• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
O AN
12/03/2013

alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

 twitter/ialkan


   

“O AN”

“Doğru zaman o andır ne yarın ne de dün." Doğru zaman o andır evet ama doğru yatırımı doğru zamanda yapmışsak eğer.

Yakan’ın ilk sezonundaki son Tofaş maçında kıl payı kaçan Trabzonspor’un Beko Basketbol Ligi’ne çıkma hayallerinin 2. dönemiydi. Tıpkı bu sezon gibi şampiyonluk kadrosu kurulmuş, tıpkı bu sezon gibi eze eze BBL’ye çıkma hayaliyle yola çıkılmasına rağmen ivme tersine dönerken, BBL hayalleri de kabusa doğru yelken açmıştı.

İşte tam da o süreçte gelen biri Medical Park, diğeri de Jamison olmak üzere doğru zamanda yapılan 2 doğru hamle ile birlikte, Trabzonspor’un rakiplerini silindir gibi ezerek Beko Basketbol Ligi’ne çıkmasına şahit olduk.

Bu süreçten sonra yaşanan ve bizi 2. lige götüren doğruları/yanlışları bir kenara koyacak olursak; Bu sezon başında da Üner tarafından tıpkı Yakan dönemindeki gibi şampiyonluk kadrosu kurulmuş, eze eze BBL’ye çıkma hayalleriyle yola çıkılmıştı.

Fakat kazın ayağının öyle olmadığı resmi maçların başlamasıyla ortaya çıktı!

Ancak ortada, Yakan döneminden farklı olarak maddi problemler de yoktu!

Sıkıntı; yapılan yanlış tercihler nedeniyle kimyanın tutmaması, Trabzonspor’un FİBA yasağı nedeniyle ülke dışından yabancı transferinin yapılamaması gibi etkenlerdi.

Ve tekrar başa dönülmüş, BBL hayalleri yerini umutsuzluğa bırakırken, şehrin basketbol havasını da kara bulutlar kaplamıştı.

Koç değişikliğinin bu kabusu bahara çevirmesini beklemek hayalcilik olurdu. Çünkü koçların ellerinde hiçbir zaman sihirli değnek yoktur. Ki, şapkadan tavşan çıkaranların bile merhem olamadığı bir süreci yaşamışken; Ricayla ikna edilip getirilenlerden çare beklemek haksızlık olurdu.

Takım kimyasında yapılması gereken revizelerin yanında, basketbol aklı ile yapılması gereken bir doğru hamle daha vardı ki, o da; tıpkı geçmişte yapılan Jamison hamlesi gibi; doğru zamanda yapılması gereken Winner oyuncu transferi idi. O’da El-Amin ile yapıldı. Ve tuttu.

Bir oyuncu takım kimyasını bu derece değiştirebilir mi? Evet, eğer getirdiğiniz oyuncunuzun “Lider” vasıfları var ve “Winner” ise değiştirebilir. Tıpkı Jamison gibi.

Şut tehdidini, yabancılarda pek alışık olmadığımız savunma direncini, oyunu okumasını ve takımın beyin vazifesi görmesini bir kenara koyacak olursak; Tıpkı Jamison geldiğinde takımın özgüveni nasıl geri gelmişse, El-Amin geldikten sonra da mevcut takımın özgüveni zirve yapmış durumda.

Çok önemli bir başka nokta da, şehre getirdiği heyecanla kara bulutları dağıtması oldu. Hatırlarsak, taraftar basketboldan ilgiyi kesince 19 Mayıs’a taşınmış, 19 mayıs bile ilaç olmamıştı. Fakat şimdi taraftar 19 Mayıs’a sığmamaya başlarken, salon “Amin” sesleriyle inliyor.

Yakında “Sığmıyoruz” diyerek taraftar 19 Mayıs’ı eleştirmeye başlayıp Hayri Gür’ü ister de, tersine göç başlarsa kimse şaşırmasın.

Sonuç olarak El-Amin’in transferinin gerçekleştiği “o an", Mehmet Yiğit Alp’in sürekli tekrarladığı “Hatalarımız oldu, hatalarımızdan ders çıkarıp bir daha o hataları yapmayacağız” söyleminin gerçeğe dönüştüğü an’dır. 

Ve bu hamle, doğru zamanda doğru yatırımı yapıp, koca bir yatırımı kurtarmak adına yapılan en önemli hamledir.

Bizler yapılan bu doğru hamleyi sportif pencereden çok, geçmişte yapılan hatalarla yüreği yananların geleceğe daha umutla bakmasının sinyalleri olarak görüyoruz.

Çünkü basketbolu seviyor ve “spor” şehrinde sonsuza dek yaşamasını istiyoruz.

  3602 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı