamış oldular.

Bir başka deyişle, organizasyonu sağlıklı bir şekilde devam ettirme görevlerini sadece kendilerinde gördükleri için artık bu saatten sonra camiayı eleştirip serzenişte bulunma lüksleri de kalmadı.

 TAKIMIN MESAJI 

Maddi problemlerle uğraşıp tam 6 haftadır kaybeden Trabzonspor, lig ikincisi Tofaş’ı 91-83 mağlup ederek az da olsa rahat bir nefes aldı.

Maç öncesi biz dahil tüm otoritelerin mağlubiyet beklediği bu maçı, Trabzonspor’un ciddi savunma direnci koyarak kazanması hepimize tatlı bir sürpriz oldu açıkçası.

İlk periyottan başlayarak maçın son anına kadar savunmada direnç koyan Trabzonspor, Tofaş’ın en önemli silahları Crocker ve Mejia’yı 5 sayı barajında tutarak hücum yönünü tıkarken devamında da Eldridge öncülüğünde gösterdiği hücum performansı ile de farkı açarak Tofaş’ın geri dönüşüne izin vermedi.

Burada dikkatimize takılan önemli bir nokta da Heslip üzerine çizilen setlerden alınan katkılardı. Bu değişim dikkat çekici olduğu kadar gelecek haftalar için de oldukça önemliydi.

Son bölümde ise rotasyon darlığı yorgunluk olarak geri dönünce, Trabzonspor’un yaşadığı son periyot problemi de nüksetti.

Özellikle hücum ribauntlarında yaşadığımız problem, farkın kapanmasına hatta maçın kaybedilmesi noktasına kadar getirse de bu kez panik yapmayan Trabzonspor; her iki boyalı alanda Obekpa’nın ciddi katkısı ile Tofaş’ın maçı kazanma isteğini de boşa çıkarmasını bildi.

Son haftalarda dağılan takım, uzun zaman sonra ilk kez ısırıcı savunma ile rakibi yıpratırken top paylaşımı ve pek alışık olmadığımız pas trafiği ile de 24 asist üreterek bir inanılmazı da başardı aslında.

Bunda elbette ki koçun ciddi katkısı var. Geldiği günden beri özellikle savunma konusuna eğilen Ozan Bulkaz, hücum tarafında da takımı doğru organize edince bir anlamda emeğinin de karşılığını almış oldu.

Bu önemli galibiyet için koçu, yardımcıları ve takımı kutlarken aslında yönetime de çok anlamı bir mesaj verdiklerini düşünüyorum.

Kulübün yaşadığı maddi problemlerin dünyanın bir ucundan gelen oyuncuları etkilememesi mümkün değil.

Çıkma belgeleri bile ellerinde olmalarına rağmen mücadele etmeye devam eden takım, son haftalarda koç değişikliğine bile tepki veremeyecek kadar mental anlamda dağılmış durumdaydı.

Takımın bu dağınıklığa rağmen ligin en güçlü ekiplerinden Tofaş’ı çok rahat bir oyunla yenmesinin altında yatan mesaj da; “Ben aslında iyi bir takımım ve her rakibi yenecek gücüm var. Sen yeter ki problemleri çöz.” mesajıdır.

 TOPARLA KENDİNİ VASİLİASKUS 

Bir takımın oyun kurucusu o takımın beynidir.

Yani o’nun iyi veya kötü olduğu her dönem takımın tamamını olumlu ya da olumsuz etkiler.

Tofaş maçındaki 15 sayı 7 asistlik katkısı ile galibiyette ciddi rol oynayan Sarunas Vasiliauskas’dan bahsediyorum.

Bugün guard problemimiz olsa ve Vasiliauskas da boşta olsa önereceğimiz oyuncu ısrarla kendisi olurdu.

Her ne kadar Tofaş maçında kıpırdasa da Vasiliauskas’ın son haftalardaki çok ciddi düşüşü gözlerden kaçmıyor. Ve bu düşüşü de kulüpte yaşanan problemlere bağlıyorum ben.

Kendisi Ozan Bulkaz’ın eski oyuncusu, yani ruhunu ve karakterini en iyi Ozan hoca bilir.

Beklentimiz; öncelikle kulüpte yaşanan sıkıntıların bitmesi, devamında da Vasiliauskas’ın bir an önce eski günlerine geri dönmesi.

 YAPMASI GEREKENİ YAPTI

Hatırlayanlar bilir, en çok eleştirdiğim isimdi Obekpa.

Hatta basketbol bilgisinden bile uzak olduğunu düşünenlerdenim. Ve Tofaş maçında bir uzundan beklediğimiz en basit doğruyu, yani içeriden oynama belirtilerini bile görsek bu fikrim halen daha geçerliliğini koruyor.

Ancak bu maçtaki performansı beni bile şaşırtırken, boyalı alanı rakibe karartarak galibiyette pay sahibi olan en önemli isimdi kendisi.

Tofaş maçındaki bu hırsı ve performansı hepimizi şaşırtsa da aslında çok ekstra bir şey yapmadı, sadece yapması gerekeni yaptı.

 ÖNCE YÜZLEŞELİM

Geçtiğimiz haftalarda taraftar baskısıyla doğal olarak oluşan ve kulübün de duyarsız kalmayarak organize ettiği destek amaçlı bir kombine kampanyası vardı.

Ve onca baskıyla oluşturulan kampanyada satılan kombine sayısı 195 (!)

Bir başka örnek;

TS Basket’in yıllık ortalama seyirci geliri 120 Bin TL

Fenerbahçe’nin seyirci geliri 18 Milyon Beş Yüz Bin TL

Camia olarak etkin ve etkili olabilmemiz için öncelikle TS markasına sahip çıkmamız gerekiyor. Gerisi hikaye.

 YAKIŞMADI

Bazı kulüp çalışanlarının alacakları ödenmemesi üzerine Tofaş maçı öncesi yaptıkları işe gelmeme boykotu ile takımın idman yapmasına engel oldukları kamuoyuna yansıdı.

Her zaman emekçinin yanında durarak haklarını savunduk. Alın terlerinin karşılığı olan hak ve alacakları için de sürekli baskı yaptık.

Ancak son Tofaş maç galibiyeti örneğinde olduğu gibi serbest kalma hakları bile ellerinde olan yabancı oyuncular dahi kulüp ayakta kalsın diye mücadele ederken, bu kulübün emekçileri zor günler geçiren kendi kulübüne sahip çıkmayıp arkadan hançerliyorsa “tuz bile kokmuştur” demekten başka bir cümle kuramıyoruz.

Marifet galibiyetler sonrası yukarıdaki kareye girmek değil, marifet; ekmek yediğin teknene zor günlerinde sahip çıkabilmektir.

 ALİ BORA BEY KONUŞMALI 

Sezon öncesinden beri Trabzon’da sürekli Ali Bora İşbulan’ın kendi yönetimini oluşturarak TS Basket Başkanı olacağı haberleri dolaştı durdu.

Hatta ekonomik problemlerin öne çıktığı güncel sürece baktığımızda da medyada Ali Bora İşbulan’ın başkan olacağı, borçları ödeyeceği ve hatta pozisyonları dahi verilerek transferler yapacağı servis edildi.

Kulüp yaptığı son resmi açıklamasında ise Ali Bora İşbulan’ı hedef alarak; “Beni sponsorluktan (Hekimoğlu) ettiğin gibi, kongrede de aday olmadın. Son süreçte de kulübü sana devredelim dedik, benim böyle bir düşüncem yok diyerek kabul etmedin.” diyor.

Ve kamuoyunda, Ali Bora İşbulan 1,5-2 Milyon USD’lik sponsorla kulübe talip ama Hopikoğlu ve yönetimi direnerek kulübü teslim etmiyor algısı oluşmuş durumda.

Şimdi ben merak ediyorum. Ali Bora bey kongre sürecinde bir anlamda Hekimoğlu’nun sponsorluğunu engellerken, kongrede neden aday olmadı?

İkinci sorum ise son çıkan haberlerle ilgili. Madem kendisi aday değil, böyle bir düşüncesi ve bilgisi yok, bu haberler nereden çıkıyor?

Yönetimde olduğu dönemde kulübe hatırı sayılır katkıları olan Ali beyin çıkıp bu soruların cevabını vermesi lazım ki ortada flu bir durum kalmasın.

İlgili soruların cevabını kamuoyu adına alabilmek için bizzat bir basketbol emekçisi olarak kendisine ulaşmaya çalıştım ancak ulaşamadım.

Kendisi bana ulaşıp gerekli açıklamaları yaparsa seve seve en ince ayrıntısına kadar paylaşırım.

Evet Ali Bora bey, Trabzon basketbol kamuoyu sizden açıklama bekliyor.

 ALTYAPIMA DOKUNMA

Kulüp son yaptığı açıklama ile bazı rakamsal veriler paylaştı.

Bunlar ayrı tartışma konusu ancak benim takıldığım nokta 120 Bin TL civarı olan spor okulu gelirleri.

Fena rakam değil. Tamamını karşılamaz ama en azından ekonomik problem yaşandığı dönemlerde Altyapı kendi işleyişini devam ettirir.

Demem o ki altyapının ürettiği bu alın terini kulübün diğer harcamalarında kullanmayın, kısaca kuruşuna dokunmayın.

 TARAFTAR KÖŞESİ

@cengizcubukcu2 Basketbolumuzun geleceği için derneğin feshedilip Trabzonspor kulübü bünyesine alınması şart.

@serkanakyuz6116 Desteklemek yerine köstek olmayı seviyorlar maalesef. Ben yoksam kimse başarılı olmasın görüşü hakim anladığım kadarıyla.

@JackSibarro Ekonomik krizler, idman boykotları, içerden hançerlenmeler, bunların olmadığı bir kulüp istiyoruz. Ayrıca başarısız profesyonel çalışanların, misal hoca, işlerine son veriliyorsa kulübe geldiğinden beri Eurochallenge harici başarısı olmayan menajerin hala çalışıyor olması garip.

@emreyamak61 Abiş başkanın kulübü sahiplenmesini destekleyebiliriz iyi niyetinden şüphemiz yok ancak eurochallenge ve playoff yarı finalinden başka başarımız olmadığını da düşünürsek; genel menajerin bu kadar arkasında olmasına anlam veremiyoruz.

@Agah_Cubukcu Abi tamamen laf salatası, kuru hamasetten başka bir şey yok açıklamada. 5 senedir yönetimler yapılan yanlışların %90 Mala&yönetim kaynaklı. Hala başkalarını suçluyorlar.

@imprtr_nron Radikal kararlar alacağız deyip üzerine de birilerine açıkça laf atıp yola devam ediyoruz kararı aldık diyorlar. Çok garip. Halbuki ciddi manada radikal kararlara ihtiyaç var.

@ademguleer Geçen seneden beri sponsor bekliyoruz her zaman bu parayı başkan mı verecek? Trabzonspor gibi bir marka niye Karşıyaka’nın yaptığını, Tofaş’ın yaptığını yapamayacak abi, genel menajer ne yaparım diye hala orada durabiliyor?

@UgurBerkin Radikal kararlar alacagiz deyip, bir galibiyete tum radikal kararlar çöpe atıldı demek. Bu yıl harcandığı söylenen 9.5 milyon TL ile bu sorunların hiçbiri yaşanmazdı. Keşke bu yıl için planlanan bütçeyi de paylaşsalardı. O zaman daha net fikrimiz olurdu.

@Akgun_Alper Yönetim, onlara mecbur kaldığımız düşüncesine girmiş. Niyetlerini tartışmıyorum ama artık yorulduklarını düşünüyorum. Bıraktıkları takdirde de mutlaka bir sahip çıkan olacaktır.

TAKA Gazete Link için TIKLAYINIZ
1562 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı