• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Boş Eleştirilere, Dolu Cevap!
28/05/2011

  

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )


 

Boş Eleştirilere, Dolu Cevap!

“Altyapımızdan Trabzon’un genç ve en yetenekli hocalarını kovup, kendi çocuklarını dahi emanet etmeyeceklerini altyapı sorumlusu yaptılar. Yetmedi, Antalya’dan hoca getirip kovdular ve altyapımızı tarihinde ilk kez tüm kategorilerde başarısızlığa mahküm ettiler”

Pazar günü yayımlanan yazımın bu paragrafıyla ilgili eleştiriler geldi tarafıma. Belirtmekte fayda var. Basketbol yazıyoruz, magazin değil! Kimse öküzün altında buzağı aramasın!

Ayrıca bugün eleştirdiklerimizi, dün A takımdan altyapıya gönderildiğinde nasıl ki zorumuza gidip sahiplendiysek, asla ve asla kimseyi ekmeğinden etmek gibi bir gayemiz olmadığının da altını çizerek; bize getirilen eleştiri paragrafının altını dolduralım.


***

Bornova’ya elendiğimiz 2007-2008 sezonu. Osman Ekici’nin çalıştırdığı genç takımımız aynı sezon Erzincan’da düzenlenen Bölge Şampiyonası’nda mücadele etmektedir.

Genç takım, Erzincan’la final oynayacağı gün yardımcı antrenöre emanet edilerek, Osman Ekici kritik Bornova maçı nedeniyle Erzincan’dan İzmir’e çağrılır.

Ve aynı genç takım bir gün önce, yıldız seviyesindeyken yenilip elendikleri Ordu takımını yener ve turnuvanın favorisi olur. 16 yaşında A takım kadrosuna girip süre alan ve Ordu maçında takımı sırtlayan oyuncusu, maç boyunca aldığı darbelerle çok ciddi sakatlanır. Babası hocasını, Erzincan’la oynanacak olan final maçı öncesi 2 kez arayıp “final maçını alacağım diye sakın çocuğu oynatma, çocuğun çok ciddi sakatlığı var, sen ona “oynayabilir misin” diye sorarsın, çocuk sana “oynayamam” diyemez, çünkü o daha genç ve formasına aşıktır. Aman ha, bu çocuk bir maçlık değil, basketbol oynadığı müddetçe Trabzon’a hizmet edecektir” der.

Der ama nafile. Hocası final maçında, düz yolda dahi yürüyemeyen bu çocuğu bir dakika bile dinlendirmeden tam 4 periyot, yani 40 dakika sahada tutar. Tutar ki, belki final maçını alırsam başarılı olmuş sayılırım hırsıyla. Haliyle takım 4 kişi oynar ve yenilir.

Sonrasında ne olur bilir misiniz? Maçtan sonra takım Trabzon’a döner. Ve sevgili hocamız; kendisine emanet edilen ve bir haftadır turnuvada olan bu takımın oyuncularını, sırtlarında koca çantalarla gecenin bir yarısında terminalde kedi yavrusu gibi bırakıp gider. Çocuklar aç ve yorgundurlar, bazı çocukların cebinde dolmuş parası dahi yoktur.
Çocuklar hocalarına “Hocam bizi neden bırakıyorsun, biz evlerimize nasıl gideceğiz” diye sorarlar, hocaları da; “ister dolmuşla gidin, ister taksiyle, nasıl giderseniz gidin, beni ilgilendirmez” der ve oradan uzaklaşır. Sonrasında velinin biri çocukları alıp evlerine bırakır. ( Bu satırlardan şüphesi olanlar, bahsi geçen sezondaki genç takımımızın herhangi bir oyuncusunu bulup sorabilirler)

Sakat olan çocuğun durumunu gören babası çılgına döner ve özel bir hastaneye götürür. Çocuğun durumunu gören doktorun ilk lafı “oğlum sen ölmek mi istiyordun” olur. Çocuğa çeşitli tetkikler, özel filmler derken uzun bir tedavi süreci başlar (Hastane kayıtlarının tamamı mevcuttur). Veliyi yaralayan ise; bahsi geçen hocamızın çocukla bırakın ilgilenmeyi, bir kez dahi olsun arayıp çocuğun durumunu sormaması olur.

Devam edelim. Altyapının Trabzonspor’un denetiminde olduğu geçtiğimiz sezon, minik takımlarımız ismi lazım olmayan bir lisede antrenman yapmaktadır. İlgili hocamız da bu okulda görevlidir. Aynı zamanda da altyapımızda. Sonrasında hedef A takım stafına geçmek olunca Trabzonspor müsaade etmez. Trabzonspor müsaade etmeyince kulüpten istifa ederek basketbol kulübüne geçer Yakan’ın yardımcısı olur. İstifa ettiğinin ikinci günü, kendi okulunda basketbol eğitimi alan Trabzonspor’un minik sporcularını okulun spor salonundan atarlar! Okulun müdürünü çeşitli kez arayıp, minik sporcularımızı durup dururken salondan neden attıklarını öğrenmek istememe rağmen telefonlarıma dahi çıkmaz. Çıkanlarsa “yorum yok” diyerek teli yüzüme kapatırlar.

Lafı çok dağıtmadan tamamlayalım. Hocamız basketbol kulübünde göreve başladıktan sonra ne olur bilir misiniz? Görev yaptığı ismi lazım olmayan lise, daha önce kovduğu minik basketbolcularımıza enteresan bir şekilde tekrar kapılarını açar!


***

Yazdığımız yazının bir paragrafına takılanlar, ilk paragrafı ve  hatta yazının tamamını tekrar okuyup, kendilerini her hangi bir veli yerine koysunlar!

Ayrıca bu yazı; yazdığımız ve her yaptığımız eleştirinin boş olmadığının, altını sayfalarla doldurabileceğimizin de net cevabı olsun.3616 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı