• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Yenildik ama umutlandık !
07/11/2010

  

alkan@trabzonbasket.com  ( Yazarın Önceki Yazıları )

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesinde aynı anda yayınlanmaktadır.

Yenildik ama umutlandık !

Galatasaray karşılaşması, geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde Oyak maçını farklı kaybeden Trabzonspor için Fenerbahçe, Efes ve Beşiktaş serisi öncesi oldukça önemliydi.
İşte bu önemin bilinciyle sahaya çıkan Trabzonspor, arkasındaki müthiş taraftar desteğiyle BBL’nin iyi savunma yapıp hızlı oyununu oynayan GS CC karşısında, fark bir ara 16 sayıya çıksa da asla pes etmeden kelimenin tam anlamıyla onur mücadelesi verdi.
Kaşılaşmaya 3 kısayla ve müthiş agresif savunmasıyla başlayan Trabzonspor, GS’nin hucum organizasyonlarını bozduğu gibi, üst üste kolay sayılar bularak farkı 8 sayılara kadar çıkarmayı başarıp GS’ye ilk molayı aldırsa da, 2. Ve 3. Periyot takım yorulma belirtisi gösterince ibre de bir anda GS CC lehine döndü.
Önceki karşılaşmalardaki handikapımız olan top kayıpları bu karşılaşmada da kendini 17 top kaybıyla gösterince, ribauntlardaki 40- 27 gibi olan ezici üstünlüğümüz de eriyip gitti.
Özellikle 2. ve 3. Periyot GS takımı kısalarıyla önde baskı kurunca topu rakip alana taşımada sıkıntılar yaşadık. Öyle ki, rakip alana ortalama 7-8 saniyede ancak geçebildik. 24 saniye hucum süremizden giden bu saniyeler, hucüm organizasyonumuzu da bozdu.
Final periyotu ise tam anlamıyla ismi üstünde olduğu gibi “final” gibi geçti. Taraftarın rakibe inanılmaz baskısı ve takımımıza olan desteği sayesinde farkı eritmeye başlayan Trabzonspor; son 2 dakikada özellikle savunmadaki inanılmaz agresifliği sonucu rakipten gelen top kayıpları ve bu sert savunma karşısında zorlama atışlarından doğan savunma ribautlarıyla karşılaşmaya ortak olsa da, Tutku Açık’ın kritik 3’lüğü ve akabinde Rasic’in turnikesine gelen blokla Galatasaray’ı devirme hayallerine ulaşamadı.
Bu karşılaşmanın Trabzonspor açısından artısı, 1. Ve final periyotundaki inanılmaz savunması ve mücadele azmi olurken, 2. ve 3. Periyot akıl almaz top kayıpları sonucu takım savunmasını oturtamaden potamızda gördüğümüz sayılar ise eksimiz oldu.
Takımın sayı yükünü çekmesi gereken forveti Obasohan’ın sakatlığı nedeniyle kadroya bile girememesi, Ersin’in hasta olması dolayısıyle oyuna skor olarak katkı yapamaması ve oldukça yüksek olan serbet atış yüzdemizin bu karşılaşmada % 47’lere kadar gerilemesi mağlubiyeti hazırlayan etkenler olurken, oldukça sıkıntılı bir süreç yaşayan takımımızın gösterdiği direnç ve mücadele azmi ise alkışı hak ettiği gibi, ilerisi için de umut olmuştur.
Bir dip not da 35’lik Jamison’a. 12 sayı, 7 ribaunt ve 2 asistle oynayan Jamison, bu istatistiklerin yanında gösterdiği inanılmaz mücadeleyle örnek alınması gerekiyor.2650 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı