• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Üçüncü Hafta Değerlendirmesi...
27/10/2016

   
twitter.com/ialkan   alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

  


PINAR KARŞIYAKA MAĞLUBİYETİ 

Koçların basketbol felsefeleri ayrı olsa da, her iki takımın sil baştan kurulup, hızlı ve tempolu hücum üzerine kurulu benzer kadrolardan oluştuğunu söyleyelim.

Okuyucularımız için belirtelim, bu hücumların ana özelliği; rakip savunmayı az adamla yakalayıp hücumu bitirecek oyuncu/oyunculara rahat bir atış veya turnike imkanı sağlamaktır. Bunu yapabilmek için de oyuncuların saniyelerle yarışacak derecede hızlı ve atletik olmaları gerekir.

Mevcut kadrosu ile Trabzonspor’un yapması gereken; uygulayacağı baskı ile rakibi top kayıplarına sürükleyerek hızlı geçiş hücumlarını sayı ile bitirmek olmalıydı. Bunun yanında Trabzonspor’un yapması gereken bir başka önemli nokta da; rakip hücumlarda savunma ribauntlarını çekip, rakibi savunmaya yerleşmeden yakalamaktı ancak tam tersi bir durumla sadece 16 hücum ribauntu yaptırırken, toplamda da 45 ribaunt vermişiz.

Pınar Karşıyaka ilk iki periyot temposunu yakalayamadığı için Trabzonspor’un birebir baskısı ve devamında uyguladığı zone savunması karşısında bocalayıp dış şutlarında da isabetten yoksun kalınca ilk devre Trabzonspor’un istediği skor ortaya çıktı. Tabii ki bunda biraz aksasa da, Trabzonspor’un tempolu oyununu skorla bitirmesi, Hardy’inin eski günlerini hatırlaması ve Wright’in hırslı ve birebir oyununun da etkisi var.

Ancak ne olduysa 3. periyot oldu ve Wright’in 3. ve devamındaki 4. faulü ile kenara gelmesiyle oyunun kontrolü tamamen Pınar Karşıyaka’ya geçerek bir anda ne olduğunu anlamadan 12-0 seri ile dağıldık.

Bu süreçte oyun içinde yaşananları en basit ve anlaşılır şekilde anlatırsak; yukarıda bahsettiğimiz ve bizim yapmamız gereken hızlı geçiş hücumlarını tam tersi şekilde Pınar Karşıyaka’nın mükemmel uygulaması şeklinde açıklayabiliriz. Pınar Karşıyaka’nın özellikle Owens ile bu hızlı hücumların neredeyse tamamını çemberi kıracak şekilde smaç ve mükemmel ikili oyunlarla gelen alley-oop’lar ile bitirmesi de oyundan düşmemizin bir başka sebebi oldu.

Bu süreçten sonra takımımızın direnci düştüğü gibi, Karşıyaka’nın savunma düzenini bozacak pas trafiğini yapıp, hücumları organize etmesi gereken oyun kurucumuz Moddy bu işlevi tıpkı diğer mağlubiyetlerde olduğu gibi yerine getiremeyince tamamen bireysel ve zorlama bire birlere kalarak geri dönüş şansımızı da yok ettik.

Geç kurulan ve halen daha tamamlanamayan kadro, koçun takıma geç katılması, adaptasyon gibi etkenleri bir şeklide bahane hanesine yazıp, Çekmece mağlubiyetini bu pencereden makul karşılayabiliriz ancak Yeşilgiresun ve son Pınar Karşıyaka mağlubiyetleri makul ve ölçülü karşılanabilecek bir durum değil açıkçası.

Önümüzde Daçka ve Galatasaray maçları var ki bununda anlamı 5-0’lık mağlubiyet serisi demek.

Bu ligin şakası yok. Önlem alınamaz ise durum bu sefer gerçekten ciddi.

 

“İnsan sadece söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur” 

Başlıkta kullanılan bu cümle TS Basket yöneticimiz sevgili Selim Emre Ar’a ait ve kendisi bu cümleyi dün sosyal medyada paylaştı.

Şöyle arkama yaslanıp düşündüm de gerçekten haklı.

Eğer ki kamuoyuna mal olmuş birisiyseniz ve insanlar sizin gözünüze, yazılarınıza ve kuracağınız cümlelere bakıyor ve buna göre yönlerini tayin ediyorlarsa sadece yazdıklarınızdan değil, sustuklarınızdan da sorumlusunuz.

Sorumlusunuz ancak bazen bu sorumluluk sizi farklı sorumluluklarla da karşı karşıya bırakıp; yapacağınız eleştirileri yapıcı ve kulübünüzü koruyup kollamak adına empati ile belli bir süzgeçten geçirmenize sebep oluyor.

Yoksa yıkmak kolay ve e basiti. Zor olan; eleştirilerinizi belli bir üslup ve basketbolun sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmesi adına yapabilmektir.

Bizler de bazen zor olsa da susarak sorumluluk almayı seçiyoruz.

Bir başka pencereden daha bakarsak eğer; bu kulüp basketbola yaptığı yatırımlarla sağlıklı genç nesiller ve sağlıklı bireyler yetiştirecek. Antrenör yetiştirecek. Ve en önemlisi de geçmiş örnekleri olduğu gibi Selim Emre Ar gibi genç ve donanımlı yöneticiler yetiştirecek.

Yetişen bu yöneticiler de kulübe katkı yaparken, gerektiğinde susmayarak yapılan yanlışları da çekinmeden kendi iç bünyelerinde sorgulayıp, sürdürülebilir bir basketbol geleceğimizi inşa edecek.

Bu sorumluluk onların sırtlarına vurulmuş ağır ama onurlu bir yüktür.

 BAZAREVİCH’E SABIR 

Alışkanlık haline gelmiş olacak ki Trabzonspor sezonlara 5-0 gibi eksi serilerle başlamasa rahat edemiyor sanki.

Ve bu mağlubiyet serilerinden sonra genellikle koçlar tartışılmaya başlar, bir dönem sonunda da toparlanma gelmezse ayrılık ve yeni koç.

Bu sezona da 3-0 seri ile başladık. Önümüzdeki Daçka ve Galatasaray serisi ile fark aleyhimize açılarak 5-0 olur, devamında da koç Bazarevich’e eleştiriler zirveye çıkarak belki de koç değişimine gidilir.

Geçmiş tecrübelerimize baktığımızda bu ihtimal de pek uzak gibi durmuyor. Ancak mevcut oyun kurucu Moddy ve 5 pozisyonuna alınan Kadji ile bu işin yürümeyeceği apaçık ortadayken şu anlık koça fatura çıkarmak haksızlıktır.

Tabii ki bunu söylerken koçun istediği kadro yapısının ortaya konamadığını, takımın geç kurulması ve kendisinin de takıma geç katılması gibi etkenlerle halen daha istediği oyun sistemini oturtamadığını belirtmek gerek…

Artı olarak Moddy ve Kadji transferlerinin de koç tarafından yapılmadığı varsayımını ortaya koyarak şu aşamada Bazarevich’i topun ağzına koymanın takıma bir fayda getirmeyeceğini düşünüyorum.

 GÜZEL İŞLER DE OLUYOR 

Kulübün son dönemde maddi problemler yaşadığı ve personelin dahi aylardır maaşlarını alamadığı konuşuluyordu.

Böyle bir süreçte geçmiş oyuncu ve personel borçlarını geçtim, mevcut takımın ödemeleri nasıl olacak diye de endişe etmiyor değildik.

Ancak kulüp yakın dönemde mevcut personelin geçmişe dönük tüm alacaklarını toplu olarak ödediği gibi, mevcut kadroya da bir kuruş borcunun olmadığını öğrendik.

Şimdi de eski oyunculara olan borçların ödeme planlanması yapılıyor.

Kulübün işleyişi ve basketbol kamuoyundaki itibarı açısından güzel işler de yapılıyor.

Bin bir zorluklarla ortaya konan bu emeği görmezden gelmek taşın altına elini sokanlara haksızlık olurdu, paylaşmak istedim.

TWİTTER İCON ile ilgili görsel sonucuTARAFTAR KÖŞESİ 

@TSbarcelona61 Bazarevich i getiriyorsun, alınan oyunculara bak! Bu oyuncuları alacaksan, Bazarevich i niye getiriyorsun!

@fatih_zen Trabzon'un hocası bence çok elit bir hoca. İlk hamle 2-3 yıllık olanla Bazarevich ile ciddi başarılar elde edilebilir acele edilmemeli.

@YusufZiyaDoanay Bu takıma ya sahip çıksınlar yada biz yapamıyoruz deyip bıraksınlar çünkü bu takımın künyesinde Trabzonspor yazıyor

@Agah_Cubukcu Nihat Mala artık görevi bırakmalı. 5 yıldır verdiği zararlar bini aştı. Takıma düzgün 1 pg ve 1 sağlam pivot şart.

Mehmet Karadeniz @KrdnzM Avrupa finalisti takımın Koç, Kaptan dahil, Hardy dışında hepsi şu bu bahanelerle gönderildi. Bol transferler takım için mi bilmiyorum‏? Abiş Başkan çok iyi niyetli olsa gerek... Cana geleceğine mala gelsin dedik mala geldi canımız yanıyor. Takımın ruhu gitti yazık.

@burakkalimeric Yetkililerin Banvit modelini araştırmalarını ve uygulamaları gerektiğini düşünüyorum.

Melis BALTA @omorfobasiga_61 Başarısızlığın yahut istenen tablonun neden bir türlü oluşmadığını ciddi anlamda sorgulamalarını ve sorumluların artık şapkalarını önüne koyup düşünmelerini istiyorum.

KENDİNE GEL HARDY! (Hardy foto)

Trabzonspor’un en önemli parçalarından biri olan ve son 2 sezonda yakaladığı müthiş başarı ile bu sezon da takımımızda kalan başarılı oyuncumuzun eski performansını mumla arıyoruz.

Geçmiş dönemlerde kendi üzerine kurulan setlerle ve belki de tek sorumlu atıcı olduğu için bu başarıları yakaladığı söylenebilir ancak bu sezon kurulan kadronun bol atıcılı olması, kendisine has setlerin de artık olmaması nedeniyle sanki biraz küsmüş gibi bir hali var.

Oyunu yönlendirip anlaşabileceği iyi bir guard olmayabilir veya ikili oyunlarla anlaşabileceği iyi bir uzun da olmayabilir ancak bunlar üçlük yüzdesinin yerlerde sürünüp, çember deliciliğinin de bu derece düşmesine etken olmamalı.

Kendisinin profesyonel bir sporcu olduğunu bilmeli ve anlamalı.

Bizler gerçek performansını parkeye yansıtabileceğini biliyoruz çünkü kendisini tanıyoruz.

Tek yapması gereken kendisini parkeye odaklaması.

TAKA GAZETE LİNK


 2235 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı