• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Sakota'nın adaletli sihiri!
29/01/2011

  

alkan@trabzonbasket.com  ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesi'nde aynı anda yayınlanmaktadır


Sakota'nın adaletli sihiri!

Futbolda olsun, basketbolda olsun, kötü giden takımların yaşadığı her kan değişikliklerinde muhakkak ki yukarıya doğru bir ivme gelişir.

İster yeni heyecan deyin, ister mantalite farkı deyin... Ama sonuçta değişimle birlikte bir heyecan geliyor. Bu değişim bazı takımlarda sıradanken, bazı takımlarda ise üst seviyede oluyor. Örneğin Telekom ve genç koç Timuçin Meriç’in başarısı.

Trabzonspor açısından bakarsak eğer, bunun en güzel örneği Dragan Sakota’dır.

Ligin başlamasıyla beraber ilk 9 haftada 2 galibiyete karşın 7 mağlubiyet ki; bu mağlubiyetlerin çoğu farklı hezimetler olan bir seriden, 2 mağlubiyet ve 5 galibiyetlik bir seri... Ki deplasmanda alınan önemli Erdemir ve Aliağa galibiyetlerinin yanında, evimizde aldığımız son Bornova ve özellikle Pınar Karşıyaka galibiyetleri takıma nasıl bir sihirli elin değdiğinin de göstergesi.

Koşmayan, mücadele etmeyen, asist yüzdesi düşük olmasına rağmen 20’li rakamların üzerine çıkan top kayıplarından; koşan, mücadele eden, fast break’lardan sayılar bulan, uzun rotasyonunda ciddi sıkıntısı olmasına rağmen son Bornova maçını saymazsak, ribauntlarda ciddi üstünlüğü olan ve en önemlisi; göze hoş gelen, taraftara keyif veren bir basketbol oynayan ekip var artık karşımızda.

Formayı hak etmeyenlerin ödüllendirildiği bir yapıdan, atletik yapısı, hırsı, mücadelesi ve bizden biri diyebileceğimiz, fakat kenarda paslanma derecesine getirilen Hadi’nin basketbola kazandırılması ise bir başka sevindirici gelişme.

Keza İlker’in, Serhat’ın ve takımdaki diğer oyuncularımızın çalışma azimlerindeki yükseliş, Obasohan’ın takıma çok ciddi katkı vermeye başlaması ve Ersin’in kendini bulması...

Sakota’nın gençlere önem vermesi, takımdaki ve altyapımızdaki çocuklar için umut olurken, hak edenin, çalışanın yanında olması da adaletli olduğunun göstergesidir.

Bir başka çok önemli nokta ise; geçtiğimiz sezon camiamızda çok ciddi sahiplenilen basketbolumuzun, takımın Trabzonspor’a yakışmayacak şekilde ligin dibine inmesi sonucu bin bir emekle oluşturulan basketbol sevgisinin /sahiplenilmesinin camiada gittikçe değerini yitirmesi, insanların basketboldan soğumasının da önüne geçerek, basketbol heyecanının yeniden filizlenmesine vesile oldu koç Sakota.

Sakota bu değişimi "Önce dengeyi sağladık. Her oyuncu için kesin ve onların sahada, defansta ve ofansta yapabileceği rolleri belirledik" diyerek basit bir şekilde açıklarken, kulübün ve takımın fiziki şartları değişmeden, maddi şartlarında bir iyileşme olmadan, kurumsal anlamda yerimizde saymamıza rağmen gerçekleştirdi.

Kısaca elinde sihirli değnek yok. Fakat kariyeri, head koç tecrübesi, donanımı, basketbol tutkusu, otoriter duruşu ve adaletli sihiriyle sağladı bu değişimi.
Ve bu değişimi sağlamak için; basketbolcu olan ve şu anda ciddi sakatlığı bulunarak hastanelerde uğraşan çocuğunu bırakıp gelmiş Trabzon'a ve Trabzonspor’a.

Kutlamak lazım kendisini. Kutlarken, çocuğuna da acil şifalar diliyoruz.

Eğer geleceği düşünüyorsak, Rasic ve Milosevic gibi bu takımın iskeletini oluşturabilecek olan Sırp yıldızları, ekonomik şartlarda takımda tutabilecek olan yegane değerdir Sakota.
Şimdi top Dodo ve yönetimde. Benzer sıkıntıları tekrar yaşamamak için Sakota ile geleceği şimdiden planlayın. Yarın çok geç olmadan.


 

 2798 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı