• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
“KÂR” KABUL EDİP CEBİMİZE KOYDUK.
01/04/2016

   
twitter.com/ialkan   alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

  


“KÂR” KABUL EDİP CEBİMİZE KOYDUK.

Trabzonspor’un Yeşilgiresun’u 92-88 mağlup ettiği Spor Toto Basketbol Ligi 23. Hafta maçında oldukça zevkli ve bir o kadar da heyecanlı geçen Karadeniz derbisine şahit olduk.

Trabzonspor’un play-off adına “Ya tamam, ya devam.” niteliğinde maçıyken, Yeşilgiresun ise galip gelip Trabzonspor ile aynı galibiyet sayısına erişerek rahat bir nefes alacak, belki de play-off hesapları bile yapar duruma gelebilecekti.

Her iki takım da maçı tempolu oynayarak hızlı hücumlarla sayı üretmeyi hedefleyince hem bol skorlu hem de taraftarlar açısından seyir zevki yüksek bir karşılaşma ortaya çıktı.

 Trabzonspor’un sıkça uyguladığı tam saha baskı rakibi oldukça zorlayıp 18 top kaybına sürükledi ancak bu baskının lehimize dönmesini engelleyen en önemli faktör ise Fells ve Prince ikilisinden gelen 9, toplamda da 19 top kaybı oldu.

19 Top kaybı yapan bir takımın maç kazanması çok zordur ve bunu da geçtiğimiz hafta farklı kaybettiğimiz İstanbul Belediye maçında gördük.

Hayal kırıklığı Fells ve halen çözülemeyen Prince’nin önderliğinde gelen ve bir anlamda el freni vazifesi gören bu kadar top kaybının olduğu bir maçı nasıl oldu da aldık kısmına gelince; Hardy-Stipanovic ikilisinin özlemiş olduğumuz ikili oyunlarından gelen etkili hücumları ve istikrar abidesi haline gelen Kulig’in verdiği savunma katkısı ile 4 oyuncumuzun çift haneli rakamlarla skor üretmesini ortaya koyabiliriz rahatlıkla.

Yani 19 top kaybı yaptık ama İstanbul Belediye maçında yapamadığımızı yaparak tam saha baskı ile 9 top çalıp, rakibi de 18 top kaybına zorladık. Kısaca galibiyetin şifresi burada.

Ve her ne kadar sıkça eleştirilse de Kitchen’in 14 sayı, 7 ribaund, 3 asist ve 3 top çalmalık katkısını da es geçip hakkını yemeyelim.  

Son hafta yaptığımız değerlendirmede; kalan 8 haftada alacağımız her galibiyeti “kâr” kabul edip cebimize koymamız gerektiğini belirtmiştim.

Yeşilgiresun galibiyetine de bu pencereden bakıp “Kâr” hanemize yazarak darısı da Efes maçına diyoruz.

 EN İYİ HÜCUM SAVUNMADIR

“En iyi hücum savunmadır.” mantığından yola çıkıp dip not olarak hatırlatmamız gerekiyor ki 19 top kaybı yapıp 88 sayı yediğiniz bir maçı kazanmak için matematiksel olarak 90 sayıların üzerine çıkmanız gerekiyor.

Bunu yapabilmeniz için de takım olarak iyi organize olup ekstra skorerler çıkarmanız lazım.

E bu da 75 sayı ortalama ile skor üreten takımımız için hiç de kolay bir iş değil diyerek “Aman savunmaya dikkat.” diyorum.

 MAÇIN ÖNE ÇIKANI

Her ne kadar 4 oyuncumuz çift haneli rakamlara çıksa da galibiyeti getiren en önemli etken parkedeki eski hırsına özlem duyduğumuz Stipanovic’in muhteşem geri dönüşü idi.

Özellikle Hardy ile bilindik ikili oyunları ve özlediğimiz hırsı ile öne çıkarak ürettiği 25 sayı, 7 ribaund ve 5 asistlik muazzam katkısı ile galibiyetin kilidini açan Stipanovic haftanın öne çıkanı oldu.

10 Mart tarihinde kendisine bu köşeden “Ayağa Kalk Stipo..” diye seslenmiştik. Ve ayağa kalktı. Hoş geldin Stipo.

 TRİBÜNCÜ BAŞKAN

İstanbul Belediye maçında hakemlere çatarak cezayı yiyen ve protokol tribününde oturamayan Abiş Başkan soluğu taraftarların arasında aldı.

Başkan taraftar tribününe gidince yöneticiler de kendisini yalnız bırakmadılar.

Heyecanlı yapısıyla bildiğimiz Başkanın taraftarların arasında hoplayıp zıplayarak takıma destek olması kendisi açısından fena da olmadı. Hatta karşı bölümden izlediğimiz kadarıyla oldukça da keyifliydiler.

Bence alınan ceza güzel bir vesile oldu. Taraftarların fikir ve düşüncelerini alabilmeleri adına arada bir taraftarların arasında maç izlemelerini tavsiye ediyorum.

Ama sadece bir bölümde değil, Hayri Gür’ün her bölümündeki taraftarlarla.

 YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULDUK

Kinsey’i gönderip Thompson’ı almış, Tomspon’ı da beğenmeyip yerine Fells’i almıştık.

Fells, Kandemir’in geldiği ilk hafta Pınar Karşıyaka maçında forma giymiş; parkedeki duruşu, liderliği ve mental olarak çökmüş takımın alamadığı anlarda hiç çekinmeden aldığı sorumlulukla hem takımı ayakta tutmuş, hem de Karşıyaka galibiyetinin ana unsuru olmuştu.

Ancak son haftalardaki oyun ve istatistiklerine baktığımızda kendisinden beklenen katkının tam aksi, top kaybı liderliğini ele aldığını görüyoruz.

Ve her kenara alındığında koça karşı triplerini...

Hani “Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk.” diye bir söz vardır ya, bu da o hesap. Thompson’ı beğenmedik derken Thompson’ı bile arar duruma geldik.

 İYİ HOCAM DA, DÜZELTESİN DİYE GELDİN YA

Oldukça zor bir dönemde gelen Ahmet Kandemir’in emekçiliğini takdir ederken, oyun felsefesini ve koçluğunu da beğenirim.

Başarılı olması için elimizden gelen her türlü desteği de elbette veririz.

Ancak hocamızın son haftalarda verdiği mesajlarla yetersiz olduklarını söyleyip oyun kurucuları kamuoyunun önüne atmasını anlayamadım.

Kaldı ki gerektiğinde guard pozisyonunu da oynayabilecek swigman oyuncu (Prince) tercihini yapan da kendisi.

Bu saatten sonra transfer yapma şansımız olmayıp mevcut oyuncularla devam edeceğimize göre guard’ları kamuoyunun önüne atmak oyuncuları daha da verimsiz hale getirmekten başka bize ne kazandırır ki?

Bence eleştirene kadar motive edip, mevcut oyunculardan daha fazla verim almanın çarelerini bulmamız gerekir diye düşünüyorum.

 EL ELE TRİBÜNE

Yeşilgiresun ile geçmişte yaşananlar malum. İlk devre Giresun’da dostane geçen maçtan sonra Hayri Gür’de oynanan karşılaşma da bir o kadar dostça ve kardeşçe geçti.

En önemlisi de taraftarların maç öncesi ve maç sonrası her iki takımı el ele tribünlere çağırmasıydı. Bu güzel jest, iki komşu kentin dostluğu ve kardeşliği adına çok yakıştı.

 GÜZEL HAREKETLER

Geçtiğimiz hafta yönetimin organizasyonu ile kaptan Alper ve başarılı oyuncumuz Kulig öğrencilerle söyleşide bir araya geldiler.

Basketbolun tabana yayılıp sağlam temeller üzerine inşa edilmesi adına oldukça önemli ve değerli bulduğumuz bu tarz etkinlikleri destekliyor ve devamını bekliyoruz.

Bu organizasyonların genç yönetici arkadaşlarımızın emeği ile ortaya çıktığını da biliyor ve ayrıca takdir ediyoruz.

Ayrıca es geçemeyeceğimiz ve önümüzdeki haftalarda köşemize taşıyacağımız okullara yönelik çok güzel organizasyonları var.

Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler. Devamını bekliyoruz.1989 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı