• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
YANLIŞTAN DÖN BE USTA?
27/03/2018
     twitter.com/ialkan   alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )  

 YANLIŞTAN DÖN BE USTA?

Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.

Muharrem bey soru almadığı sözde basın toplantısında kendi alanım olan basketbola girince bize de iki kelam etmek düştü elbette.

Basketbol serüvenini ve hikayesini sayfalarca yazarım ancak kısadan geçip sadece şu noktayı tekrar açıklığa kavuşturmak gerekiyor.

Avrupa finali dahil basketbolda gelen başarılar kendisine aitse ki öyle söylüyor, yaşanan maddi sıkıntılar da terk ettiği için elbette ki kendi sorumluluğundadır. Kaçış yok!

Futbolu bir kenara koydum, “Trabzonspor’u tüm amatör branşları ile bir dünya kulübü yapacağım” diyerek geldiği başkanlık makamında Yüzmeyi, Voleybolu ve Hentbolu kapattığına da girmeyeceğim.

Sadece basketbolda yaşanan sıkıntılar ortada.

Hal böyle iken elinde kumanda, sinevizyon ve grafikler eşliğinde profesyonel bir sunum yaptı ancak mevcut tabloyu nereye koyacağız?

Kendisine bir arkadaş, bir dost tavsiyesi…

Gel bu yanlıştan vazgeçerek öncelikle büyüyüp gelişmesinde katkın olan şu basketbola en azından sezonu tamamlat.

Tamamlat ki, geçmişte yaptıkların heba olmadan arkanda güzel bir basketbol mirası bırak.

 BİREYSEL ZORLAMALARLA BİR YERE KADAR

Trabzonspor Basketbol ilk devre Hayri Gür’de 20 sayı farkla 100’lük yaptığı Galatasaray Odeabank’la play off hedefine yaklaşabilmek adına oldukça önemli bir maça çıktı.

Karşılaşmanın ilk 3 periyotunu önde geçen Trabzonspor, final periyotunda, özellikle de periyotun son bölümünde biraz da hakemlerin yanlış kararlarıyla oyundan düşerek çok önemli bir maçtan mağlup ayrıldı.

Maçın başında Bora Hun Paçun’un ağır kalıp savunmakta güçlük çektiği boyalı alanı iyi değerlendiren Galatasaray Odeabank sürekli çembere inerek oyunun kontrolünü eline alırken Trabzonspor’a da mola aldırdı.

Mola dönüşü Obekpa  ve Osiris değişikliğine giden Ozan Bulkaz, Obekpa’nın çemberi korumasıyla bir anlamda Galatasaray’ın çembere inme girişimlerini de tıkarken, Osiris ile bulduğu dış atışlarla da oyunda dengeyi sağlayarak kontrolü ele almayı başardı.

İkinci periyot Galatasaray’ın %45, Trabzonspor’un ise %53 ile isabet bulduğu karşılıklı üçlük yağmuru şeklinde geçerken, haftalardır suskun olan Hesslip’in geri dönüşü de bu oranları yukarı çeken etken oldu.

İlk iki periyot istediği tempolu oyunla hızlı geçiş hücumlarını yakalayarak oyun kontrolünü de eline alan Trabzonspor, üçüncü periyota hücumda anlamsız top kayıplarıyla başlayınca Galatasaray tıpkı ilk periyot gibi bulduğu boş turnikelerle farkı eritip öne geçmeyi başarsa da final periyotuna önde giren taraf yine Trabzonspor oldu.

Takım oyunundan uzak görüntü çizip final periyotuna kadar bireysel tercihlerle gelen Trabzonspor, bu bölümde Galatasaray’ın sert savunması karşısında oyun kurmakta zorlanıp bireysel dış atışları da girmemeye başlayınca oyunun üstünlüğünü de rakibine kaptırdı.

Trabzonspor 3 periyot önde götürdüğü maçta kovalanırken, son bölümde ise Galatasaray’ı yakalamaya çalışan konuma düşmesi ve son haftalardaki geri dönüşlerini gerçekleştirememesi geçmiş haftalarda işaretlerini gördüğümüz mücadele arzusunun kaybolduğunun bir göstergesi.

Bireysel zorlamalar ve özgürce yapılan “kaldır at” şut mekaniği var ama takım oyunu yok. Bazı oyuncular hariç savunma agresifliği yok ve bir iki hücum hariç pas trafiği ile süslenen organize hücum pozisyonumuz yok. 

Mücadele arzusu ve direncini kaybederek bireysel zorlamalara yönelen takıma en kritik bölümde de Osiris’e çalınıp Sarunas’a çalınmayan yanlış düdükler de eklenince galibiyet hayali de kendiliğinden bitmiş oldu.

 VİCDAN SAHİBİ GÖZLERE İHTİYAÇ VAR!

Basketbol, izleyiciler açısından heyecanlı ve keyifli, hakemler ve pozisyonlar açısından ise öyle enteresan ve karmaşık bir oyun ki; çalacağınız veya çalmayacağınız iki düdükle maçı bir tarafa yıkabilirsiniz.

Tıpkı Galatasaray maçında olduğu gibi…

Maç sonu yaptığım mini yorumda değinmiştim ancak maçın tekrarını izlediğimde canımızın fena yandığını çok daha net anladım.

Özellikle son periyot oynanan kötü oyunun izahı yok eyvallah ancak maç sonlarında Galatasaray’ı yakalayıp öne geçmemize engel olan öyle kritik 2 hakem kararı var ki, adeta takımın kötü performansının bile önüne geçti.

Hakemler birinde çalmak için dört gözle fırsat kollarken, diğerinde ise gözlerinin önündeki pozisyonu çalmamak için görmezden geliyorlar adeta.

Lehimize olmasına rağmen aleyhimize gelişen her iki pozisyonda da rakibi yakalayıp öne geçme şansımız ve devamında da maçı kazanma şansımız olabilecekken, pozisyonların devamında yediğimiz sayılarla zaten geri dönmek çok zorlaştı, hatta imkansızlaştı.

İşte onun içindir ki bazen kazanmak için sadece mücadele yetmiyor!

Doğru, objektif ve vicdan sahibi gözlere ihtiyaç var.

 TAKIM İYİ OYNAMIYOR KOÇ!

Öncelikle sondakini başta diyeyim de stres olmasın.

Ozan Bulkaz geldikten sonra takımın toparlandığını en iyi gözlemleyen birisi olarak emekçi koçumuza güvenimin devam ettiğini belirteyim…

Koçumuz Galatasaray yenilgisi sonrası yaptığı açıklamada iyi basketbol oynadıklarını ve maçı basit hatalarla kaybettiklerini söylemiş.

Ve devam ederek maç videosunu izleyip eksiklerimizi gidereceğiz demiş.

Koçun son bölümdeki “eksiklerimizi gidereceğiz” bölümüne katılıyorum ancak detaya girmeden takımın iyi oynadığı kısmına ise çok katılamıyorum.

Daha bir hafta önce 47 ribaunt aldığın Antep’i zorla yenerken, 34 ribaunt alıp 45 ribaunt verdiğin Galatasaray’ı nasıl yeneceksin?

Peki ne var da seyir zevki öne çıkan basketbol izliyoruz?

Bireysel becerileri üst düzey olan takımımız birebir zorlamalarla öne çıkıp, zaman ve mesafe kavramından uzak kullanıldığı yüzdeli dış atış istatistiği ile bireysel performansa bağlı bir görsel sunuyor bize ve izleyenlere.

İşte çoğu insanı yanıltan da bu bireysel performansa bağlı görsellik.

Tıpkı Galatasaray maçının ilk üç periyotunda olduğu gibi. %53 ile dış atış sokunca sorun yok ama bu dış atış istatistiği son periyot %20’ye düştüğünde mağlubiyet geliyor.

Ve Ozan hocamıza dip not olarak naçizane bir uyarı;

Her ne kadar 2 galibiyet fark bulunan play off potasını son topa kadar kovalayacağız dese de, ikili averajı saymazsak küme düşme barajıyla da sadece 2 galibiyet fark bulunduğunun altını çizelim.

 FOTOĞRAFIN ÖYKÜSÜ 

Muharrem bey son yaptığı açıklamalarda Nevzat Aydın ve özellikle de Mehmet Yiğit Alp’i hedef alınca aklıma bu fotoğraf karesi geldi.

Kongre öncesi bir otelde Muharrem beyin sunumunda Mehmet Yiğit Alp’i görünce, “Hayırdır başkan” diye sormuştum.

Kendisi de rüyamda görsem inanmayacağım bir cevapla “Muharrem beyin listesindeyim” deyince ben de “O zaman şöyle bir fotoğraf alalım da arşivimde bulunsun” diyerek Gençağa Meriç’in de kendisinin içine girdiği bu fotoğraf karesini almıştım.

Şimdi bir fotoğrafa bakıyorum, bir Mehmet Yiğit Alp’e bir de Muharrem beyin son açıklamalarına. 

 TARAFTAR KÖŞESİ

@61_kere GS maçını çok parça parça izleme imkanım oldu ancak Ozan Hoca’ya ilgili şunu söyleyebilirim: Başka bir koçun kurmaya çalıştığı bir takımda ve sezon ortasında göreve geldi. Seneye kendi takımını kurar, tercihlerini de kendi belirlerse daha iyi olacağımıza inanmaya başladım.

@semirzeoglu61 Bu sezon işimden dolayı izlediğim ikinci TS Basket ve ilk Ozan Bulkaz maçı. Takım disiplini artmış ama son yılların tekrar eden problemi oyun kurucu alternatifsizliği ortada. Pota altı hücumunda yokuz. Caleb geçen yıllara göre istikrarsız. Yerliler ise katkı sağlayamıyor.

@BedoYilmaz Israrla oynadığımız dış şut oyunundan kurtulmamız gerekiyor, burası NBA değil. 2K da oynamıyoruz. Pota altı jenerasyonunu bırak pota altımız yok. Sadece screen yapabilen bir pivotumuz var.

@GoktugBerk Transfer tamamen Ozan hocaya bırakılmalı. Kadroda kaliteli yerli sıkıntısı var ve bir takımda bireysel oynayan oyuncu sayısı bu kadar fazla olmamalı. Tecrübe ve oyunu tutacak oyuncu eksikliği de var.

@themistokls Sarunas üzerinde baskı kuran takım bizi sıkıntıya sokuyor. Buna bir alternatifimiz malesef yok. Bjk maçının kopyasını yaşadık bu hafta. Hem hakemlerin etkisi hemde sarunasa yapılan baskı bize maçı kaybettirdi. Ancak ciddi uzun problemimiz olduğuda gene göründü.

@ademguleer Bu maçta büyük umutlara sahipken hayal kırıklığına uğradık. Bu kadar umursamaz, hatalı bir oyun beklemiyordum. Playoff fırsatını da geri teptik. Bu maçta önceki maçlara göre de Ozan hocayı beğenmedim abi özellikle Burak ısrarı ve Ozan’a Bora kadar süre vermemesinden dolayı.

@adsz_cengaver Kadroda kaliteli 2-3 yerli olsa takım daha da iyi olur Ozan hocayla. Seneye ona göre kadro kurulmalı.

@cabukidris Hoca farklı bir hava getirmiş ama iyi iki oyuncuya ihtiyaç var. Hücum eksikliği hala mevcut...

@serkanakyuz6116 Sadece mücadele etmekle olmuyor.Birçok maçı kritik basit hatalarla kaybettik. Bir anlık oyundan zihinsel olarak kopuyoruz

@guvenkahveci Hakem üçlüsünün kıyımı. Ozan hocaya güvenim tam.


TAKA Gazete LİNK
 1672 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
SAYIN USTA, ÖNCE BASKETBOL - 14/03/2018
Sayın Muharrem Usta Akhisar maçı sonrası yaptığı açıklamada Usta’ca bir hesaplamayla “Trabzonspor’u aldığım borçla bırakmayı taahhüt ediyorum” diyerek adaylık sinyali vermiş.
 Devamı