• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
2 Günde 2 Şok !
14/10/2010

  

alkan@trabzonbasket.com  ( Yazarın Önceki Yazıları )


Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesinde aynı anda yayınlanmaktadır.
2 Günde 2 Şok !

Bir gün önce ezeli rakibimiz Fener’e karşı aciz duruma düşüp, bir gün sonra 90 derece değişerek Bornova’yı kupanın dışına iten Trabzonspor’un hakkında İstanbul bloglarında alaylı bir şekilde çıkan,  “paralar alındı galiba” tarzı yorumları  görmek, bir Trabzonsporlu olarak benim zoruma gidiyor.

Takımın yaşadığı sakatlıklar ve bu sakatlıklardan dolayı bırakın kupayı, lige dahi hazır olmaması anlaşılır ve kabul edilebilir bir gerekçedir.

Amma, hezimete uğradığımız Fener karşılaşması dahil, yerli rotasyonumuzdaki oyuncuların neredeyse sıfır olan istatistiklerinin, Bornova gibi dişli bir takıma karşı tavana vurması pek anlaşılır bir tablo değil.

Ya Alaeddin hocanın elinde sihirli bir değnek var, ya da bankamatik kartlarında.

Anlaşılıyor ki, sakatlıklar ve antrenman eksikliğinden ziyade, asıl sorun paraymış !

Bir gün önce dağılan takımın, bir gün sonra tam tersi bir havaya bürünmesinin başka bir izahı yoktur.

Tabloya Trabzonsporluluk tarafından baktığımızda kabul edilebilir bir vaka değil bu. Fakat, bu oyuncuların profesyonel olduklarını, yaklaşık 2,5 aydır parasız pulsuz kamp hayatı yaşadıklarını, sorumlu oldukları ailelerine para gönderememenin ezikliğini yaşadıklarını düşündüğümüzde ise söz söyleme hakkımız kalmıyor maalesef.

Tabii ki birde madalyonun Trabzonspor tarafı var. Yeni kurulan bir şube, emekleme aşamasında olan basketbolumuz ve Trabzonspor’un bu yolda emin adımlarla ilerlemesinin ülke basketboluna getireceği heyecan ve açılım yelpazesinden; ülkemiz basketbol camiasında olan gerek oyuncu, gerekse de teknik heyet bazındaki tüm bireyler istifade edeceklerdir. Kısa süreli bir sıkıntıyı bu derece karmaşık hale getirmenin, Trabzon basketboluna olduğu kadar,  Anadolu ve ülke basketboluna da zarardan başka bir faydası olmaz.

Trabzonspor bir belediye takımı değildir. İsmi, büyüklüğü ve camiasıyla koca bir markadır. Bunu kavrayabilmek,  başarının anahtarıdır bize göre.

***

Biraz da güzel tarafından bakalım. Bölgesel ligde bir kez alınan galibiyet hariç, Bornova Belediyesi’ne karşı bir üstünlüğümüz bulunmuyordu. Neredeyse tüm karşılaşmalarımızı ezilerek kaybetmiştik.

Türkiye kupası karşılaşmasında 24 saniye hücum süresini dahi en az 10 kez kullanamadığımız karşılaşmada, Fenerbahçe Ülker’e karşı alınan ağır mağlubiyetin ardından Gelen sürpriz Bornova galibiyeti ve kupa da ilk 8 takım arasına kalmamız bizim için tatlı bir sürpriz olurken, 2 günde  2 şok yaşamamıza sebep oldu.

Özellikle Bornova galibiyeti, oyuncularımızın ve teknik heyetin üzerinde dolaşan kara bulutları bir nebze de olsa dağıtırken, psikolojik olarak da takımı rahatlattı.

Sezon başı hedefimiz ilk 8 olarak belirlenmişti. Türkiye kupası dolayısıyla bu hedef şimdilik tutmuş gibi gözüküyor. Üstelik kupa karşılaşmalarına sakatlıklar nedeniyle 12 kişilik maç kadrosunu dahi çıkaramayıp, 10 kişi çıkan takımın bu zor ve karmaşık sürecine rağmen bu başarıldıysa, basketbolumuzun geleceği adına bu takıma destek olmak hepimizin görevi olmalıdır.2366 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı