• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Kaderimizle Yaşamayı Öğrenmek !
30/08/2010

alkan@trabzonbasket.com

( Yazarın Önceki Yazıları )


Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesinde aynı anda yayınlanmaktadır.
Kaderimizle Yaşamayı Öğrenmek !

Bölgemizin ve özellikle Rize ilimizin yıllardan beri ülke ortalamasının üzerinde yağış alması nedeniyle kaderi durumuna gelen ve bu güne kadar meydana gelen 33 sel ve heyelan felaketleri sonucu; son felaket ve kendi yakın ailemden de 3 kişi dahil olmak üzere 3585 vatandaşımızı kaybettik.

3585 insanı kaybetmek kaderimiz ise, kaderimizle yaşamayı öğrenmemiz lazım.

Ancak, küresel ısınmanın dünyamızı kasıp kavurduğu, iklim değişikliklerinin ise artık her alanda kendini hissettirdiği günümüzde, kaderimize razı olmak yerine, “risk yönetimi” birimleri oluşturarak kaderimizle nasıl yaşamamız gerektiğinin ortaya konması gerekiyor.

Bunu yapması gerekenler ise; devletimizin tüm birimleri, üniversitelerimiz, sivil toplum örgütleri, basın ve aklımıza gelebilecek her türlü kurum ve kuruluşlardır.

Özellikle üniversitelerimizin bu alanda çok ciddi projeler üretip, devletimizin ilgili kurumlarına ve kamuoyuna sunması gerekiyor ki kaderimizle yaşamayı öğrenebilelim.

Anadolu’nun bir bölümü hızla çölleşmeye başlarken, kuzey bölümü yani bölgemiz ise, almış olduğu anormal yağış miktarlarıyla bu ve buna benzer felaketlere doğru hızla yol alıyor.

Son felakette metrekareye düşen 166.2 kilogram yağış ise tüm istatistikleri yerle bir edecek boyutta olduğu gibi, küresel ısınmaya bağlı olarak meydana gelen iklim değişikliklerinin de en önemli habercisidir. 

Kısacası felaket, “geliyorum” diyor !

*

Bir taraftan bölgemiz hızlı bir şekilde iklim değişikliklerinin etkisine girerken, bir taraftan da doğası, yeşilliği ve gelecek on yılların en önemli ve stratejik konuma sahip olacak olan su kaynakları dolayısıyle cazibe ve “talan” merkezi durumuna geliyor. 

Günümüzde çölleşme Konya ovasına kadar ulaşmış durumda. Gelecekte elimizde yaşam alanı olarak sadece Karadeniz kalacak. Bunu elin oğlu görüp taşeronları vasıtasıyla bölgemizi talan ederken, bizler ne yapıyoruz ? 

Biz insanoğlu da, özellikle bölgemizde bahsi geçen konularla ilgili derinlemesine analiz yapmadan, masa üstünde altına imza attığımız ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporlarıyla yaklaşık 500 adet HES’in bölgemizin dengesini bozmasına fırsat vererek bu felakete adım adım destek çıkıyoruz. 

Felaketler sonucunda oluşturulan kriz yönetimleri devletimizin tabii ki en asli görevidir. Vatandaşın yarasını saracak, felaketin meydana getirdiği travmayı en aza indirecek tedbirleri alacaksınız. 

Ancak, kriz yönetimlerine sebep olan küresel ısınma ve iklim değişikleri gibi nedenleri ve hatta HES inşaatları nedeniyle tahrip edilen doğamızın “risk yönetimleriyle” bir bütün olarak ele alıp, buna göre tedbirler almak ve projeler üretmek, bölgemizin kaderi durumuna gelen felaketleri önleyici tedbirler olarak düşünülmelidir.

Bunları yapamadığımız ve doğamızı sürekli tahrip etmeye devam ettiğimiz zaman ise; HES’lerden elde edilecek enerjiyle deniz suyunu arıtıp içme suyu elde ederken,  acılarımızı da yüreğimize gömüp “kader” diyerek, kana kana içeriz !

 

 2348 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı