• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Hayaldı, Buhar Oldu. Övünün Eserinizle !
30/10/2010

  

alkan@trabzonbasket.com  ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesinde aynı anda yayınlanmaktadır.
Hayaldı, Buhar Oldu. Övünün Eserinizle !   

Çocukken büyüklerimiz bize ninniler söyleyip masallarla uyuturlardı. Biz çocuklar da ninnilerin tatlı hayallerine dalar, mışıl mışıl uyurduk. Tıpkı 3 yıldır altyapı masallarıyla uyutulduğumuz gibi !

KTÜ’nün bölgesel lig macerası da peri masalı gibi tatlı bir hayal idi, başlamadan bitti !

Basketbolumuzun temeli olabilecek en önemli kısmı ortadan kaldırarak, daha doğrusu yüzümüze gözümüze bulaştırarak; belki de basketbol geleceğimizde hakemlik, sporculuk, yöneticilik, antrenörlük gibi çeşitli birimlerde görev alabilecek bir jenerasyonu kaybettik.

Kaybetmekle kalmadık, yeni yeni oluşturmaya başladığımız basketbol kültürümüze, minik sporcularımıza, ailelerine ve basketbola umutla bakan tüm çevrelere en ağır darbeyi vurduk. Bunun yansımalarını yakın zamanda hep beraber göreceğiz.

KTÜ aylardır hukuki olarak spor kulübüne para aktaramıyorum diye feryad ediyor, kabul.

Peki Basketbol Kulübümüz böylesi hayati bir projeye nasıl bütçe ayırmaz-ayıramaz ? Ve, yaklaşık bir ay önce Trabzonspor tarafından “Pilot’a bütçe vermiyoruz” açıklaması yapılmışken neden önlem alınmaz ?

Biliyoruz, 5 milyon USD’ye varan bütçeyi bir araya getirmekte sıkıntı yaşanır, yaşanıyor da. Kabulumuz. Anlarız ve bütçeyi bir araya getiremiyorlar diye eleştirmeyiz. Biliriz ki yeni oluşumlarda, hele ki Trabzonspor gibi beklentisi yüksek bir camiada düşük bütçeyle ortaları hedeflemek zordur, insanlar sizden başarı bekler, başarı da bütçeyle orantılıdır. Kısa vadede bütçeyle alakalı ufak tefek sıkıntılar olur, bunu da anlar ve hak veririz.

Peki soruyorum; devletin yaptıracağı salon inşaatına 1 trilyon var. En önemli proje olan Pilot Takıma ise yok ! Bunu anlamak ve kabullenmek ise mümkün değil !

Şimdi denilecek ki, biz altyapımızdaki faaliyetlerimize devam edeceğiz. Nasıl ve ne için ?

Futbol olsa tamam, bölgedeki tüm takımlar zaten Pilot takımdır sizin için. Olmasa da olur. Ama basketbolda pilot takım ekmek ve su gibi acil ihtiyaçtı, çünkü Trabzon’da yok.

Ara takım olmadıktan sonra,  parayla yapılan spor okullarında faaliyet gösterip “biz altyapı yapıyoruz”  demesin kimse. Yemeyiz !

Şimdi soruyorum. Varsayalım ki spor okullarından yetenekli oyuncu çıkardınız, oradan yıldız takıma, oradan da genç takıma. Sonrası ? Sonrası yok. Millet alışverişte görsün misali. Yazık ! Bir yılımız daha, belki de geleceğimiz heba oldu !

Şimdi denilecek ki “gücümüzü A takıma yoğunlaştıracağız, zamanla da Pilot Takım projesini hayata geçireceğiz” biz de bunları 3 yıldır duyuyoruz. Artık benim altyapı konusunda hiçbir umudum kalmadı. Tek yapılan vitrine oynamak. Tıpkı 3 yıldır yapıldığı gibi. Altyapıyı da kapatın, boşuna külfet, vitrine giden yolda ayak bağı olmasın !

Burnumuzun Dibindeki Giresun’un 3 , Güneydoğu’nun 13,  Rize Pazar ilçesinin bile 1 takım çıkardığı Bölgesel Lig’de, “biz spor şehriyiz” diye övündüğümüz, 2011 olimpiyatları için hazırlık yaptığımız ve Beko Basketbol Ligi’nde takımı olan Trabzon EBBL’ye 1 takım çıkaramıyor! 

Pilot takım basketbol geleceğimiz için bir hayaldi, şimdi buhar oldu. Övünün Eserinizle !



2670 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     31/10/2010 15:35

2010 yılı genç takımınıza anadolu şampiyonasında verdiğiniz destek ve ilgiden yöneticilerinizin maçları takibinden belliydi zaten
volkan sözeri

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı