• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
ACI VEREN TESPİTLER (Sponsor)
21/05/2011

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


ACI VEREN TESPİTLER (Sponsor)

Sponsorların yatırım hedefleri, futboldan sonra artık basketbola kaydı.Bunun en can alıcı örneği, Yunanistan basketboluna ve Eurolig’e ana sponsor olan Türk Hava Yolları’dır.

Sponsorlar, spor alanlarına ve kulüplerine yapacakları yatırımları araştırılarken; marka değerleri, camia büyüklükleri, sportif başarıları, kurumsal yapıları gibi kıstaslara bakarlar.

Medical Park için Trabzonspor ismi biçilmez kaftandı. Trabzonspor’un marka değeri, camiası, sportif başarıları ve kurumsal yapısı zaten ortada. Tartışması dahi gereksiz.

Haliyle Medical Park, Trabzonspor’a yapmış doğru tercihli yatırımın kat be kat fazlasını almıştır. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; bugün internet gazeteciliğinin en önemli unsuru tıklanma oranlarıdır. Google’de Medical Park yazmaya başlarken, hemen karşısına “Medical Park Trabzonspor” ibaresi geliyor, Galatasaray değil!

Bu tespitleri yaptıktan sonra şöyle biraz geriye gidelim;

Medical Park YK başkanı Muharrem Usta, takımın dağılma eşiğine geldiği 31 Mart Perşembe akşamı teknik heyet ve sporcuları toplayarak “Ben Medical Park gibi bir grubu yönetiyorum. Her ay milyon dolar maaş ödüyorum, bu maaşları bir gün geciktirsem sistemim çöker. Sizin geçmiş ve gelecek tüm ödemelerinizi ben üstlenip garanti altına alıyorum. Hatta seneye yatırımı arttırarak Banvit tarzı, ondan sonraki sene ise Efes tarzı bir yapılanmaya gideceğiz” der ve oyuncular akşam idmanına neşeyle çıkıp, o hafta Olin’i inanılmaz güzel bir oyunla yenerler.

Akabinde; Medical Park, çeşitli nedenler ileri sürerek sponsorluktan çekilir. Camia şokta!

Ve devam edelim. NTV spor da Trabzonspor’la ilgili bir haber var mı diye göz atarken Güntekin Onay’ın; “Başkanım, Galatasaray’ın erkek basketbol takımına büyük bir sponsor bulmuşsunuz, hatta Ersan İlyasova’yı da alıyormuşsunuz” diye Galatasaray’ın çiçeği burnunda yeni başkanı Ünal Aysal’ı sıkıştırırken gördüm.

Bu büyük sponsor tahmin edeceğiniz gibi, Trabzonspor’u bırakan ve Saner Ayar’ın “Trabzonlu sponsorlar rakiplerimize destek oluyor” diye serzenişte bulunduğu ve bayan takımlarının da ana sponsoru olan Medical Park! Al sana bir şok daha!

MP bu hamleyle bir bakıma Trabzonspor defterini sonsuza dek kapatmış oldu. Çünkü Trabzonspor taraftarı ve camiası İstanbul taraftarına ve camiasına benzemez. Yeri geldiğinde uğruna canına kıyabilecek kadar bağlıdır değerlerine, unutmaz.

Bu satırlar Trabzonsporluluk tarafımızdan yazılmış satırlar. Asıl önemli nokta ise; Trabzonspor’u 2 kez ipten alan Medical Park neden Trabzonspor’dan çekildi ?

Bu ayrılık; çeşitli sıkıntılarla rağmen büyütmeye ve olgunlaştırmaya çaba gösterdiğimiz basketbolumuza vurulmuş en ağır darbedir. Çünkü Medical Park ve Muharrem Usta bizler için sıradan bir insan değil, Trabzonlu ve Trabzonsporlu bir değerdi.

Yazımızın başında “marka değerleri, camia büyüklükleri, sportif başarıları, kurumsal yapılar” gibi kıstaslardan bahsettik ya, acaba diyorum; Trabzonspor kulübünün kurumsal yapısının basketbol kulübünde daha yerleşmemiş olmasından rahatsız olmuş olabilir mi?

Bu ve benzer soruların cevaplarını Medical Park, yani Muharrem Usta’nın bizzat kendisinin yapacağı resmi açıklamayla ancak öğrenebiliriz. Öğrenmekte hakkımız olsa gerek.2669 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı