• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Dağılmanın Eşiğinde!
31/03/2011

  

alkan@trabzonbasket.com  ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


Dağılmanın Eşiğinde!

Bir şehir düşünün, renklerine aşık. Branşı ne olursa olsun peşinde koşan, bordo-mavi formasının dalgalandığı her ilde, her oluşumda yanında olan.

Bir kulüp düşünün, ismi ülke sınırlarını aşmış. “Bize Her Yer Trabzon” sloganını neredeyse tüm dünyaya ezberletmiş.

Ve renklerine aşık bu insanlar, 27 yıldır şampiyonluğu yaşayamamanın verdiği acıya bile aldırmadan sarıldıkça sarılmışlar renklerine, kulüplerine, şehirlerine.

Ve aynı şehrin, aynı kulübün bir basketbol takımını düşünün. İsminde Trabzonspor yazan, yine isminin bir diğer tarafında Medical Park yazan bir basketbol kulübü ve takımı.

Bu şehre 27 yıldır futbolda yaşayamadığı şampiyonluğu, geçen sezon  basketbol branşında  İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda binlerce Trabzonsporluya ve “Bize Her Yer Trabzon” sloganının ulaştığı her noktada yaşatmış.

Bu zor şehre heyecan getirmiş, çoluk çocuk ailece salonları tıka basa doldurmuş, hatta sığmamış, uzun kuyruklar oluşturmuş bilet alıp maça girebilmek için. Ama sineye çekmiş, “nasıl olsa 7500 kişilik yeni ve modern salonum yapılıyor, az daha sabır” demiş.

Ve aynı şehrin, aynı kulübün, neredeyse basketbol kulübünün bütçesi değerindeki bir futbolcusu İstanbul sokaklarında magazin haberlerine malzeme olurken, aynı şehrimin basketbolcusu maaşını alamadığı, evine, çocuğuna, ailesine ekmek götüremediği için boynu bükük idmanlara çıkmama tepkisi veriyor ve imdat diye bağırıyor.

Hani derler ya, basketbol kültürü farklıdır diye. Demek ki doğruymuş. Çeşitli defalar alın teri için utana sıkıla idmanları boykot tepkisi verirken, bir taraftan da gizli gizli antrenmanlarına devam ediyor.

Bir şehir ki, futbolun bereketi üzerinde. Bu öyle bir bereket ki,  arkasındaki camianın büyüklüğü sayesinde tüm kapılar ardına kadar açık, tüm kesimler istifade eder, insanlar bu kulübü yönetebilmek için bir birleriyle yarışırlar. Çünkü renkleri bordo-mavidir.

Ama ne yazık ki bir başka bordo-mavi renklere sahip basketbol takımı dağılmak üzere. Ve bu takım Trabzon ve Trabzonspor’a şampiyonluğu yaşatmış, şampiyonluk kupasını müzesine koymuş.

Futbol kulübü olmak basit, spor Kulübü olmak ise meziyet ister.

Trabzonspor eğer ki  “biz futbol kulübüyüz” diyorsa, eyvallah. Ama yok, Trabzonspor Spor Kulübü diye anılıyorsa, basketbolda yaşanan bu kaosa müdahil olmak, sahiplenmek ve gereği neyse yapmak zorundadır.

Bir Trabzonspor taraftarı ve kongre üyesi olarak benim, kulübümden, başkanımdan ve yönetimimden isteğim budur. Bu sadece benim değil, bu renklere ve basketbola gönül vermiş on binlerin isteğidir.

Bu kaos’a Trabzonspor Kulübü kayıtsız kalamaz.

Gün, yapılan hataları sorgulama zamanı değil. Gün, basketbol geleceğimizi, girmiş olduğu bu çıkmazdan ve dağılmanın eşiğinden kurtarma zamanıdır.

Bu görev de, ismi üstünde olduğu gibi “ulu çınar” dediğimiz Trabzonspor’undur.

 2679 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı