• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
19 Mayıs Bile Yetmedi!
25/12/2011

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve TAKA Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


19 Mayıs Bile Yetmedi!

Ligde zor günler geçiren ve evindeki tüm hedef maçlarını kaybederek düşme potasına demirleyen Trabzonspor, Beko Basketbol Ligi 11. Haftasında Ligin güçlü takımlarından Pınar Karşıyaka’yı ağırladı.

Üstelik Hayri Gür’de olması gereken bu ağırlama; haklı olarak “belki taraftar baskısıyla kazanabiliriz” denilerek 19 Mayıs Spor Salonu’nda yapıldı. Kısaca son kozlar da oynanarak.

Maç öncesi Karşıyaka’ya baktığımız zaman; ligde almış olduğu 5 galibiyeti de bizim rakiplerimiz olan ve tamamına yenildiğimiz Hacettepe, Mersin, Tofaş, Erdemir ve Banvit’i yenerek aldığını görüyoruz. Yenildikleri takımlar ise bizim gibi sıradan değil, Efes, Fb, Bjk, Gs, Telekom gibi ligin kalbur üstü takımları.

Tüm bu bilgiler ışığında baktığımız zaman, Öngören’in takımının Chatman’lı Pınar Karşıyaka’yı yenmesi mümkün gözükmüyordu.  Ama bunun tam tersi bir görüntüyle oyuna fırtına  gibi başlayan ve bir anda 9-0 seri yakalayan Trabzonspor,  rakibe mola aldırmak zorunda bıraktı.

Mola dönüşü ilk şoku atlatan Karşıyaka oyuna da ağırlığını koydu. Chatman’ın takımını maesto gibi yönetimi, pota altında Stanojevic’in etkili oyununa dış skorerleri de katılınca devreyi 38-36 önde kapattı rakip.

İkinci devre de pek farklı değildi. Trabzonspor kanadında Gibson’ın biraz daha fazla insiyatif alması bizi oyunda tutarken; Pınar Karşıyaka takımı pota altını etkili kullanmaya, pota altında sıkışan uzunlar ise oldukça yüksek yüzdeyle atan dış skorerlerini mükemmel besleyerek asist oranlarını arttırmaya devam ettiler.

Yetmedi, sezon başı bizim oyun planımız olarak açıklanan fast break hücumlarının tamamını da rakipten izledik bol bol.

Trabzonspor kanadında ise gariplikler her hafta olduğu gibi devam ediyor. Takımı kurtarmak için alınan Marc her hafta parkede ama icraatı yok. Savunma ve takımı oynatmak, asist üretmek için alınan Robinson ise Tofaş maçı dahil, asist yerine sayı üretmeye devam ederken, savunmasını ise halen göremedik.

Sonunu bağlamak gerekirse, bu maç Trabzonspor’u değerlendirmek veya rakiple kıyaslamak adına ölçü olamaz bence. Çünkü Pınar Karşıyaka gerçekten iyi bir takım ve çok iyi basketbol oynuyorlar. Trabzonspor ise oldukça kötü kurulmuş bir takım ve oynayabileceği basketbol bu kadar.

Farkı görmek isteyenler sadece asist oranlarına baksın yeter. Trabzonspor 7 asist de kalırken, rakip tam 21 asist yapmış. Bu yeterli.

Kısaca Öngören ve takımına yapılan 19 Mayıs hamlesi bile galibiyet adına yeterli olamadı.

Geçtiğimiz haftaki Tofaş maç yazımızın başlığını “İSTİKRARLI DÜŞÜŞ” koymuştuk. Düşüş adına İstikrar devam ediyor, sağ olsunlar yanıltmıyorlar bizi!

                    

TrabzonBasket.Com3315 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı