• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
BİRAZ SEVGİ, BİRAZ SAMİMİYET
08/07/2011

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve TAKA Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


BİRAZ SEVGİ, BİRAZ SAMİMİYET

Saner bey; “Hiçbir beklentimiz olmadan; bu şehrin genç çocukları bir basketbol takımı görebilsinler, altyapıdaki oyuncuların bir hedefi olabilsin”  diyerek, yapmış olduğu yatırımları son açıklamasında bu cümlelerle özetliyor.

Oğlu Trabzonspor altyapısında olan bir anne ise tarafıma göndermiş olduğu e-posta da bakın neler söylüyor!

“Tek düşüncelerinin basketbol oynamak olması gerekirken, gerek hocaların değişmesi gerekse A takımındaki belirsizlikler nedeniyle çocuklar ne basketbola ne de okullarına konsantre olamıyorlar. Bir kuşak kaybedilmek üzere”

Bu mesajı bir annenin yazması çok önemli. Bunun gibi nice anneler var ki, basketbolumuzun yaşadığı bu acı süreci yürekleri titreyerek takip ediyorlar.

Sadece anneler mi? Tüm taraftarlar ve Trabzonspor camiası.

***

Trabzon basketbolunun BBL macerasına baktığımız zaman,  şaşalı bir dönemden, daha önce her platformda defalarca dile getirdiğimiz gibi, ülke basketbol camiasında taban durumuna geldik.

Bunun çeşitli nedenleri var. Şimdi geçmişe gidip “şunu demiştik, bunu demiştik” diyerek yapılan hataları sıralamanın bir anlamı yok.

Çünkü 2 yıldır feryad ediyorduk! "Bir musibet, bin nasihat'tan iyidir" sözünün gerçeklik payını şimdi daha iyi anlıyoruz.

Yaşanan bu son süreçte yapılan en olumlu hamle; Yönetim adına Zeyyat Kafkas’ın Kuzey TV’de yayınlanan Pota Arkası programında yapmış olduğu içten ve samimi açıklamaları, kısaca basketbol kulübü adına yapmış olduğu özeleştiridir.

Yapılan bu açıklamalarla aslında bir sezonun nasıl heba edildiğini, popülist yaklaşımlarla bir yere varılamayacağını ve temelsiz bir şekilde kurulmaya çalışılan sistemin çöküşü hazırladığını söylüyor haklı olarak.

Geç kalınmış olan bu açıklamalar ve kulübün yaşamış olduğu bizler açısından üzüntü verici bu durumun; tüm kamuoyu ve özellikle taraftarlar arasında tepki görmek bir yana, sahiplenildiğini görmemiz,  basketbol geleceğimiz adına oldukça önemliydi.

Bir düşünün, bu süreci sıradan bir takım yaşamış olsaydı, şu anda tarihteki tozlu raflarda çoktan yerini almıştı. Ama Trabzonspor isminin ve camiasının büyüklüğü, bu oluşumu tarihin tozlu raflarında yerini almasına müsaade etmedi.

Bizleri mutlu eden bir başka önemli nokta ise; Ülke basketbol camiasının, bizi bizden çok basketbolun içerisinde görmek istemesi ve her konuda destek olmasıydı.

Taraftarıyla, yeni ve eski yöneticileriyle, basketbolun içindeki insanlarıyla, kısaca Trabzonspor basketbolu ve camiası müthiş bir sınav verdi bu sıkıntılı süreçte. Tek destek gelmeyen kesim ise Trabzonspor olması oldukça manidar. Ama ben inanıyorum ki, yaşanan bu süreç sağlıklı bir şekilde yönetilir, kamuoyuna açıklanan samimi özeleştirilerden ders alınarak yeniden sağlıklı bir yapılanmaya gidilirse, olması gerektiği gibi, Trabzonspor’u da bu işin içinde görmememiz için bir sebep yok.

Çünkü bu oluşumdan Trabzonspor ismini çıkardığınız zaman içi boşalır, bir anlamı kalmaz.

Kısaca, Trabzonspor basketbol takımı şu anda inebileceği en alt seviyede, yani taban noktasındadır.

İşte bu nokta çok önemli olduğu için daha aşağıya inme durumumuz yok. Zaten ivmenin tekrar aşağıya hızlanması demek, iflasla eşdeğerdir. Ki, bu durumu hiçbir Trabzonsporlu kabullenemez.

Son alınan kongre kararı gibi, bundan sonra yapılacak olan her doğru hamle; tabana inen ve oldukça erezyona uğrayan Trabzon ve Trabzonspor ismini hak ettiği yere taşıyacağı gibi, zirveye doğru çıkışın da bir başlangıcı olabilir.

Yeter ki; “kendi insanımızı kucaklayıp el ele vereceğiz, katkı vermek isteyen her kesimden destek alacağız” gibi yapılan samimi açıklamaların içi sevgi ve samimiyetle doldurulsun, havada kalmasın. Çünkü her kesim bu oluşuma katkı vermeye hazır.

Her kesim geçmişe sünger çekip, biraz sevgi, biraz samimiyetle temiz bir sayfa açabilirse eğer, önümüz ve ufkumuz sonsuza kadar açıktır.

Bizim aslında dün yapamadığımızı, yani birazcık bir birimizi sevmeye, saymaya ve el ele tutuşmaya ihtiyacımız var. Çünkü biz bize yeteriz.2910 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı