• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
“NASIL KÖTÜ İNSAN OLUNUR”
14/04/2016

   
twitter.com/ialkan   alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

  


SON BLOKLA ZORU BAŞARDIK

“Bir Umut” diyerek Paly-Off’a uzanmak isteyen Trabzonspor MP, oldukça zorlu geçen RH Gaziantep deplasmanından 82-83’lük skor ile galibiyetle dönerek play-off umutlarını sıcak tutmayı başardı.

Oldukça tempolu oynanan karşılaşmanın ilk periyotunu 13-21 önde geçen Trabzonspor’un maçı farklı alacağı hissine kapılanlar, Royal Halı Gaziantep’in 17-0’lık serisi ile önce 24-24 eşitliği, devamında da 11 sayılık farkla 42-31’lik skoru yakalayıp öne geçtiğinde ise farklı kaybedileceği hissine kapıldılar.

Neyse ki Trabzonspor Royal Halı’nın yağmur gibi üçlükleriyle gelen farka aldanıp oyun düzenini bozmayarak farkı eritip tekrar oyuna ortak olmayı başardı. Bu birinci ve en önemli artısı.

Bir diğer önemli artısı da 20 civarında olan top kayıplarını olabilir seviyeye çekip 21 asist üreterek galibiyete uzanması oldu.

Bu artıların yanında elbette gariplikler de var.

Misal; gelmesi gereken guard pozisyonundan sadece 1 (bir) asist gelirken, beslenmesi gereken 3 ve 5 pozisyonundan ise 15 asist gelmesi gibi.

Son maçta 90 sayı ortalama ile skor üreten lig lideri Efes’i 59 sayıda tutup, Royal Halı Gaziantep’ten 82 sayı yemeyi olası mağlubiyette izah etmek herhalde çokta kolay olmazdı.

Neyse ki son pozisyonda Kulig’in Balazic’i bloklamasıyla galibiyete uzanıp bu ihtimalleri konuşmayı devre dışı bıraktık.

Sonuç olarak evinde Efes, Karşıyaka ve Banvit gibi takımları yenip, 13 galibiyetle ligde 7. sırada yer alan bir takımı kendi evinde yenmek kolay bir iş değildi. Zoru başardık.

 ÖNE ÇIKANLAR

Son topta Balazic’i bloklayıp galibiyeti getiren istikrar abidesi Kulig, her ne kadar 4 top kaybı yapsa da 13 sayı 10 asist ile double double yapıp 4 ribaund çeken Prince, istikrarını devam ettiren Hardy ve  benchten gelip aldığı 7 dakikalık süreye 2 çok kritik üçlük, 3 ribaund ve 1 asist sığdıran kaptan Alper Saruhan haftanın öne çıkanları oldu.

 FATİH SÖYLE(MEZOĞLU)

Hakem kararlarının damga vurduğu son Efes maçında ve devamında yaşananlar malumumuz.

Kulübün tepkisi, açıklamaları, suç duyurusu filan derken dünün eski hakemi Fatih Söylemezoğlu’nun Trabzonspor’a karşı kaleme aldığı kin, nefret ve hakaret dolu yazısı gündeme geldi.

Bu kişiye gereken tepkiler yeterince verildi ancak ben biraz daha farklı bir pencereden bakmak istiyorum.

Şöyle ki; Söylemezoğlu’nun, tüm basketbol camiasının hemfikir olduğu hakem skandallarına tek kelam dahi edemeden yılların birikimini kusarcasına kaleme aldığı intikam yazısında bir gariplik var.

Basketbol kulübüne ve gıyabında da Trabzonspor camiasına kin ve nefret kusarken, futbol kulübüne ise "Sn. Muharrem Usta ve Bakanlar kurulu kadar değerli bir yönetim kurulu" diyor!

Yani kendince bir kesime kusarken, diğer kesime ise yalakalık yapmış!

Nedendir bilinmez (!) ama anlaşılan o ki suçluluk psikolojisi ile Usta ve yönetimine sığınarak kendini sağlama alma ihtiyacı hissetmiş.

Belli ki halen daha geçmişte yaşıyor ve bu camiadan zerre bilgisi yok. Hatırlatıp altını çizelim; Trabzonspor’un futbol ve basketbol kulüpleri geçmişte olduğu gibi ayrı gayrı olmadığı gibi, Usta’nın yönetiminin çoğu da basketboldan geliyor.

Yani bir tarafa hakaret ederken aslında tüm camiaya hakaret ettiğini bilmeyecek kadar cahil.

Bilmesinde fayda var; Söylemezoğlu’nun dönemlerinde yaşanan hakem skandallarından en çok etkilenen ve haksızlığa uğrayıp parkede biçilen isim Usta’nın yönetiminde başkan yardımcısı olan Mehmet Yiğit Alp’tir.

Google de tüm detayları olduğu için senin iki kelam edemediğin Erşan Kartal’ı yazmaya gerek yok. Ancak, Halil Baldemir’in Bandırma’da yönetip, protokol tribününün alaşağı olduğu Bandırma Kırmızı maçı ve Hayri Gür’de yönettiği Fenerbahçe Ülker maçı en bu kısma güzel örneklerdir.

Basketbol Kulübü Yiğit Alp dönemlerinde de tıpkı bugünkü gibi haksızlıklarla karşı karşıya kalıyor; kalınca da isyan ediyor, isyan edince de Söylemezoğlu gibi tiplerin saldırısına uğruyordu.

Günümüzde ise tek fark, haksızlıkların şimdi daha seyrek olması.

Yani demem o ki, klavyenin başında sıcak kahvesini yudumlarken kaleme aldığı yazıyla Basketbol Kulübüne hakaretler yağdırıp keskin yazarlık vurgusu vermeye çalışırken, diğer tarafta ise futbol kulübünü yalayıp kendini beş paralık ederek asıl kişiliğini ortaya koyuyor.

Şimdi biz böyle bir insana ne yazalım?

Elbette ki bizler de sütten çıkmış ak kaşık değiliz ve bir sürü hatalarımız var ancak; mevcut seviyeye gelene kadar nice bedeller ödemiş bir camiayı saygısız ve seviyesizce aşağılayıp hakaret etmesini bir kenara koyup bunu da anlamaya çalışacağım ama basketbol hafızamız gayet iyi olduğu için olmuyor, vallahi olmuyor.

Hafızalarımızda Karşıyakalı yöneticiye hakaretten 75 gün hapis cezası almış olarak değil, Hayri Gür’de yönettiği Beko All Star’ın sevimli hakemi olarak kalan Fatih Söylemezoğlu’na kendi üslubundan yola çıkıp;

 Namert ve aşağılık planları olan, aşağılık olduğu kadar kalleşe, kalleşçe olduğu kadar da içinde hain pusular bulunan biri ve DNA’sı yanlış şifrelenmiş iğrenç algı operasyoncusu demeyeceğim. Hatta ve hatta, basketbol topunu karpuz zannederek yıllarca hakemlik yapmaya çalışmış hakem bozuntusu da demeyeceğim.

Demeyeceğim çünkü senin üslubun bize uymaz, uymadığı gibi yakışmaz da.

Tek diyebileceğim; elini vicdanına koyup, kaleme almış olduğun o yazı denen müsveddeni bir kez daha okuyarak Trabzonspor camiasından özür dilemendir.

Dile ki biz de senin tabirinle yanlış şifrelenmiş DNA’larımızı doğru şifreleyip hafızalarımıza Hayri Gür’de Beko All Star’ı yönettiğin sevimli hakem Fatih Söylemezoğlu’nu sabitleyelim.

 BU KADARINA RASTLAMAMIŞTIK

Geçmişi, Halil Üner’in “Ne zaman kazandık diye arkamı dönsem, Murat Biricik maskesiyle bekler hayat.” sözünü efsane yapan hatalı hakem kararlarıyla dolu olan bu camia; Saner Ayar dönemlerinde başlayıp, Mehmet Yiğit Alp dönemlerinde zirve yapan hakem facialarını hep beraber yaşadı, hatta bedeller bile ödedi.

Hakemlerin hatta federasyonun bile tarafımıza negatif baktığı bu döneme, haksızlığa uğradığında geri adım atmadan oldukça sert tepki verebilen Trabzonspor camiasını hazmetme dönemi de diyebiliriz.

Bunun elbette belli sebepleri ve nedenleri olabilir. Hatta tartışılabilir de.


Ancak son 3 sezondur lehte veya aleyhte de olsa hakem kararlarına bir denge gelmişti. Kim bilir, belki Trabzonspor camiasını hazmetmişler, belki de paralı/sponsorlu insanların kulübü yönetmeye başlamaları işlerine gelmişti.

Ancak bu camia, bahsi geçen dönemlerde onlarca haksızlığa uğramasına rağmen, hakemlik yapıp günümüzde yazarlık yapan bir şahsın kaleme aldığı edepsizce bir yazı kadar alçak olanına hiç rastlamamıştı.

 “NASIL KÖTÜ İNSAN OLUNUR”

Söz Söylemezoğlu’ndan açılmışken devam edelim.

Kendisinin 15 Aralık 2015 tarihinde yazmış olduğu “Nasıl kötü hakem olunur?” başlıklı bir yazısı var.

Hakem arkadaşlara ve hatta kendine bile nasihatler içeren oldukça güzel bir yazı. (!)

Kendisine tavsiyemdir; ilgili yazısının başlığını “Nasıl Kötü İnsan Olunur?” şeklinde değiştirmesini,

değiştirdikten sonra sıcak kahvesini yudumlarken arkasına yaslanıp tekrardan okumasını,

okuduktan sonra da empati yapma yeteneğini geliştirip, bu camianın yıllardır siz’den neler çektiğini algılayabilmesini,

algıladıktan sonra da “Nasıl Kötü İnsan Olunur?” sorusunun cevabını bulmasını tavsiye ediyorum.

Kendi güzel(!) geçmişini çöpe attık, en azından geleceğine faydası olur.3507 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı