• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Spor şehrimin takım elbiseli insanları! Neredesiniz?
21/06/2011

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve TAKA Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


Spor şehrimin takım elbiseli insanları! Neredesiniz?

Sporun insan yaşamındaki önemini, basketbol voleybol gibi amatör branşların ise futboldan ayrılan kültür yapısını ve gençlerin gelişimlerindeki katkıyı yazmaya gerek yok.

Atatürk 1937 yılında “Her çeşit spor etkinliklerini, Türk gençliğinin millî eğitiminin ana unsurlarından saymak gerekir. Bu işte hükümetin, şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddî ve dikkatli davranması, Türk gençliğini spor bakımından da millî heyecan içinde özenle yetiştirmesi önemli tutulmalıdır.” Demiş.

Bu doğrultudan bakacak olursak; Bir ilin dinamikleri vardır, örneğin ; Valilik, üniversite, belediye, kamu kuruluşları. Buna sivil toplum örgütlerini de dahil edebilirsiniz.

Trabzon’a baktığımız zaman, bu dinamiklerin yanında, devasa bir KİT gibi duran TrabzonSPOR’u en başköşeye ekleyebiliriz.

Ve bu il ki “Trabzon Bir Spor Şehridir” diye övündüğümüz ve önümüzdeki günlerde binlerce sporcunun katılımıyla düzenlenecek olan gençlik olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak.

Gençlik olimpiyatları için şehre kazandırılan muazzam tesisleri ve akıtılan oluk gibi parayı yazmaya gerek yok. Yatırım yatırımdır, kimin emeği varsa Allah razı olsun diyelim.

Fakat, kendimizi kandırarak “Trabzon bir spor şehridir” diyoruz ya, bakalım ki nasıl bir spor şehriymişiz?

Misal, 40 binin üzerinde öğrenci barındıran üniversitemiz; Beko Basketbol Lig’i dahil, liglerde mücadele eden ve yatırım yapan üniversiteleri bir kenara koyalım, Hakkari Anadolu Lisesi bile Basketbol’da takım çıkarabilirken, bizim üniversitemiz bölgesel lig’e takım çıkarabilmek için toplantı üstüne toplantı yapar ama başaramaz.

Belki toplantılar halen devam ediyordur bilemiyorum, hatırlatmakta fayda var, ligler bitti!

Misal, yakında büyük şehir olması planlanan belediyemiz; Basketbol 1, 2 ve bölgesel lig’de bir sürü belediye takımı mücadele ederken; basketbolu, voleybolu bıraktık, masraf oluyor diye ellerindeki hentbolu kapatmışlar!

Trabzonspor’a ise hiç değinmeye gerek yok. Trabzonspor’un kuruluş amacının futbol olduğunu, futbolun haricindeki  amatör branşlara yatırım yapmanın külfet olduğu tezini savunurlar yıllardır!

Sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşlarının ise sporla alakalı asli görevleri; TrabzonSPOR futbol kulübünün kombinelerini pazarlamaktır! Gerçi Avni Aker’in tribünleri çoktan siyasete pazarlandı ya, neyse!

Acı ama spor şehri diye övündüğümüz Trabzon’umuzun ağlanacak halidir bu.

Ve bu şehrin Beko Basketbol Ligi’nde bir takımı var. Ama üvey evlat gibi sahipsiz, can çekişiyor, neredeyse kapısına kilit vurulmak üzere.

Bayanlar 2. Lig’e çıkma başarısını gösteren voleybol takımımızı yazmıyorum bile.

Neredesin sayın valim? Neredesin sevgili Belediye Başkanım? Neredesin sayın Rektörüm? Neredesin Sadri Başkanım? Neredesiniz sivil toplum örgütlerinin temsilcileri? Neredesiniz Trabzon’un vergi rekortmenleri?

Neredesiniz Trabzon’un Vekilleri?

Başka ne yapalım ? Basketbolumuzu ayakta tutmak için; Amatör branşları hiçbir zaman futboldan ayırmayan, muazzam tesisler kazandıran ve Fenerbahçe’yi tüm branşlarda sporcu fabrikasına çevirerek bunun karşılığını da yine tüm branşlarda şampiyonlukla alan Aziz Yıldırım’a mı çağrıda bulunalım?

“Büyüklük” kavramı, sadece futbola esaretle olmaz. Fenerbahçe’nin tüm branşlara, kısaca insana yaptığı yatırım ve devamında gelen başarı gibi olur.

Yazıktır, günahtır. Atatürk bile 1937 yılında “her çeşit spor etkinliği” derken, günümüzde ise siz bu şehri sadece futbola mahküm edip, gençliğimizi de futbolun esiri yaptınız.

Gençlik olimpiyatlarının açılışında takım elbiselerinizle sıra sıra dizilirsiniz. Ama dikkat edin de ağzınızdan “Trabzon Bir Spor Şehridir” gibi içi boş laflar etmeyin.

Gençlik olimpiyatının kapanışından sonra; Trabzon’a kazandırılan 7500 kişilik salonunda siyasiler aday yoklamalarını filan yaparlar, üniversitemiz ise konserler filan düzenleyebilir.

Atletizm pistleri mandıra, ufak tefek salonlar semt pazarı, tenis kortlarında ise panayırlar düzenlenebilir! Yakışır da!

Spor şehriymişiz. Peh!2850 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı