• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
BAŞA DÖNDÜK !
07/12/2016

 BAŞA DÖNDÜK ! 
Son üç haftayı galibiyet serisi ile kapatan Trabzonspor MP, bu seri galibiyetlerin yanı sıra oynadığı tempolu ve keyifli basketbol ile biz sporseverleri mutlu etmeyi başarırken geleceğe de umutla bakmamızın önünü açmıştı.

Ancak maalesef ki yanılmışız.

Yanıldığımızı anlarken, 31 sayı farkla 89-58 yenilip tarihin en ağır mağlubiyetlerinden birini yaşayınca umutlarımız da bir an tökezledi açıkçası.

Bazı galibiyet serileri vardır zor olanı yapar ve bu serileri önünüzdeki zor maçlar ve zor galibiyetlerle taçlandırırsınız.

Ancak bırakın galibiyeti bu farklı mağlubiyet Trabzonspor’un basketbol tarihine geçen hezimetlerin istatistiki yansıması oldu.

Bazen duygusal yaklaşıp “Acaba biz mi yanılıyoruz?” diye kendimizi sorgulamadan da yapamıyoruz.

Şöyle ki; Trabzonspor’un galibiyet serilerini incelediğimizde önce 5 eksikli İstanbul Belediyespor, devamında galibiyetsiz küme hattında dolaşan ve koç değiştiren Best Balıkesir ve son olarak düşüş trendinde yakaladığımız Tofaş galibiyetleri...

Bu galibiyetlerin anlamlı olabilmesi ve takımımızın gerçekten güven verebilmesi için Banvit’i mağlup etmemiz gerekirdi ama yapamadık.

Yapamadığımız gibi daha oyunun başında Theodore’nin öncülüğündeki Banvit’in oyun üstünlüğüne boyun eğip takım düzeninden uzaklaştık.

Takım düzeninden uzaklaşınca da tamamen bireysel zorlamalara kaldık ki bu zorlamalar da bireysel istatistikleri tetikleyip takımın tamamen dağılmasına yol açtı.

Uzunlarımız Banvit’in gömülü savunması karşısında kaybolup giderken, bu gömülü savunmayı dışarı çekip açması gereken kısalarımız da çok kötü üçlük isabeti ile oynayınca Banvit’in ekmeğine yağ sürmüş oldular.

Tofaş maçındaki yüksek yüzdeli şutlardan eser kalmayınca oyun düzeninden uzaklaşıp savunmadan da koptuk. Bu noktada takıma ilaç olabilecek çember delici Lee’de tribünde olunca Guti ve Moody gibi çembere inemeyip çözüm üretemeyen oyun kuruculara kalınca tarihin en ağır mağlubiyetlerinden birine daha maruz kaldık.

Kısalardan söz açılmışken; Theodore başta olmak üzere Banvit’in kısaları istedikleri anda çok rahat çemberimize inerken, bizim kısalar ise bir iki istisna dışında rakip çemberin yanından dahi geçemediler.

Ayrıca özellikle son Tofaş maçında gördüğümüz takım olarak rakibe baskıyı bu maçta göremedik. Hal böyle olunca Banvit hücum oyunlarında oldukça rahat hareket edip, hızlı ve düzenli pas trafiğiyle topu doğru zamanda doğru oyuncuyla çok rahat buluşturup skor üretti. Yani çok rahattılar.

Banvit aslında çok fazla efor sarf edip üst düzey bir oyun oynamadı. Normal oyununu oynarken, kötü olan hatta kötüden de öte olan bizdik. Sadece Theodore, Orelik ve eski oyuncumuz Kulig’in performansı yetti.

Özetle lige 5-0 mağlubiyet serisi ile başlayan Trabzonspor MP, yakaladığı 3-0 galibiyet serisinin sonunda Banvit’e 31 sayı farkla mağlup olarak sezon başına dönmüş oldu.

Şimdi önümüzde hedef maçlardan biri olan Gaziantep Basketbol maçı var.

Rakip her ne kadar dişimize göre gözükse de ligde 3 galibiyeti olan, her ne kadar son hafta Anadolu Efes’e 75-70 mağlup olsa da maçın son anına kadar kopmayıp oyunun içinde tutunan bir ekip.

Üstelik Gaziantep Basketbol; Best, Tofaş ve bu hafta farklı mağlup olduğumuz lider Banvit’e ligdeki tek mağlubiyetini tattıran bir ekip.

 ARTILARIMIZ 

Düşündüm taşındım bu maçla ilgili hanemize artı olarak geçebilecek bir veri bulamadım.

Tek söyleyebileceğim; geçen hafta 30 top kaybı yaparken, bu hafta 16 top kaybında kalmışız.

Eh artık buna da züğürt tesellisi denir.

 EKSİLERİMİZ 

-Ribauntlarda 38-29 gibi ezilmemiz.

-Üçlük isabetinde yaşadığımız istikrarsızlığı bu hafta da negatif olarak güncellememiz.

-Üçlük atışlarımıza paralel, ikilik atışlarımızın da gerilemesi.

-Tofaş karşısında yapılan takım savunmasından eser kalmaması.

-Çembere inecek oyuncumuzun olmaması.

-Oyun kurucu bölgesinde yaşanan sıkıntının halen giderilememesi.

-Takım oyunundan uzaklaşıp bireysel oyuna dönülmesi.

 HAFTANIN OYUNCUSU 

Maskeyle de olsa parkeye dönen Banvit’in beyni Theodore’nin bir takım için ne kadar değerli bir oyuncu olduğu bu maçla bir kez daha ortaya çıktı.

Sürat ve çabukluğunu basketbol aklıyla birleştiren Theodore, bir takımın parkede nasıl yönetileceğini acı bir şekilde yüzümüze vururken her ne kadar bizim oyuncumuz olmasa da maçtaki rakibimiz olması nedeniyle haftanın oyuncusu olmayı hak etti.

 MAÇIN ÖZETİ 

Bu fotoğrafı görünce Başkanın bunca emeği, sonra da hayalleri geldi aklıma.

İşini, gücünü, eşini, çocuğunu ihmal eder takımın peşinden gidersin.

Yetmez; birikiminin büyük bir bölümünü bu sevdaya harcar, karşılığında ise size bu fotoğraf karesindeki enstantaneyi verdirirler.

Kısaca Banvit maçının özeti; Abiş başkanın bakışlarında gizli.

Geçmiş sezonlarda başkana seslenerek “Başarıda ödül varsa bu tarz acı mağlubiyetlerde de ceza olmalı.” demiştim.

Aynı yerde durmaya devam ediyorum.

 HAFTANIN HAYAL KIRIKLIĞI 

Bu haftanın hayal kırıklığına aday çok oyuncumuz olduğu için seçim yapmakta oldukça zorlandım.

Ben de işin kolayına kaçarak bu haftanın hayal kırıklığına teknik ekibi ve takımının tamamını koydum.


 İLGİNÇ İSTATİSTİKLER 

-30 Top kaybı yaptığımız son Tofaş maçında rakibi parkede süpürürken 16 top kaybı yaptığımız bir maçta ise çok ilginç, rakibe süpürüldük.

-Ligin en kötü serbest atış atan oyuncusu olan Banvit’li Vidmar, bizim maçta 4’te 4 (%100) serbest atış oranıyla belki de kariyer rekorunu kırdı.

-Parkede takım oyunundan çok bireysel oyunuyla öne çıkan Wright, ürettiği 12 sayı 11 ribaund ile double double yaparken hem bizi şaşırttı hem de kendi bireysel istatistiğini geliştirmek adına parkede ciddi mücadele verdi!

-Banvit’e karşı aldığımız 31 sayı farklı mağlubiyet ile Efes, Karşıyaka ve Daçka gibi basketbol tarihimizin “hezimet” hanelerine eksi bir hane daha ilave etmiş olduk.

TWİTTER İCON ile ilgili görsel sonucuTARAFTAR KÖŞESİ 

@kursat_xxx Bizim takım neden dengesiz. Bir haftası bir haftasına uymuyor.

@cakirFRKN Bu takıma öncelik oyun kurucu pozisyonudur. Banvitte ki Theodore farkı gibi..

@guvenkahveci Moody artık çıldırtıyor.

@hw4161 Lee varken moody oynamaya devam edecekse vasat bir sezon geçiririz. Moody ligin en kötü bir numarası.

@61_kere Geçen hafta şut yüzdesi %55 ve 3 sayı yüzdesi %42,8 olan takımın, bu hafta şut yüzdesi %36,6 ve 3 sayı yüzdesi %20. Buna ağlanır...

@cambaz_ts Basketbolun basit kuralı işledi... GUARD’ın kadar takımsın...

BU TAKIMA GÜVENİYORUZ (Takım güven foto)

Bu tarz felaket skorlar ile sonuçlanan maçlar gelecek haftalarda kırılmalara sebep olup bağımlılık yapabileceğinden ağır eleştiri noktasına girmedik. Girmedik çünkü bu takım güzel oyunla galip geldiğinde keyif alan bizlerdik.

Mağlup olduğunda da destek olup ayağa kalkmasına yardımcı olacak olan da elbette bizler olacağız. Çünkü her ne kadar kırılmalar yaşasa da bu takıma güveniyoruz.

Şimdi önümüzde hedef maçlardan biri olan Gaziantep Basketbol maçı var.

Banvit maçına “kaza” olarak bakıp, takım olarak bu maça odaklanmamız ve tekrar ayağa kalkıp kendimizi bir hafta öncesine döndürmemiz gerekiyor.Zor ama ben takımıma güveniyorum ve ayağa kalkacağımıza inanıyorum.

 LEE’Yİ TRİBÜNDEN İNDİRİN 

Evet bizim Lee adında bir oyuncumuz daha var.

Kendisi çaylak olsa da 3 kısa pozisyonunu da oynayabilen ender oyunculardan biri.

Kendisi iyi bir şutör, artı olarak takımdaki çember delici tek oyuncumuz.

Guti geldikten sonra yabancı sınırlamasına takılarak tribüne gönderildi.

Artık tribüne Guti mi gider Moddy mi gider bilemiyorum ama Lee’yi parkede görmek istiyoruz.1858 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı