• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
HEDEF OLMAYINCA MAĞLUBİYET NORMAL
10/12/2011

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve TAKA Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


HEDEF OLMAYINCA MAĞLUBİYET NORMAL

Beko Basketbol Ligi’nin 9. Haftasına 7 mağlubiyet, 1 galibiyetle giren Trabzonspor’un  Efes maçı, gerek taraftarı, gerekse de parkede mücadele edenler için aslında formalite maçından öte bir farkı yoktu.

Sonucu belli olan fakat skoru belli olmayan bir karşılaşmaydı. O da maç bitimiyle belli oldu. 91-72.

Karşılaşmaya 10-0’lık eksi seriyle başlayan Trabzonspor,  Eurolige temsilcisi rakibine maç sonunda hanesine  eksi 9 sayı daha ekleterek karşılaşmayı tamamladı diyebiliriz. Kısa özet bu.

Kısa özetin iç bölümlerine kısaca baktığımız zaman; 23 sayıyla karşılaşmanın en  skorer oyuncusu olan Gibson’ın,  PG (Oyun Kurucu) oynadığı zaman takıma katkıdan çok eksi katkı verdiğini, PG pozisyonunda Kaan oynadığı zaman Gibson’ın SG (Şutör Guard) pozisyonuna geçtiğinde ise çok daha faydalı bir oyuncu olduğunu net olarak gördük. Tıpkı daha önceleri yaptığımız yorumlardaki gibi.
Kısaca bu takımın mevcut oyun kurucusu Kaan Üner’dir, Gibson değil.  En azından Robinson gelene kadar.

Görünen bir başka önemli nokta ise; maçı kazanabilmek için verilmesi gereken mücadele ve bu mücadele bölümünde çok daha fazla efor sarf edilmesi gereken savunma kısmında da Efes’i gördük.

Özellikle 2. Periyotun sonlarında  tepede, yani tam saha baskıyla başlattığı bire bir savunmasını zoone ile devam ettirip, neredeyse maçın tamamını da bu şekilde bitirdiler. Ki bu hamleleri de kendilerine 10 top çalma gibi müthiş bir artı getirirken, Trabzonspor hanesine eksi top kayıpları olarak döndü. Yetmedi, topu yarı sahaya çıkarmakta bile zorladılar bizi.

Yani Efes’in bizden çok kazanmaya ihtiyacı olduğunu hissettiğimiz bir görüntü vardı parkede.

Pota altındaki mücadelede de ezildik diyebiliriz. Elton Brown ile bir gömlek büyüyen Trabzonspor, yine bu oyuncunun Efes’li oyunculardan yediği bloklar, cüssesinin tam tersi bir görüntüydü.

Efes’in ihtiyacı olmamasına rağmen hakemlerin de takdir haklarını genelde Efes lehine çalmaları anlamsızdı. Özellikle Levent’e çalınan ve 5 faulle oyun dışı kalmasına sebep olan düdük oldukça kritikti. Çünkü Trabzonspor karşılaşmayı 66-60 gibi bir rakama çekmiş ve oyunda tutunmuştu. Ki bu bölüm, Trabzonspor’un en iyi oynadığı bölümdü. Ve akabinde Gibson’ın 5 faulle oyun dışı kalması Trabzonspor’u tamamen dağıttı.

Parkedeki iki takım beşlerinden en ilginç eşleşme Gibson ve Sinan Güler arasında olandı. İlginçliği ise; her iki oyuncunun da karşılaşma boyunca bir birlerine üstünlük kurma adına olan agresiflikleriydi. Ki, bu agresiflikleri kendilerine 5 faulle oyun dışı kalmalarına sebep oldu.

Trabzonspor’un takım olamama sorunu devam ediyor. Bunun en büyük göstergesi; Efes gibi bir rakibe karşı ribauntlardaki  33-30 üstünlüğümüze karşı, 17 top kaybı yapıp, 19 sayı fark yememizde yatıyor. Tıpkı Hacettepe maçındaki inanılmaz ribaunt üstünlüğümüze rağmen gelen ciddi top kaybı ve akabinde gelen kritik mağlubiyet gibi.  Takım olamadığımızın işareti olan en olumlu istatistik  ise, top kayıplarının takımın geneline dağılması olmuş!!!

Kerem Özkan’ın geçtiğimiz haftaki performansı ve Polat Kaya’nın özellikle savunmadaki beğendiğimiz performanslarından bu hafta eser yoktu. İyi oyuncular bir maç değil, her maç takıma belli bir düzeyde katkı verenlerdir. Bu karşılaşmada her iki oyuncunun aldıkları sürelerle verdikleri katkı ve özellikle kritik son bölümde takım oyunundan uzaklaşıp bireysel oyuna yönelmeleri hiç hoş değildi.

Efes maçı için yazımızın başında “gerek taraftarı, gerekse de parkede mücadele edenler için sonucu belli olan bir karşılaşma” demiştik. Özellikle parkede olanların aklı bu maçta değildi. Çünkü Efes rakipleri değildir onlara göre. Akılları haklı olarak önümüzdeki hafta içeride oynanacak olan Tofaş ve Karşıyaka maçlarındaydı.

Haliyle Efes maçı hedef olmayınca bu mağlubiyet de normal. Galibiyet olsa anormal olurdu zaten!

TrabzonBasket.Com2260 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı