• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Ateşten Gömlek!
08/08/2011

  

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve TAKA Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır

Ateşten Gömlek!


Kapandı, kapatılacak, kapattık, sattık, satıyoruz, devrediyoruz derken lige katılım bedeli yatırılıp, kulübün kapanması veya satılması aşaması geride kalmış, sıra; yeni yönetimin oluşması ve yeni yapılanmanın ortaya çıkmasına gelmişti.

Bunca sıkıntıya ve ortada duran muaazazam borç tablosuna rağmen yönetimi oluşturmak hiç de kolay olmadı. Aksine, oldukça sancılı bir süreç yaşandı da diyebiliriz.

Öyle ki; son 24 saatte bizlerin de başını döndürecek şekilde başkanlık 3 kez el değiştirerek kongre gerçekleşti ve başkanlığa Mehmet Yiğit Alp geldi.
Kendisine ve ekibine bu zor süreçte içten başarılar diliyoruz. İşleri hiç de kolay değil.

Kongrenin gerisine kısaca göz attığımız zaman, görüşme trafiği muazzam, oldukça zor bir süreçten geçildi.

Hatırlanacağı üzere, kulübün kapanması haberleri çıkınca,  Levent Erkuloğlu ve Celil Hekimoğlu’ndan ardı ardına açıklamalar gelmişti. İşte bu süreçte Mehmet Yiğit Alp, Trabzon kanadının güçlü ve maddi yükü üstlenebilecek isimlerden oluşabilmesi açısından öncelikle bu isimlere  yöneldi.

Yapılan görüşmeler sonunda asbaşkanlık için Levent Erkuloğlu tercihi yapıldı. Levent Erkuloğlu isminin yönetimde yer alması doğru bir karar.
Kendisi eski bir basketbolcu olan Erkuloğlu’nun doğru adımlar atacağına ve özellikle Trabzon kanadında geçmişte yaşanan çeşitli sıkıntıları aşıp, yerel desteği sağlayacağına inanıyoruz. Ki, kendisinin de yakında bu yönde hamleleri olacaktır.

Celil Hekimoğlu gibi bir ismin de yönetim katında olması, basketbol kulübü adına özellikle maddi anlamda pozitif enerji yaratabilirdi. Ama olmadı.
Ancak Celil Hekimoğlu’nun basketbolumuza dışarıdan da destek olacağına adımız gibi eminiz. Çünkü Hekimoğlu’nun , Basketbol ve Voleybol gibi amatör branşların Trabzon’da yaşatılması adına ciddi emek ve katkıları halen devam ediyor.

Tekrar kongreye dönecek olursak; toplam 50 üyesi bulunan basketbol kulübünün, 5 milyonu bulan borçla ilgili divan başkanının ”söz almak isteyen var mı?” şeklindeki sorusuna, oy kullanan 29 üyeden hiç birinin söz almaması enteresandı. Haliyle divan başkanı Osman Çavuşoğlu’nun “demek ki tüm üyeler memnun, ben de yönetime tşk ediyorum” şeklindeki esprili yaklaşımıydı.

Söz borçtan açılmışken, biraz da rakamsal değerlere bakalım. 5 milyon TL borcu olan  kulübün yapmış olduğu bütçe 2.350.00 TL. Bu bütçenin içinin iddia, naklen yayın ve yönetici katkılarından oluştuğunu görüyoruz. Yani ortada borcun ödenmesiyle ilgili bir bütçe yok, yapılan bütçe tamamen sportif.

Açıklanan 3 Milyon TL’lik mevcut borcun yönetici borcunu olduğunu düşersek, geriye ödenmesi gereken 2 milyon TL  acil bir borç var ki, bu borcun ödenebilmesi için de sponsor veya Trabzonspor katkısı gerekiyor. Tersi durumda kulübün ayakta kalabilmesi için yönetimin oldukça sıkıntı yaşayacağı belli.

Daha önce de belirttiğimiz gibi; Trabzon basketbolu şu anda en taban noktasındadır. Bundan sonra yapılacak olan her doğru hamle, bizi yukarıya doğru tırmandıracaktır.

Şimdi yapılması gereken en acil iş, koç ve takımın oluşturulması olacaktır. Bu saatten sonra koçun kim olacağının artık pek bir önemi yok, çünkü zaten yeterince geç kalındı. Mevcut kısıtlı bütçe ile yapılacak olan en doğru hamle; doğru parçaları bir araya getirme becerisi bulunan ve bu takımı ligde tutabilecek tecrübeli bir koçtur.

Basketbolun yaşayabilmesi adına oldukça sıkıntılı bir süreç yaşandı yönetim açısından. Bu bağlamda; üzerlerine ateşten gömleği giyen Mehmet Yiğit Alp ve ekibine bir kez daha yürekten başarılar diliyoruz.3149 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı