• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
PLAY-OFF'LARA BAKIŞ
10/05/2013
  twitter/ialkan       

alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )


    

PLAY-OFF'LARA BAKIŞ 

İki yabancılı sisteme geçilmesinden sonra son yılların en üst düzey basketboluna şahit olduğumuz TB2L’de sona eren normal sezon sonrası başlayan ve sıralamaların dahi pek önemi kalmadığı play-off karşılaşmaları  üst düzey ve bir o kadar da sert geçiyor.

Kısaca kıran kırana play-off maçlarına şahit oluyoruz.

Play-Off’a 7. sıradan giren Tarbzonspor’un Torku Selçuk Üniversitesi’ni 2-0 gibi net bir seriyle geçmesi yabancı tercihlerinin ne derece önemli olduğunu gösterirken, 4. sıradan giren Akhisar’ın Maliye Milli Piyango’yu 2-0 ile geçmesi ise istikrar ve iskelet yapının önemini öne çıkardı.

Kısaca başarının iki anahtarı var: 1- Üst düzey yabancılar 2- İstikrar.

Diğer tarafta Darüşşafaka ve Maçkolik.com Uşak Üniversitesi rakiplerini yenerek seriyi üçüncü maçlara taşımayı başardılar.

Biz de dilimiz döndüğünce BBL hedefi ile play-off mücadelesi veren takımların maçlarına ve genel yapılarına bakmaya devam ediyoruz.

TRABZONSPOR BASKETBOL-TORKU SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

Bu karşılaşmanın yorumunu son yazımızda yaptık. Çok detaya girmeye gerek yok. Serinin 2-0 ile Trabzonspor lehine biteceğini gerekçeleriyle birlikte belirtmiştik.

Ben Torku Selçuk Üniversitesi adına birkaç kelam etmek istiyorum. Torku Selçuk Üniversitesi TB2L’ye düştükten sonra her sezon BBL hedefiyle ciddi yatırım yapıp tıpkı bu sezon gibi BBL’nin kapısından dönüyor. Yani her sezon son nefeste kaybediyorlar. Demek ki bir yerlerde ciddi hatalar yapıyorlar

Bu başarısızlık gerek kulüp yönetimlerinde, gerekse de sponsorları Torku nezdinde hem hayal kırıklığına, hem de kırılmalara sebep oluyor. Kısaca basketboldan soğuyorlar.

Konya’da basketbol kesinlikle yaşamalı. Özellikle Selçuk Üniversitesi’nin ve taraftarının geri adım atmaması lazım. Yapılacak olan tek şey: “Acaba nerede hata yapıyoruz?” diye özeleştiridir. Bu hataları görebilmek için de basketbol duayeni olmaya gerek yok. Önemli olan kendilerinin görüp, bu hataları tekrarlamamaları.

Bir başka önemli nokta da sponsor kısmıdır. Misal bir sürü insan Torku markasını çok bilmezdi. Ne zaman ki spora yatırım yaptılar Torku markası ülke genelinde bilinmeye, tanınmaya başlandı. Örneğin ben marketten şeker alırken eğer Torku markasını görürsem onu tercih ediyorum. Sanırım Torku’nun yöneticileri de bu önemli noktayı atlamazlar.

MALİYE MİLLİ PİYANGO-AKHİSAR BELEDİYE

Başlarında bulunan koçları Zafer Aktaş sayesinde iskelet kadrolarını sürekli muhafaza edip ilk düdüklten son düdüğe kadar hiç taviz vermeden aynı düzen basketbolunu oynayan Akhisar Belediye her iki maçta da Maliye Milli Piyango’yu mağlup edip Trabzonspor’dan sonra seriyi 2-0 ile noktalayarak yarı finale yükselme başarısını gösteren ikinci takım oldu.

Bu başarı kamuoyuna belki sürpriz gibi gelebilir ancak basketbolda her zaman orta ve uzun vadeli planlamaları savunan bizler için hiç de sürpriz değil.

Öncelikle Akhisar yönetimini kutlamak lazım. Çünkü inanıp yıllardır Zafer hocayla devam ettiler, Zafer hoca da oyuncularına inanıp yıllardır bu oyuncularla devam etti. Başarının sırrı burada. Bundan sonraki eşleşmeyi geçerler mi bilinmez ama bence TB2L’nin en başarılı kulüplerinden biridir Akhisar Belediye, kutluyoruz. Kutlarken de istikrar anlamında diğer kulüplerin Akhisar’ı örnek alması temennisinde bulunuyoruz.

Hep söyledik, tekrarlayalım. TB2L’nin en oturaklı kadrosunu barındırıyordu Maliye Milli Piyango. Mevcut şartlarda Akhisar’a elenmeleri gayet normal. Ben bu seri Akhisar lehine biter diye bekliyordum ama 2-0 değil, 2-1 ile. Fakat Maliye o direnci de gösteremedi. Bunda kabahat oyuncularda değil, BBL hedeflerini revize eden yönetimlerinde.

Play-Off’lar öncesi yönetimleri BBL hedeflerinden geri adım atınca haklı olarak oyuncular da bir yere kadar motive olurlar.

BEST BALIKESİR-MAÇKOLİK.COM UŞAK ÜNİVERSİTESİ

Ligi lider bitiren Uşak ekibi, her ne kadar katılmayanlar olsa da ilk karşılaşmada liderliğin getirdiği rahatlık ve rehavetle parkeye çıkınca play-off’lara 8. sıradan giren Best’e mağlup olup seride 1-0 geriye düşmüştü.

İlk maçlar sonunda yaptığımız yorumda “Uşak bu işi bırakmaz ve seriyi Uşak’a taşır” derken, bu yorumun gerekçesini de; “İlk maçtaki rahatlık şansları olmaz, bu kez durumun ciddiyetini kavrayacaklar.” tezine oturtmuştum. Tabii ki gayri ciddi oynamıyorlar ama ilk maçı izleyenler bu rahatlığı bizim gibi çok rahat gözlemlemiştir.

İkinci karşılaşmayı domine eden taraf beklediğimiz gibi Carter’in etkili oyunuyla Uşak ekibi oldu. İlk maçta ribaundlarda ezilip mağlubiyetin kapısını aralayan Uşak ekibi, ikinci maçta tam tersi görüntüyle rakibine üstünlük kurarak yaptı bunu. Ancak bunda Best kanadında ilk maçın kilit ismi olan guardları Lowery’nin sakatlığı ve bu sakatlığın getirdiği negatiflikle Lowery-Pasco ikilisinin ciddi verim kaybına uğramasının da etkisi var.

Carter gibi ligin en kaliteli oyuncularından birini bünyesinde barındıran Uşak ekibinin kendi taraftarının önünde rehavete kapılıp bu kez hata yapma şansı yok. “Basketbol bu, serinin ilk maçında ispatladıkları gibi, hiç taviz vermeden ligin en iyi düzen basketbolunu oynayan takımlarından biri olan Best’i de yabana atmamak lazım.” notunu düşerek, Uşak’ta oynanacak olan serinin son maçında favori Maçkolik.com Uşak Üniversitesi’dir diyelim.

Uşak Üniversitesi ile ilgili bir not daha düşmek istiyorum. Play-Off eşleşmeleri belli olduğunda Uşak grubunun daha rahat olduğu yorumları yapılıyordu. Bence kazın ayağı öyle değildi. Çünkü ilk maçta görüldüğü üzere; Uşak’ın ilk rakibi Best ve eğer turu geçerse karşısına çıkacak olan Akhisar Belediye takımları ligin en güzel ve en dirençli basketbolunu oynayan, düzen basketbolundan da taviz vermeyen “Takım” olabilmiş organizasyonlardan ikisi.

Haliyle Uşak ekibi eğer BBL’ye çıkarsa çok zorlu bir maratondan geçerek bu hayaline kavuşmuş olacak.

DARÜŞŞAFAKA-YEŞİLGİRESUN BELEDİYE

En kolay gibi gözüken seri, Darüşşafaka’nın Yeşilgiresun’u rahat bir oyunla mağlup edip seriyi 1-1’e getirince en zor ve belki de en stresli zemine oturdu.

Çoğu otoriteler ilk maçta Daçka’yı geçen Yeşilgiresun’un ikinci maçta da galip gelip seriyi 2-0 ile sonlandıracağını bekliyordu. Biz ise Aziz Bekir ve Daçka’nın kolay pes etmeyip seriyi 3. maça taşıma ihtimallerinin oldukça yüksek olduğunu söyledik, öyle de oldu.

Alex Gordun’un öncülüğünde TB2L’nin açık ara en çok üçlük kullanan takımı olan Yeşilgiresun, Daçka’nın 14 üçlüğüne karşı tam 32 üçlük denemeye kalktı bu üçlükler de girmeyince seri 1-1’e geldi. Tabii bunda Marcus Hall’in etkili oyunu ve Cihan Amasyalı’nın Alex’e uyguladığı baskının da oldukça etkisi var.

Şimdi serinin üçüncü ve belki de en zor maçı oynanacak Giresun’da. Bu karşılaşma öncesi tahmin yapmak oldukça zor. Ama taraflara farklı bir pencereden bakarsak belki tahmin de kendiliğinden gelmiş olur.

Daçka kanadına bakarsak rahat ve stresten uzak olan onlar. Çünkü Daçka’nın yapısı ve misyonu belli. Play-off yapıp ilk hedeflerine ulaşarak zaten başarıyı yakaladılar. Bundan sonra gelecek olan başarı onlar için ekstra olur ki, yapamasalar bile “Neden ekstra yapamadınız?” diye soran da olmaz. Kısaca rahat oynayacaklar.

Yeşilgiresun kanadıyla ilgili ilk maçlar sonunda yaptığım geniş bir değerlendirmem vardı, yine aynı yerdeyim. Ancak son değerlendirmeme ters, Daçka mağlubiyetinden sonra gerek taraftarı, gerek oyuncuları, gerekse de yöneticileri bazında Yeşilgiresun tarafını biraz stresli ve tedirgin görüyorum. Bu tedirginlik onlara kolayı zor yapabilir.

Günümüzde sosyal medya koca bir derya olmuş durumda. Her bilgiye anında ulaşabiliyorsunuz, yeter ki birazcık dikkatli takip edin. Hani dedik ya Yeşilgiresun tarafı biraz gergin, aslında oyuncular bazında baktığımız zaman daha da vahim bir tablo görüyorum.

Trabzon maçı sonrası yaptığı paylaşımları hafızamızda olan İsmail Çevik’in Daçka maçı sonrası sosyal medya aracılığıyla yapmış olduğu “Tek hedefimiz var, herkesten İntikam.” paylaşımı bir basketbol sever olarak beni tedirgin ediyor. Parkede mücadele etmesi gereken bir oyuncu neyin intikamını kollar merak içindeyim açıkçası!

Özetlemek gerekirse Koçları Yücel Platin sayesinde yakalanan bu başarı, sezon öncesi ilk hedefi ligde kalmak olan Yeşilgiresun kanadı için sanırım biraz sürpriz oldu. Bu sürpriz başarı kendilerine baskı unsuru olacak ki, bu derece gergin duruma gelmişler. Bu komşumuz adına eksi bir durum oluşturuyor.

Eğer turu geçip Trabzonspor’la eşleşmek istiyorlarsa bence sakin olsunlar. Tersi olursa Daçka yarı finali ellerinden alır gider.3397 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı