• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
BU AYIP HEPİNİZİN
17/04/2018
     twitter.com/ialkan   alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )  

BU AYIP HEPİNİZİN 

Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.

Yıllarını basketbola adamış bir emekçi olarak Hayri Gür’deki o manzara karşısında adeta donup kalarak gözlerimden süzülen yaşlara engel olmaya çalıştım ama başaramadım.

Çünkü o gözyaşları yıllar önce küme düştüğümüz Beşiktaş maçından sonra ve gözümün önünde son salisede Avrupa kupasını elimizden alan o son basket sonrası da akmış ve engel olamamıştım.

Kimin ne hesabı var beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tarafı basketbolda yaşanan bu acı ve kalıcı travmadır.

Yani ben vicdan ve basketbol penceresinden bakıyorum.

İnişli çıkışlı ve her zaman maddi problemlerle boğuşulmasına rağmen sonuç olarak bu şehre 10 bin kişinin önünde Avrupa finali oynatan basketbolumuzun yaşadığı bu durum kısaca tüm camianın utancıdır.

Elbette ki bunun baş sorumlusu sponsor bulamayıp organizasyonu yürütemeyen mevcut basketbol yönetimidir. Bu sabittir ve tartışılmaz.

Bir diğer sorumlusu da öne çıkarıp sonra da Hopikoğlu’nu kaderine terk ederek mevcut durumun oluşmasına katkı yapan sayın Muharrem Usta ve yabancıların maça çıkmayacaklarının dahi bilinmesine rağmen bu krize engel olmayıp uzaktan seyretmeyi yeğleyen mevcut futbol yönetimidir.

Çünkü her ne kadar ayrı bir yapı olsa da, geçmiş dönem örnekleri ile sabit olduğu üzere, Trabzon’da yürütülen basketbol organizasyonu Trabzonspor’un şemsiyesi altındadır ve bu da tartışılmaz.

Özetle arma bir olduğu için bu ayıp ve sorumlulukda elbette ki ortaktır.

Ve şimdi soruyorum; vicdanlarınız rahat mı?

 ÖNLEM ALIN KÜMEYE GİDİYORUZ!

Son yaşananlardan sonra sezonu yerli oyuncularla tamamlamak zorunda kalacağımız için artık galibiyet alma şansımız yok.

Mevcut yaşadığımız fırtınayı önceden sezdiğim için son dönemlerde ısrarla alt sıralara vurgu yapıyor ve “Aman dikkat” diyordum, başımıza geldi.

İnce hesap yapıp sayfayı doldurmak istemiyorum ama ortada kabak gibi bir problem var ki, o da; paraşütsüz kümeye gittiğimiz gerçeğidir…

Bu takımın ilk küme düşme acısını yaşayıp, ne zor şartlarda lige çıktığını ise en iyi bilen Trabzonspor Futbol yönetiminde olan arkadaşlardır.

 Ve alt ligler şimdi eskisi gibi değil, çıktığımız sezonun üst liginden bile çok daha zor ve meşakkatli.

Şimdi sakin kafayla yapılacak olan her iki kulüp yetkililerinin bir araya gelip mevcut tabloyu tersine çevirerek organizasyonu rayına oturtmasıdır.

Devamında zaten Haziran ayında basketbol kongresi var ve ne hesap varsa orada görülebilir. Bizden uyarması.

Dip not olarak mevcut futbol yönetiminde olup basketbolun bu günlere gelmesinde emeği olan arkadaşların bu işe kayıtsız kalmayacakları umudumu hala daha koruyorum.

 KİM HAKLI?

Yabancılar maça çıkmama boykotu yapınca TS Basket Kulübü de radikal karşı hamle ile bu oyuncularla yollarını ayıracağını açıkladı.

Yetmedi tahsis ettiği ev ve arabalarına el koydu.

Farklı pencerelerden baktığımızda her iki tarafta kendine göre haklı.

Oyuncular penceresinden baktığımızda sezon başından beri aynı problemi yaşıyorlarsa kendilerine göre haklılar.

Ancak lig şampiyonluğu yaşamış olan Pınar sponsorluğundaki Karşıyaka daha sezon başı neredeyse dağılıyordu.

Keza Galatasaray Eurocup şampiyonu olduğunda oyuncuların 4-5 maaş alacakları vardı ve günümüzde de Odeabank ana sponsorluğunda bile aynı problemlerle uğraşıyor.

Doğuş sponsorluğundaki Fenerbahçe’nin bile 1,5 maaş geriden geldiği ligde maddi problem yaşayan bir sürü takım var ve bunların arasında ise mevcut sezonda en az borcu olan kulüp 2 maaş ile belki de Trabzonspor.

Üstelik yarısı maç günü, kalanı da bu hafta resmi taahhüt edilen rakamla birlikte oyuncuların geçmiş alacakları kalmayacağı gibi, sadece gelecek 2 ayın alacakları kalacaktı ki, daha ligin bitimine 1,5 ay var.

Tamam oyuncular haklı ama profesyonel sporcu ahlakına ters düşen bu eyleme girişecek kadar da değil yani.

Şöyle sakin kafayla baktığımızda ise eylemi yapan da, eylemin yapılmasına sebep olan da, camia da, kısaca her taraf mağdur durumda.

 DENGELERİ ALT ÜST ETTİK!

Trabzonspor’da yaşanan yabancı oyuncu krizi asıl alt sıraları karıştırdı.

Gaziantep, Yeşilgiresun ve Demir İnşaat Büyükçekmece arasındaki kümede kalma mücadelesinde Yeşilgiresun ve Büyükçekmece lehine bir durum oluşurken, Gaziantep açısından ise kabul edilemez bir tablo oluştu.

Çünkü Trabzonspor ile maçları olan Demir İnşaat Büyükçekmece ve Yeşilgiresun beleşten galibiyet alacakları için Trabzonspor ile maçı olmayan Gaziantep ise bu işte mağdur duruma düştü.

Özetle bizden kaynaklanan bu sorun sadece bizi değil, aksine ligi ve en önemlisi de kümede kalma savaşını allak bullak etti.

 BOYKOTLA ÖNE ÇIKAN KAZANIM

Play off hedefimize biraz daha yaklaşabileceğimiz en önemli maç öncesi yabancı oyuncuların maça çıkmama boykotunun damga vurduğu böyle anormal bir maçın analizini yazmanın hiçbir bir anlamı yok.

Tek yazabileceğimiz altyapımızdan gelen genç oyuncularımız ve yerli oyuncularımızın parkede verdikleri onur mücadelesi olabilir.

Yapılan boykot Eskişehir’in motivasyonunu bozmuş olsa da Ozan ve Burak Eşlik önderliğinde parkede verilen bu mücadele alkışa değer.

Özellikle bir anda kendilerini parkede bulan Yiğit (2001), Yusuf (1999) ve Kaan(1998) gibi oyuncularımızın hırs ve azimleri bizi mutlu etti.

En önemli kazancımız ise yıllardır altyapıya yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğu gerçeği ile birlikte, gölgede kalan bu güzel yatırımın bir vesile ile gün yüzüne çıkması oldu.

 VİCDANLARA HAVALE EDİYORUM

İsmi bende olan bir taraftarımız tarafıma isyankar bir mesaj atmış. Ve ben de bu mesajı kamuoyu ile paylaşıp vicdanlara havale ediyorum!

“İsmail abi 2012 den beri Ts basketbolla yatıyorum Ts basketbol ile kalkıyorum. Ne olacak bu takımın hali? Takıma ve taraftara yazık abi. Benim seneye üniversite sınavım var ama benim kafam bu takımdan dolayı dağılmış durumda. Biz bunları hak edecek ne suç isledik ki?”

 MEHMET ÖZ İSYAN ETTİ

Bayan Voleybolunda Trabzon'a Avrupa'da final heyecanı yaşatmasına rağmen destek görmeyerek 3. Lig'e kadar düşen İdmanocağı Kulübü Başkanı Mehmet Öz basketbolda yaşananları görünce kendi facebook hesabından aşağıdaki mesajı paylaşarak adeta isyan etti.

“Spor Şehri TRABZON Yazıklar olsun Marka şehir diye öğünenler şehrimizin markasından haberi yok. Saygıdeğer siyasetçilerimiz, bürokratlarımız, yöneticilerimiz; Trabzon’umuzun markası SPOR’dur SPOR.

Hentbol kapandı. Voleybol Kapandı. Basketbol kapanıyor. Futbol ise can çekişiyor. Trabzon sıradanlaşıyor, uyumayın. Basket takımına isim hakkını verenler, logosunu verenler, rengini verenler, o kulübü kullanarak TS’ye yönetici yada Bakan olanlar, kendilerine itibar sağlayanlar, o takıma sahip çıkmak zorundasınız. Bu yaşanan rezaleti kaldırın ortadan.”

 PLAY OFF’TAN KÜME DÜŞME POTASINA

Basketbola kafa yoran biri olarak şöyle mevcut tabloya bakıyorum…

Play off mücadelesi veren Galatasaray ve İstanbul BBSK’nin yenildiği hafta Eskişehir'i yenmiş olsaydık ki rahat yenecektik play off potasına biz girecekken, şimdi ise küme düşme korkusunu yaşamaya başladık.

Ligin en dar takım bütçesi ile başarıyı yakalama şansımız varken, şimdi kaybolan itibar ve yerle bir olan marka değeri ile karşı karşıya kaldık.

 ALTYAPI YATIRIMI MEYVELERİNİ VERİYOR

A takımda yaşananlar gündemi allak bullak edince altyapımızdan gelen önemli bir başarı da arada kaynadı gitti.

U15 takımımız Erzincan’da Bölge şampiyonu olduktan sonra Mersin’de düzenlenen Bölgeler Finallerini de büyük bir çekişmenin ardından başarıyla geçerek AA Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

İsmet Alkan’ın çalıştırdığı TS Basket U15 takımımızın bu başarısı altyapı kategorilerimizde 2 sezondur ilk kez başarıldı. (Eski dönemlerde Can Çuvalcıoğlu ve Necati Gürses’in başarılarını da es geçmeyelim)

Geleceğimiz olan bu çocuklarımızı ve emeği olanları kutlarken, devlerin arasında yarışacakları Türkiye Şampiyonasında da başarılar diliyorum.

Dip not olarak kızalım eleştirelim ama bu meyvelerin alınması için yatırım yapan TS Basket kulübünün sadece bu sezon altyapılarımıza yaklaşık 600 Bin TL’lik bir kaynak aktardığını da belirtmek gerekiyor.

 ÖYLE AÇIKLAMAYA BÖYLE CEVAP

Nihat Mala yabancı oyuncuların eylemi sonrası yaptığı açıklamada “Ölseler bile bu paralar mirasçılarına ödenir.” demiş.

İronisi ve şakası bile olmaz, Allah uzun ömürler versin ama birçok taraftarımız da bu açıklama üzerine “Mala bizde ömür boyu çalışsın, maaşını mirasçılarına verelim” diye cevap vermiş.

Öyle açıklama yaparsan böyle de cevap verirler elbet. 
TAKA Gazete LİNK
2657 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
SAYIN USTA, ÖNCE BASKETBOL - 14/03/2018
Sayın Muharrem Usta Akhisar maçı sonrası yaptığı açıklamada Usta’ca bir hesaplamayla “Trabzonspor’u aldığım borçla bırakmayı taahhüt ediyorum” diyerek adaylık sinyali vermiş.
 Devamı