• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
SÜPÜRDÜLER
17/01/2018

   

  

 SÜPÜRDÜLER 

Trabzonspor Basketbol, ligin ilk devre son haftasında alt sıraları ilgilendiren önemli maçta Muratbey Uşak’a tam 29 sayı farkla 100-71 mağlup olarak hepimizi şoka uğrattı.

Üstelik daha bir hafta önce ligin zirvelerinde dolaşan Tofaş’ı çok rahat bir oyunla mağlup ettiği haftanın devamında. Ve 72 ortalama ile skor üreten bir takımın çemberimize 100 sayı göndermesine müsaade ederek.

Kısaca çok ağır bir mağlubiyet oldu.

Trabzonspor’u yazının devamına bırakarak karşılaşmayı daha sağlıklı analiz edebilmek için öncelikle Muratbey Uşak tarafına bakmak gerekiyor.

Muratbey Uşak, ligin dibine demir atarak düşme potasında olan bir ekip. Ozan Bulkaz’ın Trabzonspor’a gelişinin ardından Aziz Bekir ile anlaşarak bizim Tofaş’ı mağlup ettiğimiz hafta deplasmanda Büyükçekmece’yi mağlup ederek ligde kalmak adına güzel bir hava yakaladı..

Ve bu hava ile girişler de ücretsiz olunca tüm Uşaklı taraftarlar salonu doldurarak takımlarına inanılmaz destek oldu. Taraftarın bu sahiplenmesine kulüp de 3 bin USD galibiyet primi ile destek verince takımlarının pozitif karşılık vermemesi zaten beklenemezdi.

Yani bir anlamda kendilerine rakip gördükleri Trabzonspor’u mağlup ederek topyekün hayatta kalabilme savaşına çıkmışlardı.

Bu reaksiyon elbette ki parkeye yansıdı. Muratbey Uşaklı her oyuncu kazanmaya o derece odaklanmış ki Trabzonsporlu oyuncuların maçı bu kadar isteyen bir takıma karşı mücadele etme şansı yoktu aslında.

Maçın başından sonuna kadar yağmur gibi gelen el üstü yüzdeli dış atışlarının ilk devre oranı %63, ikinci devre ise %60. Bu kadar yüzdeli dış atış sokan bir takıma karşı değil Trabzonspor, EL şampiyonu Fenerbahçe’nin bile direnmesi mümkün değil.

Alan ve çemberi savunmaya çalışıyorsunuz ama elini kaldıran el üstü üçlüğü gönderiyor. Bu yüzdeye karşı elbette savunma direnci de çöker.

Buraya kadar mağlubiyetin, hatta farklı mağlubiyetin nedenlerini ortaya koyabiliriz ve anlarız. Çünkü maçı isteyen biz değil, Uşak’tı. Ancak 22’si hücum olmak üzere toplamda verdiğimiz 48 ribaundun karşılığı olan savunma kısmında ve özellikle de çember savunmasına bir gerekçe ortaya koymak mümkün değil.

Fenerbahçe’den sonra ligin en fazla sayı üreten takımı ünvanına sahip olan Trabzonspor anlaşılan o ki tamamen hücuma ve bireysel istatistiklere odaklanmış durumda.

Hal böyle olunca özellikle çember savunmamız sadece Obekpa ve biraz da Harris’e kalınca bir anlamda kevgire döndü.

Muratbey Uşak aldığı 22 hücum ribaundu ile 2. kez ve hatta bazen de 3. kez hücum etme şansına sahip oldu. Ve devam ederek yarı sahayı geçip çok rahat bir şekilde çemberimize indiklerine de çokça şahit olduk. İşte bu savunma anlayışını anlamak mümkün değil. Adamlar resmen çemberimizde kamp kurup piknik yaptılar. Basketbol tabiri ile süpürdüler.

Bağlamak gerekirse maçı daha çok isteyen Muratbey Uşak olurken, bu isteklerini inanılmaz dış atışlarla destekleyip hırsları ile birleştirince galibiyeti de analarının ak sütü gibi hak ettiler.

Kulübün yaşadığı problemlerle kamyon çarpmışa dönen Trabzonspor ise bu savunma anlayışı ile, özellikle de yardım ve yardımlaşmadan yoksun çember savunmasına bir çözüm üretemeyip sadece yarı sahada top bekleyen Green ve top paylaşımı yapması gereken oyun kurucunun kaldırıp atma isteği gibi skor üretmeye odaklanınca farklı mağlubiyet de kaçınılmaz oldu.

 KRALLAR BİZDE AMAN DİKKAT!

İlk devre sonunda ligin istatistik liderlerine baktığımız zaman Trabzonspor’dan iki oyuncunun istatistik liderliğinde ligin zirvesinde olduğunu görüyoruz.

- Bunlardan Caleb Green 18.87 ortalama ile sayı liderliğinde birinci.

- Cris Obekpa ise 2.47 ortalama ile blok liderliğinde tepede gözüküyor. Ayrıca Obekpa Pazar günü yapılacak olan All Star yarışması Asya karmasında, Heslip ise 3 sayı yarışmasında Trabzonspor’u temsil edecekler.

Küme düştüğümüz 2011-2012 sezonunun lig sayı ve ribaund lideri de Trabzonspor’dan Jonathan Gibson ve Elton Brown idi. Hatta ligin top çalma liderliği ikinci sırasında da oyuncumuz Russel Robinson vardı.

Hatta Gibson o Sezon Trabzon’da düzenlenen All Star 3 sayı yarışmasında da birinci olmuştu.

Demem o ki takımın bütününe yansımıyorsa bireysel istatistik liderliğinin, oyuncunun gelecek sezon transfer garantisinin dışında takıma bir faydası olmadığı gibi aksine çok daha fazla zararı olduğu kesin.

Hatırlatayım dedim.

 TEMELLER O GÜN ATILDI

Hopikoğlu’nun ilk yönetiminde Genel Sekreter görevinde olup 1 ay sonra istifa eden Bora Numanoğlu arkadaşımız Uşak mağlubiyeti sonrası sosyal medya üzerinden “Sevgili Başkanım” başlığı ile birkaç mesaj paylaştı.

Numanoğlu mesajının birinde Hopikoğlu’na seslenerek “Sevgili Başkanım, yıllarca destek verip omuzladığınız basketbol organizasyonunun bu gün içinde bulunduğu durum sizleri de üzmekte olduğunu düşünerek geleceğe dair hiçbir ışık vermediğini üzülerek görmekteyiz”  mesajını verdi.

Bora Numanoğlu’nun üzüntüsünü “Sevgili Başkanım” başlığı ile paylaşması basketbol sevgisinin sıcaklığından, samimiyetinden ve başkana karşı saygısındandır elbette.

Ancak arkadaşımıza bazı hatırlatmalarda bulunma ihtiyacı hissettim.

Basketbol dünyasından haberleri olmayan diğer yöneticileri geçtim ama siz öyle değildiniz. Bazı konulara hakim olduğunuz halde hadi Nihat Mala ve ekibinin bu kulübe ayak basmasına göz yumdunuz diyelim…

Basketbolu bu kadar seven ve özellikle kurumsallaşma adına ciddi katkısı olabileceğine inandığım Numanoğlu, ortada istifa etmelerini gerektirecek çok önemli bir neden yokken Hopikoğlu’nu daha yolun başında neden yalnız bıraktı?

Ben eminim ki sabırlı olup basketbolumuzun doğruları adına mücadele eedilmiş olsaydı bugün kulüp bu kadar sıkıntı yaşıyor olmazdı.

Özetlemek gerekirse, aslında bugün yaşanan problemlerin temelleri, basketbolu bir beklenti için değil severek ve içten yaşayan Numanoğlu’nun basketbolumuz adına mücadele etmekten imtina ederek Hopikoğlu’nu yalnız bıraktığı o günlerde atıldı.

Başkanın Trabzon’daki eli ayağı olup bugün yaşanan problemlerin ortaya çıkmasına engel olabilecekken; istifanızla başkanı yalnız, kulübü de denetimsiz bırakarak bir anlamda kulübün Mala ve ekibine teslim edilmesine göz yumarak günümüzde yaşanan sıkıntıların tohumunu attınız ve sonuç ortada.

Yani artık çok geç sevgili Bora…

 MALA’NIN SAKALLARI!

Son dönemlerde Nihat Mala’nın sakal bıraktığı gözlerden kaçmadı.

Belki ben yanıldım ama bu sakal bırakma işi kulüpte yaşanan personel maaş krizi problemleri ile paralellik gösterdi.

Yani personel 3-4 aydır maaş alamıyordu, Mala’nın sakal bırakma işi de bu döneme denk geliyor.

Ancak son Muratbey Uşak maçını seyrederken bir de ne görelim, Nihat Mala sakallarını kesivermiş.

Tam da kulüpte personel maaşlarının yattığı hafta!

Oldukça enteresan.

Sanırım paralar yatınca protesto da bitti!

 SORUN KOÇ SORUNU DEĞİL

Uşak mağlubiyeti sonrası daha dün gelen koç Ozan Bulkaz’ın yetersizliği tartışılmaya başlanmış.

Geçmişte de Markovski’nin yetersiz olduğu tartışılıp hakarete varan derecede eleştiriler gündeme gelmişti.

Ve ben ise her ne kadar yetersiz olduğuna inansam dahi bunu son döneme kadar dışa vurmadan sorunun koç sorunu olmadığını, sorunun kurumsal bir sorun olduğunu belirtmiştim.

Bugün de aynı yerde duruyorum.

Kulüp öncelikle maddi problemleri aşıp kurumsal bir yapıya bürünecek ki bizler de sorunu daha net olarak ortaya koyup faturayı kesebilelim.

Ortada sağlıklı bir kulüp yok, sponsor yok, para yok, transfer yasağı ve devasa problemler var.

Ve biz bu ortamda en son konuşmamız gerekeni konuşuyoruz. 


1880 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı