• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Uçurumun Kenarında !
25/11/2010

  

alkan@trabzonbasket.com  ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesinde aynı anda yayınlanmaktadır.

Uçurumun Kenarında !
İstanbul’da yaşayıp, basketbol camiasının içinde olan ve bu camiayı çok iyi tanıyan bir arkadaşım bana “Trabzon ve Trabzonspor, menajerler ve simsarlar için çok ciddi bir pasta haline döndü. Kimsenin Trabzonspor’un basketbol geleceğini düşündüğünü sanmıyorum, herkes bu pastadan nasıl daha çok pay kaparımın derdinde, aman dikkat edin” demişti.


Haklıydı. Örnekleriyle bunu açıklamak çok basit. Ama konumuz şimdilik bu değil. Sadece bir not olarak başlığımızda bulunsun !


Konumuz aslında Efes maçını yorumlamak, hatta geçtiğimiz hafta yorumlamaya dahi gerek duymadığımız Fener maçını da araya sıkıştırmaktı. Ama artık bire bir maç yorumlamanın da bir anlamı kalmadı. Çünkü neresinden tutsan elimizde kalıyor !


Savunma adına hiçbir şey yapılamadığını geçtik, oyuncularımız mücadele bile etmediler. Tıpkı Fener maçındaki gibi. Konu paraysa, bu takımın ismi Trabzonspor, kimsenin parası Trabzonspor’da kalmayacağı gibi, bu takımın bütçesi rakiplerimizin 2-3 katı. Oyuncuların ve teknik heyetin kontratları da keza rakiplerimizi katlamış durumda. Taraftar desen, hiçbir takımda olmayan taraftarımız var.


Ve enteresandır, Trabzonspor gibi sabırsız bir camianın hiçbir kesiminden zirve beklentisi adına baskı gelmiyor, gelmediği gibi “yenidir, alışma ve uyum süreci gerekiyor” diyerek basketbol takımımıza ve teknik heyete muazzam bir hoşgörü ve kredi sunulmuş.


Tamam, çok kötü bir fikstüre çok sıkıntılı bir süreçte yakalandık, kabul. Ama kimse sizden Fener’i, Efes’i Gs’yi yenmenizi beklemiyor ki, tek beklenti takımın ismine yakışır şekilde mücadele etmesi. Bunu da istemeyelim mi ? Hakkımız değilmi ?


“Yeni takımız, uyum süreci gerekiyor” denmiş. Vermişiz.
“Sakatlarımız var, sıkıntı yaşıyoruz” denmiş. Anlayış göstermişiz.
BBL’de 6. Hafta bitmiş ve arkamıza dönüp baktığımızda; savunma yapamayan, geri koşamayan, hucumlarda ne yaptığını bilmeyen, bol bol top kaybı yapan, kısaca düzelme yerine gittikçe kötüye giden bir tabloyla karşı karşıyayız !


Kendimi ana sponsor MP’nin yerine koyuyorum, böyle bir tabloyu kabul etmem.


Trabzonspor’un yerine koyuyorum. İsmim yerlerde sürünüyor, kabul etmem. Etmiyor da !


Bizler, Trabzonspor’un basketbola yatırım yapmasıyla Efes ve Fener gibi takımlarla kora kor, dişe diş karşılaşmalar yapmanın hayaliyle yaşarken; bugün Antalya BŞB’nin deplasmanda yenebildiği takımı kendi evimizde yenmeyi vaz geçtik, birazcık heyecan beklerken, mücadele etmeden aciz durumlara düşmeyi hesap etmemiştik !


Şöyle 3 yıl öncesine dönüp, BBL’ye çıkmaktan başka basketbolumuz adına ne verilmiş diye baktığımızda; Alpella’nın satın alınışından günümüze kadar bir tane bile genç yeteneği (kendi altyapımızdan yetişenler hariç) bu takıma kazandıramadan yaklaşık 35 tane basketbolcu, teknik adam, menajer, kondisyoner gelmiş-gitmiş. Böyle muazzam ve devasa bir sirkülasyonun tek bir açıklaması var, o açıklama da yazımızın başında duruyor!


Sponsorlar desteğiyle ayakta kalmaya çalışan bir oluşumun böyle bir sirkülasyonu sürdürebilme şansı yoktur. Olamaz da zaten !


Sonuç olarak ortada tercihler ve planlamadan kaynaklanan çok ciddi bir başarısızlık var !


Bu başarısızlığı sadece koç veya başka bir kesime mal etmek de haksızlık olur. Orta ve uzun vadeli planlamanın yapılamaması yönetimlerin, takım kadrolarının uyumsuzluk göstermesi teknik heyetin, şehirle bütünleşememe ise tüm kesimlerin başarısızlığıdır.


Her kesim samimi bir şekilde kendine düşen parçayı alarak “acaba nerede hata yaptım” diyebilmeli. Bu samimi özeleştiriyle yapılabilecek olan orta ve uzun vadeli yeni bir planlama, hem yeni bir çıkışın başlangıcı, hem de Saner Ayar’ın öncülüğünde binbir emekle oluşturulan ve uçuruma doğru giden basketbolumuzun kurtuluşu olabilir.2895 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

takim...varsa     25/11/2010 15:04

ismail abi, gercekten dogru seyler soyluyorsun, ama bir konuyu cok hafife almissin bence... para bu oyuncular neden paralarini alamiyorlar? sonra da diyoruz ki mucadelle etmiyorlar, kim eder?? antalya diyeceksin, ama ne kadar?? ayrimcilik yok diyorlar ama maalesef var, bunu da herkes biliyor, wright, snow obashon, jamison da mi paralarini alamiyorlar?? yapmayin kandirmayalim kimseyi.. gecen sene ki primleri bile vermemisler oyunculara tble ciktiklari icin?? kim bu pastayi yiyor??,$ evren gitti, para icin, mutlu gitti onu resmen soylemediler ama para icin dedir.. sira kimde??? kimsenin parasi kalmaz diyorlar ama mutlunun acik olarak soylendi 2 maasi kaldi kulupte..,? dikkat edelim, bolgesel lige bile takim cikardamadik.. yazik hayirlisi olur..insallah
efendi demir

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı