• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
DİRİLİŞ
09/05/2013
  twitter/ialkan       

alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )


   

DİRİLİŞ

Sezona girerken koyulan hedefler doğrultusunda yapılan planlamaların ve yatırımların hasat zamanıdır play-off maçları.

Bazı kulüpler misyon olarak bakarlar, bazı kulüpler mutlak başarı olarak.

Misyon olarak bakanların play-off hedefi sportif başarıdır. Ancak bunun yanında en önemli hedefleri gençleri hayata hazırlamaktır. Örnek Kolej takımları…

Mutlak başarı olarak bakanlar ise maalesef ki çoğu zaman kadrolarını revize etmeden hiçbir zaman hedefe ulaşamıyorlar.

Tıpkı devre olmadan yatırımını ikiye katlayıp son hamleleriyle El-Amin ve Pinkney transferleriyle doğru ritmi bulan Trabzonspor gibi. Keza Torku Selçuk Üniversitesi de benzer hamle ve yatırımları yaptı ancak onların kimyası tutmadı.

*******************

Son yazımızda belirttiğimiz gibi en garip ve çetrefilli eşleşme Trabzonspor-Torku Selçuk Üniversitesi eşleşmesiydi. Her iki takım da BBL’yi çok istediği için ciddi yatırım yapmış, kadro ve teknik heyetlerini bile revize etmişti.

Yine yorumlarımızda belirttiğimiz gibi kadro yapısı olarak Trabzonspor’un Torku Selçuk’tan üstün olduğunu dile getirmiştik. Bu dayanağımızın kaynağı da 1-5 (Guard-Pivot) ağırlığının mutlak Trabzonspor lehine olduğuydu.

Bu üstünlüğün Trabzonspor’dan yana olduğunu bilen sadece biz değildik. Selçuk’un başında olan eski koçumuz Halil Üner’de biliyordu. Ve bildiği için bana göre çok rizikolu bir kararla King transferinden sonra tribüne gönderdiği Clark’ı parkeye çekip, Konya’daki maçta Trabzonspor’u en çok zorlayan oyuncusu Granger’i (guard-oyun kurucu) tribüne göndererek bir anlamda guardsız parkeye çıktı.

Bundaki amacı da; Clark-King ikilisiyle bizi hırpalamaktı. Aslında ilk periyot bunu başardı da. Ancak 2. periyot El-Amin-Umutcan-Önder üçlüsünün özellikle dış atışlardan ürettiği 34 sayı oyunun rengini tamamen değiştirdiği gibi, guardsız oynayan Torku Selçuk’un oyuna ortak olmasına da imkan vermedi.

Burada El-Amin’e yorum yapmadan kısa bir parantez açma gerekiyor. El-Amin’i Trabzonspor formasıyla ilk izlediğimizde yaptığımız yorumların, bugün tüm Trabzonspor ve basketbol camiası tarafından yapıldığını gördüğümüz için tekrarlamaya gerek yok, tek kelimeyle o bir efsane…

Son haftalarda neredeyse yerlerde sürünen Orçun, sakatlıktan dönen Yunus ve Rizeli hemşerimiz Önder’in play-off’ta verdikleri katkı akılarla zarar. Her ne kadar El-Amin-Pikney ikilisinden dem vursak da, Önder ve Orçun başta olmak üzere diğer yerli oyuncularımızın verdikleri üst düzey katkı ana kilittir.

Be birader, böyle oynuyordunuz da son haftalarda ne diye bize işkence çektirdiniz.

**********************

Yıllardır basketbolu takip ederim, 19 Mayıs’ta tanık olduğum ve hafızalarımdan çıkmayan 3 önemli karşılaşma vardır. Bornova, Beykoz ve Genç Telekom maçları. Bunlara Torku Selçuk maçı da eklenerek 4 oldu.

Torku Selçuk Üniversitesi ile oynanan karşılaşma geçmişte oynadığımız karşılaşmaları hatırlattı bana. Trabzonspor taraftarının tribünleri doldurup maçın içinde olması basketbol adına bizleri sevindirirken, ilgisizlikten yakınan basketbolcularımız adına da inanılmaz bir itici güç oldu.

İlgisizlikten Hayri Gür’den 19 Mayıs’a taşındığımız günleri hatırladığımızda Çarşamba günkü tablo karşısında gururlanmamak elde değil. Bunun temelinde çakışan Sivas maçı filan yok, sadece ve sadece takımın deplasmanda Torku Selçuk’u geçip BBL yolunda yürümeye başlaması var.

Kısaca hedefe kilitlenme ve başarı. Başarı varsa taraftar da size sahip çıkıyor.

***********************

Yıllardır kalıcı olabilmesi adına emek verdiğimiz ve kapanmanın eşiğinden dönen basketbolumuz adına bir önemli nokta da protokol tribünündeki manevi zenginliğin fotoğrafıydı.

Ve o fotoğraf, Trabzon’da bir yaşam biçimi olan futbolun yanında basketbolun dirilişiydi. Ve bu diriliş, gösterilen ilgiyi baz aldığımızda bize göre mutluluğun fotoğrafıydı.

Bu da bizi fazlasıyla mutlu etmeye yetti.2854 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı