• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Evren kaçtı, takke düştü!
18/09/2010

  

alkan@trabzonbasket.com  ( Yazarın Önceki Yazıları )


Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesinde aynı anda yayınlanmaktadır.

Evren kaçtı, Takke Düştü !

Basketbol teknik adamlarının en büyük korkulu rüyalarıdır havada kalan bütçeler.

Efes hariç tüm kulüplerin, basketbol gibi amatör branşlara ayırdıkları bütçeler hep havada kalmış, bunun sıkıntısını da paralarını alamadıkları için takımlarını terk ederek “hain” ilan edilen basketbolcular ve bu sıkıntılardan sebep başarısız olan teknik adamlar yaşamıştır.

Evren Büker’in kulübe ihtarname çekip kamptan kaçışına duygusal yaklaşırsak karaktersiz, hain de ilan edebiliriz. Dodo’nun tepkisi bize göre normal ve doğrudur. Çünkü Trabzonspor konusunda bizler subjektifiz. Ama dışarıdan bakınca kazın ayağı öyle değil.

Bunlar profesyonel. Kendi şehrinden yetişen oyuncuların cebinde harçlık olmasa dahi babalarından alırlar, kimseye hissettirmezler. Çünkü onların ilk tercihleri bordo mavi formadır, maddiyat arka planda kalır. Dışarıdan getirdiğin oyuncuların ise ilk tercihi her zaman para olmuştur. Formanın rengi onlar için anlamsız hatta teferruhattır.

Bir başka boyutuna bakacak olursak eğer, Evren Büker’in Fener’den dahi teklif almasına rağmen Trabzonspor’u tercih etmesi sonucu basketbol dünyasında tavan yapan Trabzonspor’un popüleritesi, bu kaçış olayından sonra tam tersi havaya bürünmüştür.

Guard sıkıntımız varken, şimdi 2 numara pozisyonuna Evren sıkıntısı eklendi. Bu süreçten sonra Trabzonspor’un 1 ve 2 numara pozisyonuna oyuncu bulması, Evren olayından sonra çok daha zor ve dünden daha da maliyetli olacaktır.

Evren Büker’in kaçış olayında, kendine göre Trabzonspor’a geldiği için milli takımdan olduğunu düşünerek giden trilyonların kaçmasından sebep yaşadığı psikolojik travmanın da etkisi vardır. Haliyle bu psikolojiyle gelen Evren, parasını alamayınca ilk fırsatta “sebep” olarak gördüğü Trabzonspor’dan etik olmayan bir şekilde kaçacaktır. Kaçtı da !

Bizim görevimiz ise Evren’e bu kozu vermemekti. Maalesef verdik.

***

Geçtiğimiz sezonki bütçemiz yaklaşık 2 milyon TL iken bile benzer maddi sıkıntılar vardı. Hatta Pertevniyal ve Gelişim mağlubiyetlerinin baş sebebiydi maddi sıkıntılar. O sezon Doğan Hakyemez’in takımın başına getirilmesi sonucu Medical Park ile yapılan sponsorluk anlaşması bize nefes aldırmış ve şampiyonluğu getirmişti.

Bu sezon BBL’de mücadele edecek olan takımın bütçesi ortalama 5 milyon USD. Peki bu bütçenin karşılığı varmı dersek, kaba bir hesapla toplayıp çıkardığımızda bulamıyoruz.

Üzerine, tüm maliyetini Trabzonspor kulübü karşıladığı halde basketbol derneğine devrettiğimiz altyapı faaliyetleri ve altyapıdaki personel giderlerini, Hayrettin bey sayesinde Trabzonspor’un üstlendiği fakat Hayrettin bey’in ayrılmasından sonra büyük ihtimal sırtımıza binecek olan Pilot takımın yaklaşık 150 bin TL’lik maliyetini, “sponsorlara yaptıracağız” dediğimiz 19 mayıs spor salonu inşaatına yapılan yaklaşık 350 bin TL’lik sıcak para ödemesini de eklediğimizde bütçemiz S.O.S veriyor.

Enteresandır, maddi sıkıntıların aşılması için kaynak yaratıp bu süreci yönetmesi gereken yönetimden tek bir açıklama yok. Basketbol kulübü ve takımı şehirden kopmuş, kendi iç bünyesine çekilmiş. Tüm yükü Doğan Hakyemez’in sırtına vermişiz. Sanki Trabzonspor Basketbol Kulübü Dodo’nun ! Yakında Dodo’da kaçarsa kimse şaşırmasın !3116 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     22/09/2010 21:15

Gerçekten tüm yük Dodo'nun sırtında gibi görünüyor..Saner Ayar'ın sesi bu aralar pek duyulmuyor..
Murat Taşdemir

     18/09/2010 12:40

bükerin yerine altyapıda oynayacak 1-2 kişi var.tabi alt yapınzı (2009 genç tk) izlemeniz lazımdı kim ne yapmış
volkan sözeri

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı