• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
USTA VE HEKİMOĞLU’NUN HİKÂYESİ
25/12/2015
  twitter/ialkan       

alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )


  


USTA VE HEKİMOĞLU’NUN HİKÂYESİ

Yıllar önceydi...

Sadri Şener’in ilk döneminde Saner Ayar isimli bir hayalperest gelerek belki de farkında olmadan Trabzonspor’un kaderini değiştirecek, bu değişimin köprü ayağı da basketbol olacaktı..

Ve yıllar önce bir telefon açılacak; o telefon Muharrem Usta’yı Trabzonspor Başkanlığına taşırken, telefonun sahibini ise gönüllerin başkanı yapacaktı.

İşte o telefonun sahibi Celil Hekimoğlu idi.

Yüce Yaradan yol haritanızı o kadar mükemmel çizmiştir ki; siz istediğiniz manevraları yapın, sonuçta tarafınıza çizilen çizginin haricine çıkma şansınız yoktur. Buna da “kader” denir.

Usta ve Hekimoğlu’nun hikayesi de işte bu kaderin bir cilvesidir.

**************************************

Geçelim hikâyemize;

Sadri Şener yönetimine muhalif isimler 2009 yılında bir araya gelerek Muharrem Usta’nın Trabzonspor Başkanı, Celil Hekimoğlu’nun ise gönüllerin başkanı olacağı sürecin temellerini atmışlardı.

2009 yılında Saner Ayar’ın başkanlığı ve Celil Hekimoğlu’nun asbaşkanlığı altında kurulan Trabzonspor Basketbol Kulübü, aradan geçen yıllar içinde basketbolun inanılmaz yükselişi ile hem şehrin havasını ve basketbol kaderini değiştirmiş hem de Trabzonspor’a başkan, başkan adayları ve yöneticiler yetiştirmeye başlayarak aslında farkında olmadan da bir anlamda Trabzonspor’a yöneticilik koleji vazifesi görmeye başlamıştı.

Hani sürekli “Basketbol hayattır.” diyoruz ya, işte bu iki cümle içinde tam da bunu anlatmaya çalışıyorduk. 

Geçmişte “külfet” olarak görülen “basketbol” Trabzonspor Başkanlığına ve Yöneticiliğine giden yolun ismi olurken, aldıkları eğitimin en önemli kaynağı da “basketbol kültürü” olacaktı.

Ve basketbolun ismine ve heyecanına yakışır şekilde gidip gelen kongre ve son saniye üçlüğü ile alınan maçlar gibi kazanılan başkanlık seçimi...

Devam edelim.

Saner Ayar’ın başkan, Celil Hekimoğlu’nun asbaşkan olduğu 2009-2010 sezonunda deplasmanda oynanan ve mağlubiyetle sonuçlanan Gelişim Koleji maçının sonundaki bir telefon, Muharrem Usta’nın Trabzonspor Başkanlığının temellerini atacaktı.

Hayatın garip bir cilvesidir ki o telefonun  sahibi de Celil Hekimoğlu’dur.

Gelişim Koleji mağlubiyeti sonrası Celil Hekimoğlu telefona sarılarak Saner Ayar’ı arar ve “Başkan bu böyle olmayacak, Doğan Hakyemez’i takımın başına getirelim.” der.  Saner Ayar da bu fikre sıcak bakar ve nam-ı diğer Dodo’yu basketbolun başına getirirler.

Dodo kulübün maddi durumunu analiz ettikten sonra sponsor arayışlarına girişerek Medical Park’ı, yani Muharrem Ustayı bularak Trabzonspor camiası ile tanıştırır. Ve o sezon maddi sıkıntıyı aşan takım, şampiyon olarak Beko Basketbol Ligi’ne çıkar.

Ayar, Hekimoğlu ve sponsor Usta’nın  Sinan Erdem’de el ele kaldırdıkları şampiyonluk kupası aslında Usta’yı Trabzonspor Başkanlığına götürecek olan fitilin de ateşleyicisiydi. 

Trabzonspor camiası Usta ismine alışmaya çalışırken, Usta da basketbola, basketbol köprüsüyle de Trabzonspor camiasına adım atarak, belki de gelecek adına hayaller kurmaya başlamıştı.

Devamında Hekimoğlu ayrılır ve koltuğu Usta’ya bırakır. Usta Başkan Yardımcısı olurken Mehmet Yiğit Alp’te yönetime girer. Usta aynı zamanda sponsorluğu da arttırarak devam ettirir. Fakat yetmez. Kulübün açığı vardır ve maddi sıkıntı yaşayan takım antrenmanlara çıkmaz, hatta maçlara çıkmama sorunu baş gösterir. Eurocup rakibimiz Steaua Bucharest’in oyuncusu ve o dönem formamızı giyen Aleksandar Rasic aylardır parasını alamadığı için 19 Mayıs Spor Salonu’nun duvarlarını tekmeler.

Sponsor Usta’ya koşarlar. Usta sporcuları ve teknik heyeti soyunma odasında toplayarak bir konuşma yapar ve takımı parkeye çıkarır. Ve söz verdiği gibi sponsorluğun haricinde verir, yetmez. Yine verir, yine yetmez. Sezon bittiğinde ise kulübü Usta’ya verme sözü verirler ama bu da gerçekleşmez ve Usta küserek çekilir.

Usta penceresinden bakarsak bir anlamda kandırıldığını, belki de kullanıldığını düşünerek sponsorluktan çekilerek, bir daha açmamak üzere Trabzonspor defterini kapatır.

Ve kaos ayları. Ortada 4 milyon TL borç vardır ve Kulüp sponsor bulamaz. Son çare olarak Kulübü Selçuk Üniversitesi’ne satma kararı verilir.

Saat 20:00 sularında Zeyyat Kafkas pazarlık odasından çıkıp beni arayarak “İsmail, Saner bey kulübü satıyor. Aman buna engel olun.” der. O gece medyayı ayağa kaldırarak kulübün satılmasına engel oluruz. 

Devamında yeni konge yapılır ve Ayar bırakır. Bugün Usta’nın ekibinde Başkan Yardımcısı olan Mehmet Yiğit Alp direksiyona  geçer. Takım maddi imkansızlıklarla baş edemez ve küme düşer. Yiğit Alp ve ekibi, şampiyon Başkan Sadri Şener’in de desteğini alarak pes etmez ve takımı tekrar şampiyon yaparak ait olduğu yere çıkarır.

**************************************

Takdir’i İlahi..

Ve Trabzonspor’da önceki dönemin kongre zamanı gelmiştir. Muharrem Usta, “Üç ayda kupayı getireceğim” hayalini satan İbrahim Hacıosmanoğlu efsanesine karşı Trabzonspor Başkan adaylığını açıklayarak Trabzonspor defterini raftan indirir. 

O dönem Çetin Nuhoğlu ismi gündeme gelse de, Usta’nın Trabzonspor defterini raftan indirmesine vesile olan ve devamında yol arkadaşlığını yapacak olan; o ilk telefonun sahibi Celil Hekimoğlu’dur.

Seçimi 76 oyla kaybederler. O gün çok üzülürler ama bilmezler ki kader bu ikilinin yollarını çoktan çizmiştir. Seçimi kaybederken aslında neleri kazandıklarını yıllar sonra anlayacakları bir yola sürüklenmişlerdi.

En önemlisi de kader,  o dönem Usta ve Hekimoğlu’na kaybettirerek Hacısomanoğlu efsanesi ile camiayı test edip, Trabzonspor’un gelecek 10 yıllarını garantiye almıştı.

Neden dersiniz? Yönetim tarzları tamamen farklı olan Usta ve Hekimoğlu o dönem kazanmış olsa belki de birlikte kaybolup gidecekken, kaybederek hem kendileri hem de Trabzonspor gelecek yıllarını kazanmış oldu.

Ve devamında Mehmet Yiğit Alp’den devraldıkları (Bu bölümün detayları kitabımda yer alacak.) basketbol kulübündeki birliktelikleri daha ilk ayında yaşanan istifalar sonucu başlamadan sona erecek; kader, her iki ismin bir kez daha bir araya gelip beraberce yok olmalarını engelleyerek Trabzonspor Başkanlığı yarışında yollarını kesiştirecekti.

Ve yaşanan tarihi kongre süreci... Bir tarafta kendini en kolay yol olan basketbol kanadından ispatlayarak aday olan Usta; diğer tarafta ise sürekli “emek” kısmında olan ve kendini bir türlü ispatlama şansı bulamamasına rağmen zor olanı seçerek, uzun ve zahmetli bir çalışma ile tabana inip kendini anlatan Hekimoğlu.

7400 civarı delegenin oy kullandığı tarihi kongrede Usta sadece 13 oy farkla seçimi kazanıp başkan olurken, kongre süreci ve devamındaki duruşu ile Hekimoğlu da gönüllerin ve geleceğin başkanı oluyordu.

Özetle kader delegeye çok kez yolları kesişmesine rağmen birlikteliklerini engellediği iki isimden birini günümüzün, diğerini ise geleceğin Başkanı olarak seçtiriyordu.

Bir başka deyişle basketboldan gelen Hekimoğlu’nun yıllar önce açtığı bir telefon Muharrem Usta’yı Trabzonspor Başkanlığına taşıyıp, belki de Trabzonspor’un geleceğini kurtarırken, telefonun sahibini ise gönüllerin başkanı yapacaktı.

Kim bilir? Belki de basketbol okulu, bünyesinden daha nice başkanlar ve yöneticiler çıkarıp Trabzonspor’a sunacak. 

Ne diyorduk? “Basketbol hayattır.”3287 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı